24 Mayıs 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Güvenli Olmayan Kimyevi Gübreleri Kullanmayınız

Güvenli Olmayan Kimyevi Gübreleri Kullanmayınız
  • 15 Eylül 2018 Cumartesi
  • 1492 kez okundu

Hububat Tarımında Kullanılan Taklit, Tağşiş ürün Olarak Üretilen ve Güvenli Olmayan Kimyevi Gübreleri Kullanmayınız

Hububat ekim hazırlıklarının yapıldığı bu dönemde gübre sektörünün hareketlenmesi beklenmektedir. Piyasa hareketliliğini fırsat bilen kötü niyetli kişilerin piyasaya sahte ve taklit ürün arz edebileceği öngörülmektedir. Bu gibi fırsatçıların üretici firmalar tarafından yetkilendirilmemiş dağıtıcılar vasıtasıyla piyasaya ürün arz ettikleri, (Ekimle birlikte kullanılan DAP 18.46 0 -  20.20.0 - 20.20.0+Zn Kompoze v.b. gübreleri ) geçmiş yıllardaki uygulamalarda görülmüştür.

Bu gübreleri, ambalaj etiket bilgileri ve fiziksel görünümleri itibariyle taklit ve tağşiş  gübre olduklarını ayırt etmek mümkün olmamaktadır. Bu gübrelerin analizlerinin sonucunda;  etiket bilgileriyle uyumlu bitki besin elementleri bulunmamakta, hatta gübre içerisinde hiçbir bitki besin maddesi bulunmamaktadır.

Bunun yanında, çiftçilerimizin firmaların satış noktaları dışında bazı kişilerden ucuz olduğu gerekçesiyle faturasız gübre alarak kullanmaları mağduriyetlerine neden olmaktadır. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için seyyar olarak pazarlanan, Mahallelerinde satılan gübreleri almamaları gerekmektedir. Zaten bu tür gübrelerin seyyar olarak pazarlanması, Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği mevzuatına uygun değildir. 

Bu nedenle, çiftçilerimizce sabit, yerleri bilinen, İl Müdürlüğümüzden Gübre Dağıtıcılık Belgesi ile izin verilen ve üretici firmaların bayisi olan ve bu belgeleri istenildiğinde ibraz edebilen,  sattıkları ürün bilgileri ile birlikte şirket bilgilerini içeren (fatura ve sevk irsaliyesi vb.) belgeleri düzenleyerek tarafınıza veren gerçek ve tüzel kişiliklerden bu gübreler alınmalıdır.

Aksi taktirde çiftçilerimiz ödemiş oldukları gübre bedellerinden ve ürün kayıplarından dolayı mağduriyetlerinin oluşacağı, geleceğimizin mirası olan topraklarımızda da telafisi güç ve imkansız sonuçlara da neden olabileceği unutulmamalıdır.

Çiftçilerimize önemle duyurulur.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar