22 Ekim 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

DR. EMİNE SEVER: “ŞİMDİ YARA SARMA VAKTİ”

DR. EMİNE SEVER: “ŞİMDİ YARA SARMA VAKTİ”
  • 22 Haziran 2019 Cumartesi
  • 1741 kez okundu

ESKİŞEHİR/Yaşanan afet sonrasında, afetin etkili olduğu 9 ilçedeki mahalle muhtarları ve konuyla ilgili kurum ve kuruluşların bir araya geldiği “Afet Sonrası Koordinasyon Toplantısı” nda konuşan Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER; “Devletimiz üreticilerimizin daima yanındadır. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla koordineli biçimde şimdi yara sarma vaktidir” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen “Afet Sonrası Koordinasyon Toplantısı” na afet alanında yer alan 9 İlçe Kaymakamı, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları, Devlet Su İşleri (DSİ), Ziraat Bankası, TARSİM, Tarım Kredi Kooperatifi, Şeker Fabrikası, OEDAŞ, OEPAŞ, Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi kurum temsilcileri ve 53 kırsal mahallenin muhtarı katıldı. 

Afetin Bilançosu

Afet sonrası tek tesellilerinin can kaybının olmaması olduğunu aktaran İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, “Yaşanan afet sonrası kriz yönetimi süreçlerini Valiliğimizin öncülüğünde geride bıraktık. Bugün de afet bölgesindeki mahalle muhtarlarımızla konunun muhatapları olan kurumlarımızı bir araya getirerek afet sonrası yapılması gerekenleri hızlı bir şekilde belirlemeyi ve sonuca ulaştırmayı hedefliyoruz” diyerek afetin boyutlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “19 ekiple sürdürülen son sıcak tespitlerle 2179 üreticimizin 114 bin dekar arazisinde hasar meydana gelmiştir. Hasar tespitlerine göre 8,5 milyon metre damlama sulama borusu ve 68.000 m² sera örtü malzemesi de hasarlı hale gelmiştir.

Sever: “Yol Haritası Üreticilerimizin İsteklerine Göre Belirlendi”

Toplantının formatının Sayın Vali Özdemir ÇAKACAK ile belirlendiğine değinen İl Müdürü Dr. Emine SEVER; üreticilerimizden gelen taleplerin konuyla ilgili kurumlara hızlı bir şekilde ulaştırılması için toplantıyı interaktif soru cevap tarzında planladık. Toplantıda üreticilerimizin zararlarının Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Acil Destek Giderleri tarafından tazmini konusunda girişimlerin yapılması ön plana çıktı.

Ayrıca üreticilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarının ertelenmesi de üreticilerimizin öncelikleri arasında yer alıyor. Sorulan bir soru sonrası Şeker Şirketi yetkilisinin Pancar avanslarının ödenmesinde sıkıntı olmadığı ve avansların da yarından itibaren gerçekleştirileceği bilgisinin sıcağı sıcağına verilmesi üreticilerimiz tarafından sevinçle karşılandı. Üreticilerimizin üzerinde durduğu diğer önemli bir konu da TARSİM’in hasar tespit ve ödeme çalışmalarını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için ekip sayısını arttırması isteği oldu. Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından üreticilerimizin % 100 hasarlı arazilere yeni ürünler ekilmesine yönelik önerileri de üreticilerimize yol gösterdi, diyerek sözlerini noktaladı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar