18 Haziran 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vali Çakacak’ın 31. Ahilik Haftası Kutlama Mesajı

Vali Çakacak’ın 31. Ahilik Haftası Kutlama Mesajı
  • 17 Eylül 2018 Pazartesi
  • 1559 kez okundu

Ahilik hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir terim olarak; birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal, çalışmayı bir ibadet sayan, din ve ahlâk kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve zanaatkârların iş teşkilatı mânâlarını taşır.

Ahilik Teşkilatı, temelleri Ahi EVRAN tarafından 13. yüzyılda Kırşehir’de atılmış olan ve daha sonra tüm Anadolu, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayılan; toplumu, birçok yönden etkileyen ve geliştiren Türk kültürüne özgü bir teşkilatlanmadır.

‘Kardeşlik’ anlamına gelen ‘Ahi’ sözcüğü,  vicdanını kendi üzerine gözcü koyan, helâlinden kazanan, yerine ve yeterince harcayan, ölçü ve tartı ehli olan, yararlı şeyler üretip topluma sunan insanı tarif eder.

Güzel ahlâkı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, aklıselimi, herkesin kendi sanatı ile yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi; din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütleyen köklü bir müessesedir Ahilik.

Ahilik müessesesinin etki alanı, bu amaçları gerçekleştirmekle de sınırlı değildir. Ahilik, bir meslek örgütü olmasının yanında manevî bir terbiye ocağıdır aynı zamanda. Bünyesindeki esnaf ve zanaatkârları ahlakî değerler ile harmanlarken onları ‘yamak, çırak, kalfa ve usta’ olarak hiyerarşik bir silsile ile yetiştirir. Bu sınıfsal bir ayrım değil, bir Ahi’yi hem mesleğinde hem de manevî hayatında ideal bir insan olarak yetiştirme gayretidir.

Ahilik bir meslek teşkilatı olmanın yanında, geçmişte yaşanmış, bugün yaşanan, yaşanması gereken ve gelecekte de yaşanacak gerçek bir yaşam disiplinidir.

Bugün peştamal kuşanma yerine diploma verilmekte, esnafın ve çalışan kesimlerin sosyal güvenceleri devletimizin sosyal güvenlik kurumları aracılığıyla sağlanmaktadır. Esnafın ve çalışanların hakları Esnaf ve Sanatkârlar Odaları, Birlikleri veya Konfederasyonlarınca korunmaktadır.

Günümüzde, esnaf ve zanaatkârların oluşturduğu kurumlar; Ahilik’in insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedirler.

İş hayatında başarıyı, eğitime, çalışmaya, alın terine, dayanışmaya, fırsat eşitliğine, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlâkına dayandıran; haksızlığa, yolsuzluğa, cahilliğe karşı çıkan Ahilik’in, çağdaş uygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar önce ulaşması dikkate değerdir.

Ahilik’in temel prensiplerini kabul eden milletimiz, ‘Elini, kapını ve sofranı açık tut!’ öğretisini varlık sebebi sayan, ihtiyaç sahibi ülke insanlarının yanında yer alarak, Ahilik geleneğinin gerçek bir varisi olduğunu göstermiştir, göstermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve zanaatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımın 31. Ahilik Haftası’nı kutlar, hafta boyunca tertip edilecek etkinliklerin hayırlara vesile olmasını dilerim.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar