18 Ekim 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TARSİM: “Bu yıl 81 İlden Hasar İhbarı Alındı”

TARSİM: “Bu yıl 81 İlden Hasar İhbarı Alındı”
  • 27 Haziran 2019 Perşembe
  • 1340 kez okundu

TARSİM’den yapılan açıklamada, yılın ilk yarısında, Türkiye genelinde, tüm tarım sigortası branşlarında 1.7 milyon adet poliçe düzenlendiği, 81 ilden 245 bin civarında hasar ihbarı alındığı ve “dolu” nedenli ihbarların ilk sırada yer aldığı bildirildi.

Açıklamada,  iklim  değişikliğinin  beraberinde  getirdiği  doğal  afetlerin  ve  olağanüstü hava koşullarının hayatın her alanında etkisini giderek arttırdığı ve buna karşı alınması gereken tedbirler arasında çok önemli bir yeri olan sigortanın artık kaçınılmaz bir hale geldiği vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi:

“Tarımsal üretimi doğrudan etkileyen doğal afetler ve olağanüstü hava koşulları, bu yılın  başından  itibaren  ülkemizin  hemen  hemen  her  yerinde  etkili  olmaktadır. Antalya’da hortum ve fırtına sebebiyle seralar ve açık alanda turunçgiller, Mersin, İzmir ve  Hatay’da  sel-su  baskını  nedeniyle  ıspanak,  buğday  ve  narenciye  ağırlıklı  olmak üzere pek çok ürün, Malatya’da don  sebebiyle kayısı, Manisa’da önce dolu, takip eden günlerde ise don sebebiyle üzüm, Adana ve Mersin’de dolu nedeniyle şeftali, nektarin ve  erik  grubu  meyveler  hasar  gördü.  Şiddetli  fırtına,  Giresun  ve  Ordu’daki  fındık bahçelerine  zarar  verdi.  Dolu  nedeniyle,  Çorum,  Kırşehir,  Amasya,  Kırıkkale  ve Kastamonu’da başta tahıllar olmak üzere sebze ekilişleri ile Eskişehir’de buğday ve arpa  ürünleri  olumsuz  etkilendi.  Son  olarak,  geçtiğimiz  hafta  Trabzon’un  Araklı İlçesi’nde yaşanan sel ve heyelan felaketi neticesi nde ciddi boyutlarda yaralanmalar, can ve mal kayıpları yaşandı. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve kayıp vatandaşlarımızın en kısa sürede bulunmasını dileriz.

Yaşanan bu felaketler neticesinde, bu yılın ilk yarısında, sigortalı üreticilerden alınan hasar ihbarlarında sırasıyla dolu, don, fırtına, sel-su baskını gibi nedenler, Malatya, Manisa, Konya, Antalya gibi iller, buğday, kayısı, üzüm ve arpa gibi ürünler öne çıktı. Hayvan  Hayat  Sigortalarında  ise  büyükbaş  hayvanlar,  zorunlu  kesim  ve  ölüm  gibi nedenler ilk sıralarda yerini aldı. Alınan ihbarlar doğrultusunda sahadaki incelemeler, alanında  uzman  olan  2  bin  civarındaki  eksper  tarafından  yürütülüyor.  Bu  anlamda, geniş ve kapsamlı bir hasar tespit operasyonu, hiçbir üreticimizi mağdur etmeden ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Hasar tespit çalışmalarının daha seri ve hızlı bir şekilde tamamlanması için, üreticilerimizin hasar ihbarında bulunmadan önce mutlaka gerekli kontrolleri sağlayarak, hasar olduğu konusunda  emin olduktan sonra ihbarda bulunmalarının büyük önem taşıdığını bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Bu yıl yapılan incelemeler ve tespitler neticesinde hasar dosyası tamamlanan sigortalı üreticilerimize 367 milyon TL ödeme gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde ise poliçe bitiş tarihleri doğrultusunda 661 milyon TL  daha ödeme yapacağız. Bu şekilde, mevcut tablo  doğrultusunda  üreticilerimize  1  milyar  TL’nin  üzerinde  hasar  ödemesi gerçekleştirmiş olacağız.”Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar