23 Nisan 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Prometeon İhracatını 250 Milyon Dolara Çıkaracak

Prometeon İhracatını 250 Milyon Dolara Çıkaracak
  • 7 Kasım 2018 Çarşamba
  • 1785 kez okundu

PROMETEON’DAN 115 MİLYON DOLARLIK İLAVE YATIRIM KARARI

BAKAN VARANK DUYURDU: “İHRACATINI 250 MİLYON DOLAR’A ÇIKARACAK”

Pirelli markasıyla Türkiye’de tanınan Prometeon Lastik Grubu, Türkiye’ye ilave yatırım yapma kararı aldı. Grubun operasyonlardan sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo’yu kabul eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ek yatırım kararını duyurdu. Bakan Varank, Prometeon’un yapacağı 115 Milyon Dolarlık ilave yatırımla Türkiye’den ihracatını, ikiye katlayarak, 250 Milyon Dolar’a çıkaracağını açıkladı.

2020’YE KADAR

Pirelli marka kamyon, otobüs ve tarım lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon Lastik Grubu, Türkiye'nin ilk lastik fabrikası olan İzmit'teki tesisinde üretimi artırmak ve ileri teknolojileri uygulamak hedefiyle yeni bir hamle yaptı. Grup, 2020’ye kadar Türkiye'de yaklaşık toplam 115 milyon dolar ilave yatırım kararı aldı.

75 ÜLKEYE İHRACAT

Bu kapsamda grubun Dünya Başkanı Borgo, Sanayi Bakanı Varank’ı ziyaret etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda gerçekleşen kabulün ardından Varank, Prometeon’un ilave yatırım kararını sosyal medyadan paylaştı. Varank, Twitter’dan “Prometeon, yapacağı 115 Milyon Dolar ilave yatırımla Türkiye’den 75 ülkeye olan ihracatını 125 Milyon Dolar’dan 250 Milyon Dolar’a çıkaracak. Hayırlı olsun!” diye yazdı.

17 TÜRK YÖNETİCİ

160’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteren Prometeon Grubu’nun üç ülkede fabrikası bulunuyor. 7 bin çalışan ile yıllık 5 milyon adetlik üretim yapan grup, lastik piyasasında yüzde 10’luk bir pazar payına sahip. Prometeon, elde ettiği cironun üçte birini İzmit’teki fabrikasından elde ediyor. Prometeon’un üst yönetiminde de 17 Türk görev alıyor.

YÜZDE 30’A ÇIKACAK

Prometeon’un İzmit’teki fabrikaya yapacağı ilave yatırım burada üretilecek lastiklerin büyük çoğunluğu Avrupa’ya ihraç edilecek. Böylece İzmit’teki fabrikanın toplam üretimdeki payı yüzde 20’den yüzde 30’a çıkacak. Grup ayrıca bu ilave yatırımla toplamda yaklaşık 750 kişilik yeni istihdam yaratmayı da hedefliyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar