16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ÇİFTÇİLERE MÜJDE! FAİZİ DÜŞÜK KREDİ İMKANI GELİYOR

ÇİFTÇİLERE MÜJDE! FAİZİ DÜŞÜK KREDİ İMKANI GELİYOR
  • 19 Şubat 2018 Pazartesi
  • 3396 kez okundu

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri, 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 tarihleri arasında üreticilere tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandıracak.

Üç yıl uygulanacak

Karara göre, üreticilerin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla gerçek veya tüzel kişi üreticilere, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflere ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (lisanslı depo yatırımlarına yönelik krediler dışında diğer kamu kurum ve kuruluşları hariç) Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 1/1/2018-31/12/2020 tarihleri arasında Bankaca uygulanan tarımsal kredi cari faiz oranlarından kredi konuları itibariyle belirtilen oranlarda indirim yapılmak ve kredi üst limitleri aşılmamak suretiyle tarımsal kredi kullandırılabilecek.

Birden fazla üretim konusunda kredi talebinde bulunan üreticilere kullandırılabilecek toplam kredi üst limiti krediye konu ürünlerden en yüksek kredi limitine sahip ürüne göre belirlenecek.

Hayvancılık işletmeleri

Söz konusu limit, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği konularında faaliyet gösteren işletmelerin kapasiteleriyle uyumlu olmak kaydıyla yapacakları yem bitkisi üretimi konusundaki yatırımların finansmanı amacıyla, bu üretim konusunun limiti kadar aşılabilecek.

Azami 10 milyon kadar üretim kredisi

Sözleşmeli Üretim Modeli kapsamında, üreticiler ile imzaladığı sözleşmeler dahilinde yetiştirilen ürünü almayı garanti etmek suretiyle tarımsal üretim yaptıran üreticilere, söz konusu üretimin finansmanı amacıyla azami 10 milyon TL'ye kadar sözleşmeli üretim kredisi açılabilecek. Bu kredilere de karar ekinde yer alan üretim konuları bazında indirimli oranlar uygulanacak.

Risk grubundaki işletmeler

5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun risk grubu tanımına giren işletmelere Karar kapsamında kullandırılacak kredilerin toplamı, üretim konuları itibariyle belirlenen kredi üst limitlerini aşamayacak.

Mevcut işletmelerin satın alınması yönelik kredilerde de, satın alınacak işletmenin faaliyet konusu itibariyle belirlenen indirim oranları ve kredi üst limitleri dikkate alınacak.

Karar kapsamında kredi kullanmak suretiyle yapılan yatırımlardan sigortaya konu olabilecek varlıklar (ahır, kümes, hayvan ve benzeri) ile tarımsal ürünlerin kredi tutarı üzerinden sigorta ettirilmesi gerekecek. Kredi konusu varlığın Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında olması halinde devlet destekli tarım sigortası aranacak.

Lisanslı depo ürün senedi karşılığı kredi

Lisanslı depo işletmelerinin elektronik ürün senetleri (ELÜS) karşılığında, üretimini yaptığı ürünü lisanslı depoya teslim eden üreticilere ve tarımsal amaçlı üretim kooperatiflerine, üretim kapasiteleriyle uyumlu olacak şekilde, senet tutarının %75'ine kadar azami 9 ay vadeli kredi kullandırılabilecek. Bu kredilere, belirlenen üst limitler dahilinde %100 indirim uygulanacak.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar