27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Zeydan, LATİN AMERİKA İTTİFAKI TOPLANTISINA KATILDI

Zeydan, LATİN AMERİKA İTTİFAKI TOPLANTISINA KATILDI
  • 14 Kasım 2018 Çarşamba
  • 1920 kez okundu

ETB YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÖMER ZEYDAN PASİFİK İTTİFAKINDA İŞ İMKÂNLARI TOPLANTISINA KATILDI.

TOBB ile Pasifik İttifakı (Pacific Alliance) Ülkelerinin Ankara Büyükelçilikleri işbirliğinde, Pasifik İttifakı’nda İş Fırsatları: Türkiye, Peru, Şili, Kolombiya, Meksika Toplantısı, TOBB’da gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan ETB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan, Türk özel sektörü olarak, Latin Amerika ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini, pazar zenginliği ve çeşitliliği ile öne çıkan Latin Amerika’nın, Türkiye’nin ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediği öncelikli bölgelerden birisi olduğunu söyledi.

Zeydan, Latin Amerika ülkeleri için de Türkiye’nin bölgeye açılan bir kapı konumunda olduğunu belirterek, “Bu ülkelerin, Türkiye’yi bir üs haline getirerek Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya pazarlarına erişmesi mümkündür. Ancak, ülkelerimiz arasındaki ticaret rakamları olması gerekenin altındadır. 2017 itibariyle dış ticaret hacmimiz Kolombiya ile 1,8 milyar dolar, Meksika ile 1,3 milyar dolar, Şili ile 520 milyon dolar, Peru ile 184 milyon dolar olmuştur. Ülkelerimiz arasında sadece Şili ile Serbest Ticaret Anlaşması var. Sadece Kolombiya ve Meksika ile Yatırımın Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması bulunmakta. Bu anlaşmaların bir an evvel imzalanması ülkelerimiz arasındaki ticaretin gelişmesine fayda sağlayacaktır” dedi.

TOBB olarak Türk firmaları tarafından henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olan Latin Amerika bölgesiyle ikili ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini belirten Ömer Zeydan, bu sebeple İber-Amerika Ticaret Odaları Birliğinde (AICO) gözlemci ve onursal üye olduklarını, ayrıca AICO’nun stratejik ortağı ve Türkiye’deki tek resmi temsilcisi olduklarını ifade etti.

Toplantıda Pasifik İttifakı Dönem Başkanı Peru’nun Ankara Büyükelçisi Luis Campana da Pasifik İttifakı hakkında sunum yaparak, Türkiye ile İttifak’a üye ülkeler arasındaki mesafenin ticari ilişkilerin önünde bir engel olamayacağını belirtti.

Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, Kolombiya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden İkinci Maslahatgüzar Milena Gómez Kopp, Şili’nin Ankara Büyükelçiliği’nden Konsolos Rodrigo Reyes ve ilgili ülkelerin Ticaret Temsilcilerinin katıldığı toplantıya Türk şirketleri yoğun ilgi gösterdi.


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar