18 Haziran 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Özlenen Tablo: ODALAR ESKİŞEHİR EKONOMİSİ İÇİN BULUŞTU

Özlenen Tablo: ODALAR ESKİŞEHİR EKONOMİSİ İÇİN BULUŞTU
  • 20 Eylül 2018 Perşembe
  • 1277 kez okundu

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Eskişehirde bir birlik ve beraberlik görüntüse pek sergileyemeyen kent dinamikleri artık bir araya gelebiliyorlar. Bir zamanlar yarıştığımız illerin ilçeleri ile yarışır hale gelmemiz, 6. sıralardaki ekonomik konumdan 26 . sıralara kadar düşmüş olmamız bu birlik ve beraberlik görüntülerini veremiyor olmamızdan kaynaklandı belki de. Odaların bu birlikteliğinin diğer sivil toplum örgütlerine ve siyasi partilere de örnek teşkil etmesi ve önceliğin Eskişehir olduğunun hep birlikte vurgulanmasını Eskişehirliler olarak bekliyoruz. Eskişehire gelecek olan yatırımcılara hep birlikte sahip çıkılması yeni iş alanlarının açılması, yeni yerleşim alanları ile kentin büyümesi ve daha güçlü bir ekonomi ile kentimizi yıllar önceki güçlü haline bir bütün olarak götürmemiz gerektiğini ve ortak hareket etmenin bu bağlamda ne kadar önemli olduğunu vurgulayan bu toplantıların daha sonraki toplantıların önünü açacağı umuyoruz.

ETO, ESO ve ETB’nin yönetim kurulu ve meclis divanının katılımıyla gerçekleştirilen müşterek değerlendirme toplantısında, Türkiye ekonomisinin son durumu, Eskişehir ekonomisinde yaşanan gelişmeler ve odaların yürütebileceği ortak projeler masaya yatırıldı.

Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Ticaret Borsası müşterek değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. ETO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, ETO Başkanı Metin Güler, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, ETB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan katıldı. Eskişehir başta olmak üzere ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelerin masaya yatırıldığı toplantıya ETO Meclis Başkanı Halil İbrahim Ara, ETB Meclis Başkanı Hasan Öztürk, ESO Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Kahveci’nin yanı sıra yönetim kurulu, meclis divan üyeleri ve disiplin kurulu başkanları eşlik etti. Eskişehir ekonomisinin detaylı analizinin yapıldığı, karşılıksız çek, açılan ve kapanan iş yeri sayısı, protesto edilen senet sayısı gibi rakamların da paylaşıldığı toplantıda ekonomideki dalgalanmadan Eskişehir’in iş insanlarının etkilenmemesi için yapılması gerekenler, ihracatın geliştirilmesi için atılabilecek adımlar, istihdama yönelik politikalar, odaların ortak yürütebileceği projeler hakkında değerlendirmede bulunuldu.

Güler: “İşbirliğimizi geliştirmeli, ortak adım atmalıyız”
Toplantıda ayrıca ETO, ESO ve ETB üyelerinin istihdam için faydalanabileceği MEGİP projesi (Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü) Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nin son durumu, Eskişehir’de 2018-2019 yılında düzenlenmesi planlanan fuar organizasyonları hakkında bilgi verildi. Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler döviz, faiz ve enflasyon sarmalından kurtulmak için uzun vadeli politikalara ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bu dönemde ticaretin kurallarının yeniden yazıldığını dile getirdi. Odaların ortak projelere imza atmasının ve işbirliğinin önemine dikkat çeken Güler, Eskişehir’in gelişmesinin ve zenginleşmesinin yolunun ekonomiden geçtiğini vurguladı.

Kesikbaş: “İhracatı geliştirmek için tüm şehir seferber olmalı”
Toplantıda konuşan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ise, oda üyesi şirketleri UR-GE projelerine ve ihracata yönlendirdiklerini belirterek, ihracatın geliştirilmesi için şehirdeki tüm odaların ortak hareket etmesi ve şehrin ihracat için seferber olması gerektiğini dile getirdi. Girişimciliğe ve yeni müteşebbislerin ekonomiye kazandırılmasının önemine değinen Kesikbaş, odaların her alanda işbirliği yapması, kaynakları ortak kullanması gerektiğinin altını çizdi.
Zeydan: “Daha çok çalışarak ve üreterek bu sınavı geçebiliriz”

Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan ise, Türkiye ekonomisinin zorlu bir sınavdan geçtiğini kaydederek, daha çok çalışarak ve üreterek ülkemizin bu sınavdan başarıyla geçilebileceğini dile getirdi. Bazı sektörlerin ekonomideki dalgalanmadan daha fazla etkilenebileceğini belirten Zeydan, şehrin geleceği için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine hazır olduklarını söyledi.
 
 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar