18 Haziran 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

2018-2019 Yeni Dönem Pancar Alımı Düzenlenen Törenle Başladı

2018-2019 Yeni Dönem Pancar Alımı Düzenlenen Törenle Başladı
  • 19 Eylül 2018 Çarşamba
  • 1718 kez okundu

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Fabrika bahçesinde gerçekleştirilen açılışa; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı, Şeker-İş Eskişehir Şube Başkanı Hamit Dokuzlar ve çok sayıda çalışan katıldı.

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 86. Kampanya Dönemi’nin hem şeker işçilerine, çiftçilere ve Eskişehir’e hayırlar ve bereketler getirmesini dileyen Vali Çakacak, programın açılışında yaptığı konuşmada, “2018 – 2019 Sezonu, 86. Kampanya Dönemi, şeker pancarı alımı için düzenlenen bu törende sizlerle birlikte olmaktan; fabrika yönetiminin, işçilerimizin ve çiftçi kardeşlerimizin heyecanına ortak olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum.” dedi.

Fabrikanın kurulduğu dönemde Türkiye’nin sanayileşme sürecine büyük katkılar sağladığını dile getiren Vali Çakacak, şunları söyledi:

“Türkiye’nin sanayileşme süreci içinde şeker fabrikalarının çok önemli bir yeri vardır. Anadolu insanı bütün imkânsızlılara rağmen Kurtuluş Savaşı ile bağımsızlığını kazandığı gibi, ekonomik bağımsızlığını kazanmak için de derhal çalışmalara başlamıştır. Nitelikli yetişmiş eleman ve sermaye yetersizliğine rağmen pes etmemiş ve şeker fabrikalarının öncülük ettiği bir sanayileşme hamlesi başlatmıştır.

Bunlar belli bir süre Türkiye’ye öncülük ettikten sonra, hem bilgi birikimi, hem de sermaye birikimi ile beraber özel sektör gelişmeye başlamış ve bugün birçok alanda dünyayla rekabet edilebilecek bir sanayi sektörü ortaya çıkmıştır. Bugün dünyanın hemen her yeri ile iş yapabilen Türk müteşebbislere ve iş adamlarına sahibiz. İnşallah tüm bunlar sayesinde geleceğimiz daha farklı olacak.

Şeker Fabrikaları, Türkiye Cumhuriyeti’nde dokuma fabrikalarıyla birlikte sanayimizin temelini teşkil etmektedir.  95 yıldan bu yana baktığımızda sanayimiz gerçekten dünya ile baş eder duruma gelmiştir. 

Dünya, sanayi ve ticarette büyük bir rekabet halindedir. Ülkelerin ülkelerle, şehirlerin şehirlerle yarıştığı böyle bir pazarda Eskişehir’imiz, TÜLOMSAŞ’ıyla, TEI’siyle, özel sektörün nitelikli sanayi tesisleriyle dünya ile rekabet edebilecek bir noktaya ulaşmıştır.

Bugün geldiğimiz nokta son derece sevindirici ve ümit vericidir. Ama bulunduğumuz yeri asla yeterli görmüyoruz. Eskişehir olarak sanayi açısından çok daha ileri durumda olmak durumundayız. Çünkü jeostratejik konum, sermaye, nitelikli işgücü ve pazarlama olanaklarıyla bunu gerçekleştirebilecek avantajlara sahibiz.”

2017 – 2018 kampanya döneminde pancar üreticilerine 197 milyon lira pancar alım ödemesi yapıldığını bildiren Vali Çakacak, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası, geçen yıl, yani 2017 – 2018 kampanya döneminde 197 milyon lira pancar alımı ödemesi yapmıştır.

Bu yıl ki ödeme rakamının 235 milyon TL’ye bulacağı tahmin edilmektedir. Çalışanlarına yapığı ödemeler de düşünüldüğünde şeker fabrikasının Eskişehir ekonomisine büyük katkısının olduğu görülecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha 86. Kampanya Dönemi pancar alımlarının fabrikamıza, işçilerimize, çiftçi kardeşlerimize ve Eskişehir’imize hayırlar ve bereketler getirmesini diliyor, saygı ve selâmlarımı sunuyorum.” 

Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Utku Çakırözer de yaptıkları konuşmalarda, kampanyanın hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulundu.

Müdür Ekrem Meydanlı ise, 1933 yılında faaliyetine başlayan Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın bu yıl 86. pancar alım kampanyasını gerçekleştirdiğini kaydetti.

Konuşmalardan sonra pancarını ilk getiren çiftçilere Vali Çakacak, Milletvekilleri Karacan ve Çakırözer tarafından çeşitli hediyeler verildi. Kurban kesimi ve sonrasında edilen duanın ardından protokol üyeleri yeni dönemin açılış kurdelesini keserek, ilk gelen pancarın alımını yaptı.

Programın sonunda fabrika sahasını gezen Vali Çakacak, yapılan çalışmalar hakkında Müdür Meydanlı’dan bilgi aldı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar