20 Haziran 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YENİLENMESİ YILLARDIR GÜNDEMDE

TARİH KOKAN ÇARŞI KAPANMAMAK İÇİN DİRENİYOR

Eskişehir’in Sıcak Sular mevkiinde 80 yıllık Ayakkabıcılar Çarşısı kapanmamak için adeta direniyor. 16 yaşından beri her türlü ayakkabı tamirciliği yapan 70 yaşındaki Sami Gül tarihi çarşı ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu

Can HACIOĞLU - Ayakkabıcılar çarşısının yenilenmesinin yıllardır gündemde olduğunu söyleyen Sami Gül çarşının yenilenmesinin gerektiğinin altını çiziyor. Çarşının turist yönüne de değinen Gül,“Burası turistlerin de çok ilgisini çekiyor. Her gelen turist bu çarşının ve bizlerin fotoğraflarımızı çekiyor. Burası aslında çok büyük bir değer ve bu değeri Eskişehir’in de vermesi gerekiyor.”dedi.

45 YILDIR BURADA
Eskişehir’in Sıcaksular mevkiinde bulunan tarihi ayakkabıcılar çarşısında ayakkabı tamirciliği yapan. 70 yaşındaki Sami Gül Usta 2 metrekarelik dükkanda geçen 45 yılı anlattı. Gül,“45 yıldır bu 2 metrekarelik dükkanda ayakkabı tamiri yapıyorum. “Sabah gelir dükkanımı açarım, akşam kapatır evime giderim. Yaşım 70 oldu bu işi bırakayım artık emeklilik yaşayayım hiç demedim. Ömrüm ve sağlığım yettiği sürece işimin başındayım” dedi.

Yaptığın mesleği sevmek gerektiğinin altını çizen Sami Gül, “Hangi meslek olursa olsun, o işi severek ve bilerek yapıyorsan çok güzel. Ama eğer bilmiyorsan çok zor. Doktor, mühendis nasıl işini bilip yapmalıysa her meslek sahibi işini bilip yapmalıdır. Emekliliği, tembelliği, boş boş oturmayı hiç sevmem. Benim için en güzel iş çalışmak. Sağlıklı, gencecik insanlar dilencilik yapıp avuç açıyorlar. Görünce üzülüyorum. İnsanın en makbulü kendi alın terini yiyendir” diye konuştu.

MESLEK ÖLDÜ
Sami Gül Usta şunları söylüyor: “16 yaşında başladım bu mesleğe, genç bir delikanlıydım. Hayalimde birçok meslek vardı fakat ben ayakkabı tamirciliğini seçtim ve bu mesleğe bir ömür verdim.  Bir bakıyorsunuz yeni bir ayakkabı alacak parası olmayan bir vatandaş elinde ayakkabısı geliyor ve amca ayakkabım yırtıldı bunu tamir ederimsin diyor. Vatandaşımın işini gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum. Biliyorum ki cebinde yeni bir ayakkabı alacak parası yok. O tarihlerde ucuz ayakkabı yoktu. Şimdi 20 lira 30 liraya ayakkabılar var. Alırsın bir iki ay giyip atarsın. Bu yüzden bu meslek öldü. Bu çarşı 3 sene sonramı 5 sene sonramı son erer, ama az kaldığını biliyorum.”

YENİLENMESİ YILLARDIR GÜNDEMDE
Sami Gül çırak yetişmediğini de belirterek, şunları söyledi, “Zaten çırak da yetişmiyor. Çoğu dükkan kapanıp gidecek. Bu nedenle böyle sanatların gençler tarafından da benimsenmesi gerekiyor. Ayakkabıcılar çarşısının yenilenmesinin yıllardır gündemde olduğunu söyleyen Sami Gül Çarşının yenilenmesinin gerektiğinin altını çiziyor. Gül çarşının turist yönüne de değinerek “Burası turistlerin de çok ilgisini çekiyor. Burası aslında çok büyük bir değer ve bu değeri Eskişehir’in de vermesi gerekiyor.”

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar