22 Ocak 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Mihalgazi ve Sarıcakaya’nın en önemli tarımsal sorunları çözüldü

Mihalgazi ve Sarıcakaya’nın en önemli tarımsal sorunları çözüldü
  • 26 Mayıs 2018 Cumartesi
  • 1423 kez okundu

Mihalgazi ve Sarıcakaya çiftçilerinin ilaç problemleri Eskişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün girişimleri sonucu bitkilerde bulunan zararlılara karşı üretilen ruhsatlı ilaç ile çözüldü.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Çalışmaları Sonuç Verdi. Mihalgazi ve Sarıcakaya İlçelerinin En Önemli Tarımsal Sorunları Çözüldü.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 28.02.2018 tarihinde Mihalgazi ve 01.03.2018 tarihinde de Sarıcakaya İlçesinde, Muhtarlarımız ve üreticilerimiz ile buluşmak ve sorunların tespit edilerek çözüm aranması amacıyla toplantı düzenlenmişti.

Üreticilerimiz yoğun ilgi gösterdikleri toplantılarda İl Müdürü Erkan ALKAN’ a,  yaprağı yenen roka, tere ve maydanoz gibi bitkilerde zararlılara karşı ruhsatlı ilaç olmaması sebebiyle ilaçlama yapamadıklarını ve ilaçlama yapmaları durumunda ise ruhsatsız ilaç kullanmaları sebebi ile çeşitli cezai işlemlerle karşılaştıklarını belirtmişlerdi.

İl Müdürü Erkan ALKAN toplantılarda Üreticilerimizin seralarında yetiştirdikleri ürünlerle ilgili olarak çeşitli hastalık ve zararlılarla mücadele için Üniversite, Araştırma Enstitüsü ve İl Müdürlüğümüzce ortak bir ekip kurularak, seralardaki ürünlerin kontrol edileceği konusunda söz vermişti.

 İl Müdürü ALKAN tarafından söz konusu toplantılarda verilen sözler yerine getirilerek; 04.04.2018 tarihinde Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden konu uzmanları Dr. Aydemir BARIŞ, Dr. Siren CANPOLAT, Dr. Mustafa ALKAN ve Zir. Yük. Müh. Arzu ELİBÜYÜK, İlçe Müdürlerimiz ile birlikte İl ve İlçe Müdürlükleri personellerinin katılımıyla Mihalgazi ve Sarıcakaya İlçelerimizde seralar kontrol edilerek toprak pireleri ve çeşitli zararlılar konusunda araştırma ve incelemeler yapılarak numuneler alınmıştı.

  İl Müdürü ALKAN bu konuda yaptığı açıklamada;

Ülkemizde üretilen toplam roka üretiminin % 49 unun Mihalgazi ve Sarıcakaya İlçelerimizde gerçekleştiğini ifade ederek, Yaklaşık üç ay önce Mihalgazi ve Sarıcakaya İlçelerinde yapılan toplantılarda Üreticilerin kendilerine roka, tere ve maydanoz gibi yaprağı yenen bitkilerde  zararlılara karşı ruhsatlı ilaç olmaması sebebiyle ilaçlama yapamadıklarını ve ilaçlama yapmaları durumunda ise ruhsatsız ilaç kullanmaları sebebi ile çeşitli cezai işlemlerle karşılaştıklarını söylediklerini belirtti.

İl Müdürü ALKAN, Müdürlüğümüz ve Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte yapılan çalışmaların sonuç verdiğini ve Bakanlığımızca yaprağı yenen roka, tere ve maydanoz gibi bitkilerde zararlılara karşı ruhsatlı ilaç geliştirildiğini belirtti.

 İl Müdürü ALKAN, artık Mihalgazi ve Sarıcakaya İlçelerimizde roka, tere ve maydanoz gibi ürünlere yaprak piresi vb. zararlıların zarar veremeyeceğini ve Üreticilerimizin prosedürüne uygun ruhsatlı ilaç kullanmaları durumunda da herhangi bir cezai işlemlerle karşılaşmayacaklarını belirterek, konunun İlçe Müdürlüklerimiz ve Ziraat Odaları kanalıyla Mihalgazi ve Sarıcakaya’da ki tüm Üreticilerimize duyurulduğunu ifade etti.

Bölge Üreticilerimiz için hayati önemde olan bir konunun  bu kadar kısa sürede çözülmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden ALKAN, İl Müdürlüğümüzün bu tarzda, çözüm odaklı çalışmalarının aralıksız devam edeceğini belirtti.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar