2 Temmuz 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Akıllı Azotlu Gübreleme Yayım Projesi” İle İlgili Tarla Günü Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nca uygulamaya konulan Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Programı kapsamında,  İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Akıllı Azotlu Gübreleme Yayım Projesiyle ilgili 2019 yılı çalışmaları için Tepebaşı İlçesi Keskin Mahallesinde Tarla Günü düzenlendi.

16.05.2019 tarihinde düzenlenen Tarla Gününe İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, İl Müdür Yardımcıları, Şube ve İlçe Müdürleri, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü Teknik personelleri ile çiftçilerimiz katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER tarla gününde yaptığı konuşmada;

2016 Yılında Bakanlığımız tarafından kabul edilen 3 yıllık Akıllı Azotlu Gübreleme Yayım Projemizle 72.750 TL proje hibesi alındığını ve 2017 yılında uygulanmaya başlanan ve bu yıl sona erecek olan projenin son uygulamasının Keskin Mahallesinde gerçekleştiğini belirtti.

Bölgemizde faaliyet gösteren Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından da desteklenen, “Buğdayda Mevsim İçi Klorofil Okumasına Bağlı Akıllı Azotlu Gübreleme Projesi”  ile çiftçilerimizin geleneksel gübreleme metotlarına göre gelişen yeni gübreleme teknikleriyle, daha az gübreyi doğru zamanda kullanarak daha fazla verim aldıklarını ve kaliteli üretim yaptıklarını belirten İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER, ayrıca proje sayesinde fazla gübrelemenin ve nitrat kirliliğinin önüne geçilerek çevre kirliliğinin azaltılmasına da katkı sağlandığını ifade etti.

İl Müdürü Dr. Emine SEVER, önceki yıllarda buğday getirisi hesaplanırken sadece verim baz alınırken son yıllarda buğdayda kalitenin fiyatı belirleyen en büyük etken olmaya başladığını ve günümüzde buğdaydaki protein oranının fiyatı belirleyen en önemli parametre olduğunu söyledi.

2017 yılından itibaren buğday üretiminin yoğun olarak yapıldığı Alpu, Odunpazarı, Tepebaşı, Seyitgazi, Çifteler, Mahmudiye, Günyüzü, Sivrihisar İlçelerimizde ortalama üçer köyde yaklaşık 1850 dekar buğday ekili alanlarda optik sensörle gübre tavsiyesi çalışmalarının uygulandığı projemizle ortalama % 25 protein artışı sağlanarak, dekardan yaklaşık 50,00 TL olmak üzere toplam 277.500,00 TL daha fazla kazanç elde edildiğini belirten İl Müdürümüz SEVER, projenin uygulanmasında yardımcı olan Enstitü Müdürlüğüne, Ziraat Odalarına, çiftçilerimize ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra Proje Koordinatörü Mühendis Yurdal ÇETİNKAYA tarafından proje ile ilgili teknik detayların demonstrasyon tarlasında uygulamalı olarak anlatılmasıyla tarla günü sona erdi. Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.