17 Temmuz 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir’de Antep Fıstığı

Eskişehir’de Antep Fıstığı
  • 28 Temmuz 2018 Cumartesi
  • 2331 kez okundu

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yapmış olduğu proje ile Mihalgazi ilçemizde yetiştiricilik denemelerine başlanan ve başarılı sonuçlar elde edilen Antep Fıstığı Yetiştiriciliği artık ilçemizde daha da yaygınlaşıyor.

Mikroklima iklim özelliği bulunan Mihalgazi İlçemizde Antep fıstığı aşılamasına uygun çok fazla Menengiç Ağacı bulunmasına rağmen tarımsal üretime katkısı bulunmuyordu. Aşılı ağaçlar ise son yıllardaki iklim değişiklikleri ve gerekli bakım besleme yapılmadığı için verimsiz durumdaydı. 2016 yılında Mihalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Mihalgazi Belediyesi arasında hazırlanan Menengiç Ağaçlarına Antepfıstığı Aşılanması Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında 2017 yılı sonbahar aylarında budaması yapılan 2000 adet Menengiç ağacının antepfıstığı kalemleri ile aşılanması çalışmaları Gaziantep Antepfıstığı Tarımsal Araştırma Enstitüsünden gelen aşılama konusunda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir. Aşılama işlemleri Bozaniç, Karaoğlan ve Demirciler Mahallelerinde yapılmıştır. 

Yapılan çalışmaları görmek için Mihalgazi ilçemizde incelemelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan ALKAN yaptığı açıklamada "İlçemiz ekonomisine katkı sağlamak ve Antepfıstığı yetiştiriciliğinin özendirilmesi maksadıyla yapılan proje ile Mihalgazi İlçemizde farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Aşılama işlemleri Bozaniç, Karaoğlan ve Demirciler Mahallelerinde yapılmıştır. Projenin geliştirilerek bölgeye daha yararlı olması için çalışmalarımız devam etmektedir. Çiftçilerimiz ve yöre halkımız için hayırlı olmasını diliyoruz. " dedi.

Antep Fıstığı ihtiyacının karşılanması, ihracatının yükselmesi, kırsal alanda yaşayan üretici gelirleri ile rekabet gücünün artmasına katkı sağlamak amacıyla ilçemizde aşılamaya en uygun ağaçlar tespit edilerek gerekli gübreleme, ilaçlama, budama ve aşılama işlemleri yapılmış, yabani ağaçların üretime katılması sağlanmıştır. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Mihalgazi İlçemizde Antepfıstığı yetiştiriciliğinin artırılması konusunda yapılan projemiz kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar