5 Aralık 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

160 BİN TARTI ALETİ YENİDEN KULLANIMDA

160 BİN TARTI ALETİ YENİDEN KULLANIMDA
  • 12 Ağustos 2019 Pazartesi
  • 1697 kez okundu

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK “EKONOMİYE 130 MİLYON TL KAZANDIRDIK”


Kullandığı ölçü veya tartı aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafın yüzü güldü. Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda yapılan değişiklik ile cezalı durumda olduğu için ıskartaya çıkan yaklaşık 160 bin tartı aleti yeniden kullanıma girdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yaptığımız uyarılar sonuç verdi. Esnafımız, bir kereye mahsus tanınan bu muafiyetten faydalandı. Bu düzenleme ile ekonomiye 130 milyon TL kazandırmış olduk.” dedi.


MUAFİYET GETİRİLDİ

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun, TBMM’de görüşülerek kabul edilmişti. Meclis’ten geçen kanun ile Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle 1 Aralık 2018 tarihi öncesinde ölçü veya tartı aletinin periyodik muayenesini sehven veya başka sebeplerle yaptırmayan esnafa muafiyet getirildi. Ölçü aletlerini kullanan esnafa kesilen idari para cezalarındaki orantısızlığı da gidermeye dönük de ayrıca düzenleme yapıldı. Bu durumda olanlara da 28 mayısa kadar süre tanındı.


VARANK AÇIKLADI

Tanınan sürenin dolmasının ardından düzenlemenin sonuçları belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, kanunda yapılan değişikliğin çıktılarını açıkladı. Esnafın, çeşitli sebeplerle ölçü veya tartı aletinin muayene süresini geçirdiğini ifade eden Bakan Varank, “Bu konuyla ilgili çeşitli zamanlarda ilgili ticaret odaları, esnaf odaları ve STK’lar Bakanlığımıza başvuruyordu. Söz konusu durumda olan ölçü aletlerinin ekonomiye kazandırılması için bir defaya mahsus muafiyet tanınmasını istiyorlardı.” dedi.


2 BİN 100 TL CEZASI VARDI

Varank, konuyu incelediklerinde yaklaşık 150 TL değerinde bir tartıya sahip esnafın, muayeneyi kaçırdığında 2 bin 100 TL’lik bir cezayla karşı karşıya olduğunu gördüklerini belirterek, “Bu durumda esnafımız, cezayı ödemek yerine yeni bir tartı alıyordu. Biz de konuyu TBMM’deki milletvekillerimizin gündemine taşıdık.” diye konuştu.


MİLLİ SERVET KORUNDU

TBMM’de bir yasa değişikliğinin ardından mağdur durumda bulunan esnafa 28 mayısa kadar süre tanındığını anlatan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerinin başvuruları aldığını söyledi. Varank şöyle devam etti: Yaptığımız uyarılar sonuç verdi. Esnafımız, bir kereye mahsus tanınan bu muafiyetten faydalandı. Akaryakıt, gaz, su, elektrik sayacı, taksimetre gibi çeşitli tiplerde toplam 157 bin 658 ölçü ve tartı aleti için başvuru aldık. Iskartaya çıkmış bu aletlerini doğru ölçüm yapacak şekilde muayeneden geçirdik. Bu muafiyet düzenlemesi ile ekonomiye 130 milyon TL’yı kazandırmış olduk. Bu sayede hem milli servetin israf edilmesinin önüne geçtik hem de esnaflarımızın ilave yeni maliyetlerini ortadan kaldırdık. Bu düzenleme ile ayrıca uygulanan idari para cezalarındaki adaletsizliği de giderdik. Daha önce sebze meyve satan pazar esnafının kullandığı terazi ile kuyumculardaki hassas tartı veya binlerce litre satış hacmine sahip bir petrol istasyonunda kullanılan akaryakıt sayacına aynı ceza uygulanıyordu. Artık ölçü aletinin türü, kullanıldığı işin niteliği, yapılan ticari işlemin parasal değeri ölçüt alınacak.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar