23 Mayıs 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“ÜRETİMDE LİDER BİR ÜS OLACAĞIZ”

“ÜRETİMDE LİDER BİR ÜS OLACAĞIZ”
  • 14 Kasım 2018 Çarşamba
  • 2077 kez okundu

“GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNİN AR-GE’SİNİ YAPACAĞIZ”

“145 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2019 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerine katılarak bakanlığın bütçe sunumunu gerçekleştirdi.

Varank, konuşmasında, ekonominin lokomotifi konumundaki sanayinin daha da güçlenmesi için üretimdeki yapısal dönüşümün hızlandırılacağını belirterek “Büyük ve Güçlü Türkiye” hedefine vurgu yaptı.

Varank, Uluslararası ticaret politikalarındaki belirsizliklerle birlikte içinde bulunduğumuz konjoktüre değindi. Teknolojik değişimin ve dönüşümün hızla gerçekleştiğini ifade ederek “Küresel rekabet koşulları yeniden şekilleniyor. Türkiye bu yeni evreyi en iyi şekilde değerlendirmeyi başaracaktır.” dedi.


SANAYİ SEKTÖRÜNDEN 145 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Döviz kurundaki saldırıların en yoğun yaşandığı Ağustos ayında sanayi üretimi verilerinin piyasa beklentilerinin üstünde olduğunu ifade eden Varank, “Sekiz ayda, geçen seneye göre yüzde 6,6’lık bir sanayi üretimi artışı gözlemledik.” şeklinde konuştu.

Varank, 2017’ye göre yüzde 8 artarak 167 milyar dolar olan ihracat tutarımızın ise 145 milyar dolarının sanayi sektörü kaynaklı olduğunu ve sektörel rakamlara baktığımızda yıllık bazda; çelikte yüzde 35, makine ve demirde ayrı ayrı yüzde 22, savunma ve havacılıkta yüzde 12,8 ve otomotivde yüzde 12,4’lük ihracat artışı görüldüğünü açıkladı.

 

TEKNOLOJİK GELİŞİM ÖNCÜSÜ

Bakan Varank, “Sanayimiz; teknolojik gelişime öncülük etme, diğer sektörleri sürükleme, döviz girdisi sağlama ve nitelikli istihdama katkı açısından ekonominin lokomotifidir.” vurgusunun ardından sanayinin gücüne güç katacak yapısal dönüşümün hızlandırılacağını “ Büyük ve Güçlü Türkiye” hedefine giden yolun buradan geçtiğini söyledi.

4 TEMEL STRATEJİ

Ar-Ge ve Ür-Ge destekleri, yatırım teşvikleri ve bölgesel desteklerin Bakanlığımız bünyesinde toplanmış olmasının ciddi bir kaynak ve zaman tasarrufu sağlayacağını vurgu yapan Varank, yapısal dönüşümdeki 4 temel stratejiyi açıkladı:

“Yüksek Katma Değerli Üretim”

“Sanayide Verimlilik Artışları”

“Dijital Dönüşüm”

“Bölgesel Kalkınma”

Varank, “Üretim reformunu, “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” vizyonuyla hayata geçirecek, ülke geneline güçlü ve dengeli bir biçimde yayacağız.” dedi.

 

“GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNİN AR-GE’SİNİ YAPACAĞIZ”

Sanayideki ara malı ithalatını azaltmak üzere uçtan uca Yerlileşme Programı ile orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretimin payını uluslararası pazarlara bütünleşmiş bir biçimde artırmak olduğunu açıklayan Varank, “Bu kapsamda; sanayide girdileri yerlileştirirken, odak alanlarda geleceğin teknolojilerinin Ar-Ge’sini yapacağız.” ifadesini kullandı.

Varank, kamu ihalelerinde; yazılım ve teknoloji yoğun ürünlerde yerli malına yüzde 15 oranında fiyat avantajı zorunlu hale getirildiğini ve firmaların yetkinliklerinden daha fazla faydalanılması için “Sanayi İşbirliği Projeleri”ni (SİP) hayata geçirdiklerini ve kamu kaynaklarının ülkemizde kalmasını sağlayıp sanayimizin gelişimini desteklediklerini hatırlattı.

HEDEF BİN 700

Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Belgesi’ne sahip firmalara, vergi, prim, stopaj desteklerinin sağlandığı “Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Uygulaması”na, uluslararası firmaların ilgisinin arttığını söyleyen Varank, şöyle devam etti:

“Özgün ve Milli Helikopter T-625 ve bir özel sektör firmamızın geliştirip ihraç ettiği elektrikli otobüs Bakanlığımız Ar-Ge Merkezi desteğinden faydalanan projelere örnek olarak gösterilebilir.2018 yılının sonuna yaklaşırken Bin 321 olan Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri sayısını, kararlılıkla devam eden çalışmalarımızla 2019 yılında bin 700’e çıkaracağız.”


5 BİN 500 İŞLETMEYE EV SAHİBİ

Varank, Ülkemizde 81 Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne 14 senede 750 milyon lira hibe desteği sağlandığını ve teknoparkların 5 bin 500 teknoloji tabanlı işletmeye ev sahipliği yapmanın yanı sıra nitelikli hizmetler sayesinde firmaların hızla ve sağlıkla büyüyerek yüksek katma değerli pek çok stratejik ürünü geliştirdiğini anlattı.

Varank, Bakanlık olarak desteklediğimiz ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen Antarktika Bilimsel Araştırma Programı ve Bilim Üssü Projesi ile ülkemizin kutup araştırmalarında öncü ülkelerden biri haline geleceğini açıkladı.

OSB’LERDE VERİMLİ VE YENİLİKÇİ HİZMET                                                 

Bakan Varank, OSB’lerde; sanayicilere tek elden verimli ve yenilikçi hizmetler verildiğini, çevre dostu üretimle sürdürülebilir bir sanayi ekosistemi oluşturulduğunu ifade etti.

2 Kasım’da Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla OSB’lerde tamamen veya kısmen bedelsiz parsel tahsisinin kapsamının genişletildiğini hatırlatan Varank, “OSB’lere ve sanayi sitelerine düşük faizli, uzun vadeli krediler veriyor, sanayiciler için altyapısı tamamlanmış sanayi parselleri hazırlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

KADININ İŞGÜCÜNE KATILIMI ARTIYOR, 2,5 MİLYON İSTİHDAM GELİYOR

311 OSB’de 1,8 milyon kişinin istihdam edildiğini, tüm parsellerin üretime geçmesiyle istihdamın 2,5 milyon kişiye ulaşmasını beklediklerini belirten Varank, kadınların işgücüne katılımını artırmak için OSB’lerde yer alan kreş uygulamasını geliştirerek 24 OSB’de 30 olan kreş sayısını arttıracaklarını açıkladı.

Varank, sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacına değinerek kurulacak eğitim kampüsleri hakkında bilgi verdi. OSB’lerde eğitim veren ve sayısı 39’a ulaşmış teknik liselere yapım aşamasında ve işletme döneminde desteklediklerini açıkladı.

Varank, yaptığı açıklamada ülkemizde 472 olan Sanayi Sitesi sayısının giderek arttığını ve bununla birlikte Büyük Endüstri Bölgelerinin de hızla kurulduğunu da belirtti.

 

YATIRIM TEŞVİKLERİ

2018 yılında bir dizi teşvik tedbiri ile yatırımcılar için önemli bir kaynak olan finansman desteği tutarının iki katına çıkarıldığını, 2017’de yürürlüğe giren imalat sektörüne yönelik vergi indirimi ve bina-inşaat harcamalarında KDV iadesi uygulamasının devam ettiğini belirten Varank, “Önümüzdeki dönemde 117 milyar lira tutarında sabit yatırım yapılması ve 205 bin kişilik istihdam oluşturulması bekleniyor.” şeklinde konuştu.

Kalkınma Ajansları, TÜBİTAK, KOSGEB, TSE, PATENT, TÜBA gibi bağlı ve ilgili kuruluşların yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgiler veren Varank, “Dijital Türkiye Yol Haritası’nın bileşenlerini sıraladı:

“İnsan, Teknoloji, Altyapı, Tedarikçiler, Kullanıcılar ve Yönetişim”

“ÜRETİMDE LİDER BİR ÜS OLACAĞIZ”

Bakan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2019 yılı toplam bütçesinin 14 milyar 47 milyon 494 bin lira olduğunu ve tahsis edilen bu ödeneğin en iyi şekilde kullanacağına vurgulayarak sözlerine şunları ekledi: “Görev ve sorumluluklarımızın sıkı takipçisi olmaya devam edecek; ülkemizi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmek için tüm gayretimizle çalışacağız.”Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar