9 Temmuz 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TEI, ÜÇ KATINA ÇIKARDI

TEI, son 5 yılda hem üretimden satışlarını üç kat arttırdı, yıllık 1 milyar 600 milyon lirayı geçti, hem de ihracatta tüm firmalar içinde 299 milyon dolarla 36’ıncı sıraya yükseldi

Murat Atikel – Eskişehir’in en büyük sanayi kuruluşlarından ve Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji üretimde önemli başarılara imza atmaya devam eden Tusaş Motor Sanayii A.Ş.’nin yükselişini (TEI), İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl açıkladığı En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasındaki veriler de bir kez daha gözler önüne serdi.

1 MİLYAR 603 MİLYONLUK SATIŞ
İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı verilere göre, ihracatta genel sıralamasında 36’ıncı, üretimden satışlarda genel sıralamasında da  115’inci sıraya yükselen TEI, son 5 yılda yıllık üretimden satışlarını üç katı artırarak 2018’de 1 milyar 600 milyon lirayı geçmeyi başardı. TEI’nin 2013 yılında üretimden satışları 452 milyon 623 bin 965 lira olarak açıklanmıştı. 2018 yılı için bu yıl yapılan açıklamada, üretimden satışlarının 1 milyar 603 milyon 247 bin 723 liraya ulaştığı açıklandı.

299 MİLYON DOLARLIK İHRACATA ULAŞTI
İhracat rakamlarında da Eskişehirli firmalar arasında birinci sırada yer alan TEI, 2018 verilerine göre ilk 500 firma içinde ihracat genel sıralamasında da 299 milyon dolarlık ihracatla 36’ıncı sıraya yükseldi. 2013’te 214 milyon dolarlık ihracatla genel sıralamada 52’inci sırada yer alan TEI, beş yılda ihracat başarısını da istikrarlı bir şekilde artırmaya devam ediyor.

2’İNCİLİK ÖDÜLÜ ALMIŞTI
İhracattaki başarısını geliştirerek sürdüren TEI, geçtiğimiz nisan ayında da 2018’deki 299 milyon dolarlık ihracatı ile savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firmalar arasında 2’ncilik ödülü almıştı. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin, Savunma ve Havacılık Sanayisi 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’nde TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., ihracatta elde ettiği rakamlarla savunma ve havacılık dalında TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin ardından 2. olmuştu. Ödül, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş tarafından TEI Programlar Direktörü Ahmet Kain’e verilmişti. 

İLK YERLİ HELİKOPTER MOTORUNU TESLİM ETMİŞTİ
Geçtiğimiz mayıs ayında da, Cumhurbaşkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde yürütülen Genel Maksat Helikopteri Programı (GMHP) kapsamında, TEI’nin ana motor yüklenicisi olduğu T700-TEI-701D model turboşaft motorunun teslim töreni gerçekleştirilmişti ve Turboşaft Ar-Ge Test Merkezi binalarının temeli törenle atılmıştı. Törende konuşan SSB Başkanı İsmail Demir, “Öyle 5 yıllar, 8 yıllar gibi rakamlar bize biraz tuhaf geliyor. Onun için gün 24 saat diyoruz. Gerekirse 24 saatin hepsini kullanalım ama bu işi olabildiğince hızlı yapalım. Çünkü ülkemizin gerçekten ihtiyacı var. Sadece turboşaft motoru değil turbo jetlere, turbo fanlara da ihtiyacı var ve bunları hızla hayata geçirelim diyoruz” demişti. Milli ve yerli üretimde devrimsel bir adım olan ve TEI’nin Eskişehir’deki tesislerinde üretilen yerli motordan, 20 yılda Türk ordusuna 236 adet üretilip teslim edilmesi planlanıyor.

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.