23 Nisan 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

MÜSİAD Somali Temsilciliği Açıldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yurt dışı ağını genişletmeye devam ediyor. Son olarak Somali’de temsilcilik açılışına imza atan MÜSİAD, böylece yurt dışında 79 ülkede 209 irtibat noktasına ulaştı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yurt dışı ağını genişletmeye devam ediyor. Son olarak Somali’de temsilcilik açılışına imza atan MÜSİAD, böylece yurt dışında 79 ülkede 209 irtibat noktasına ulaştı.

Afrika’da Daha Aktif Olacağız
MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Türkiye’nin gelecek vizyonu doğrultusunda Afrika’nın çok önemli bir yer kapladığına dikkat çekti. Afrika’nın artan nüfusuyla gelecekte günümüzden çok daha önemli bir pazar haline geleceğine dikkat çeken Uyar, “Afrika Kıtası’nda bulunan 54 ülkede, toplam 1,3 milyar insan yaşıyor. Yani, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 17’si, bu kıtada bulunuyor. 2050 yılında kıta nüfusunun 4,4 milyar olacağı ve dünya nüfusunun %37’sinin bu kıtada yaşayacağı öngörülüyor. MÜSİAD olarak bizler bu amaçla Afrika’yı önceliğimiz olarak belirledik ve 2018 yılını “Afrika Yılı” ilan ettik.Yıl sonunda, toplam 30 Afrika ülkesinde teşkilatlanmayı hedefliyoruz. 2018'in sonunda tüm dünyada en az 100 ülkede hizmet veriyor olacağız.”dedi.

“Afrika Üzerinde Hassasiyetle Duruyoruz”
Afrika‘nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da hassasiyetle üzerinde durduğu bir konu olduğunu kaydeden Uyar, “ Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi Türkiye, dünyadaki en büyük diplomatik temsilciliğini bir Afrika ülkesi olan Somali’de açtı. Bizler de MÜSİAD olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyonları doğrultusunda son olarak Somali Şubesinin açılışına imza attık.” diye konuştu.

Ticaret Hacmi Geliştirilmeli
Türkiye ile Somali arasındaki ticaret hacmine de değinen Uyar, "Devletimizle, milletimizle kardeş Somali halkının her şartta yanında olmaya devam edeceğiz. Her zaman kardeş ülke olarak gördüğümüz Somali ile mevcut ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha yüksek seviyelere çıkartmayı hedefliyoruz. Aramızdaki ticaret hacmi 2003 yılındaki 2 milyon dolardan 2017 yılında 144 milyon dolar seviyesine ulaştı. Amacımız, bu miktarı en kısa sürede 200 milyon dolara ulaştırmak.” ifadelerini kullandı.

İhracatımızı Artırmaya Yönelik Çalışmalarımız Sürüyor
MÜSİAD olarak Ticaret Diplomasisi anlayışıyla küresel ölçekte faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydeden Uyar, bu bağlamda dünyayı 6 bölgeye ayırdıklarını ve her bölge hatta ülke özelinde titizlikle çalıştıklarını belirtti. 14 ay gibi kısa bir süre de 55 ülkeye ziyaretlerde bulunduğunu belirten Uyar, “Yıl sonuna kadar hedefimizi geçekleştirmek için canla başla çalışıp dünyanın dört bir yanına seyahat ediyoruz. Gittiğimiz ülkelerdeki fırsatları, rapor olarak üyelerimizle paylaşıyor ve birçok üyemize yeni pazarların oluşmasını sağlıyoruz. Türkiye’nin yurt dışında en güçlü STK’sıyız. Bizler iş insanları olarak, ticari adımlar atarken, aynı zamanda ülkemizi temsil eden siyasi ve diplomatik bir ekosistemin parçası olduğumuzu da aklımızdan çıkarmıyoruz. Ülkelerimiz arasında ticari diplomasiyi geliştirmek için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Yurt dışı teşkilat mensuplarımızı, bölgelerinde global vizyonumuza uygun, birer fahri ticari ateşe gibi konumlandırıyoruz. İşte bu heyecan ve bilinçle bizler de bugün, ülkemizin bayrağını dalgalandırmak ve iş insanlarımıza yeni ufuklar açmak için ülkemizden binlerce kilometre uzakta teşkilatlanma çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

MÜSİAD Somali, Afrika Açılımı Açısından Önemli Bir Kilometre Taşı
MÜSİAD Somali Başkanı olarak göreve başlayan Ahmet Sami İşler, iki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. MÜSİAD olarak Somali’de emperyalist amaçlarla bulunmadıklarını vurgulayan İşler, kazan-kazan stratejisi doğrultusunda karşılıklı ilişkilerin daha fazla ticarete ve refaha dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. İşler, Somali’nin MÜSİAD’ın Afrika açılımı özelinde önemli bir kilometre taşı olduğuna belirterek sözlerini noktaladı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar