18 Haziran 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir’de Sertifikalı Tohum Üretimi ve Kullanımı Yaygınlaşıyor

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, Bitkisel üretimde büyük öneme sahip olan sertifikalı tohum üretimi ve kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;

Bitkisel üretimde Bakanlığımız kontrolünde üretilen sertifikalı tohumlukların kullanılması durumunda, söz konusu tohumların çimlenme güçlerinin yüksek olması sebebiyle, tohum kullanımında ortalama % 25 tasarruf ve verim artışı sağlanacağını belirterek, Bitkilerin tümünün gelişmelerinin birbirine çok yakın olması nedeniyle,  bakım, çapalama, sulama, ilaçlama ve gübreleme gibi işlemlerin daha kolay ve verimli olacağını ifade etti.

Ayrıca tüm bitkilerin aynı zamanda hasat olgunluğuna erişeceğinden hasat kolaylığı sağlanacağını ve elde edilen ürünlerin aynı özelliklerde, kaliteli olacağından pazar değerlerinin de yüksek olacağını belirtti.

Tarımda büyük öneme sahip olan sertifikalı tohumluk üretiminin İlimizde çok önemli noktalara geldiğini belirten İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER, beş yıl önce 65.000 dekar alanda tohumluk üretimi yapılan İlimizin, 2018 yılında 117.000 dekar alanda sertifikalı tohumluk üretimi ile Türkiye’de ekiliş alanı itibarıyla ayçiçeği ve şeker pancarında 2, yoncada 4, mısırda 5, yulafta 6 ve patateste 7. olmak üzere, toplamda 7. sıraya yükseldiğini ifade etti.

Sertifikalı tohumluk üreten firmalar ve kullanan çiftçilerimizin de Bakanlığımızca desteklendiğini ifade eden SEVER, 2018 yılında İlimizde çeşitli ürün gruplarında sertifikalı tohumluk kullanan çiftçilerimize 5.804.263,68 TL ve sertifikalı tohumluk üreten firmalarımıza da 1.392.831,65 TL olmak üzere toplam 7.197.095,33 TL destekleme ödemesi yapıldığını belirtti.


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar