19 Şubat 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Hasat Öncesi Pestisit Denetimleri Devam Ediyor

Hasat Öncesi Pestisit Denetimleri Devam Ediyor
  • 21 Ağustos 2019 Çarşamba
  • 2426 kez okundu

Tarım ve Orman Bakanlığı programı dâhilinde İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde Mihalgazi, Sarıcakaya, Mahmudiye, Tepebaşı ve Odunpazarı İlçelerimizde üretilen sebzelerden hasat öncesinde zirai ilaç kalıntısı olup olmadığının tespiti için numune alım işlemleri devam ediyor.

2018 yılında 115 adet numune analizinin yapıldığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, Bakanlığımız programı dâhilinde 2019 yılında 140 adet numune alınacağını, İlimizde sebzelerin yoğun olarak üretildiği bölgelerden hasat öncesi ve hasat sırasında İlçe Müdürlüklerimiz teknik elemanları tarafından alınan numune analizlerinde kalıntı çıkması halinde de idari yaptırım uygulanacağını söyledi.

Eskişehir’de üretilen sebzelerin çoğunlukla İlimiz ile Ankara ve İstanbul pazarlarına gönderildiğini ifade eden İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER, sebze üretiminde sağlıklı ürün elde edilmesi için hastalıklar ve zararlılarla mücadelede zirai mücadele ilaçlarının kullanıldığını, üreticilerin tavsiye dışı ilaç kullanımı ya da ilaçlama ile hasat süresi arasında geçmesi gereken süreye uyup uymama durumunun tespiti için bitki sağlığı konusunda hasat öncesi denetimler yapıldığını önemle belirtti.

Bütün amacımızın halka sağlıklı gıda sunabilmek olduğunu söyleyen İl Müdürümüz SEVER; çiftçilere ve ilaç bayilerine sürekli bu konularda eğitim verildiğini, değişiklik olması halinde de üreticilerimize değişikliklerin anlık olarak bildirildiğini aktardı.

Dr. SEVER konuyla ilgili açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı:

“ Üreticilerimize tavsiyemiz yetkili bayilerden ilaç almaları, ruhsatlı ilaç kullanmaları ve üzerinde yazdığı miktarda ilaç kullanılmalarıdır. Bunların yanında son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye de dikkat edilmelidir. İlaç kullanımından sonra gerekli süre geçmeden kesinlikle hasat yapılmamalıdır.  Bu durumda kullanılan ilaçlar, insanlara direkt kalıntı olarak gelmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hedefimiz tüm tüketicilerimiz için güvenli ve yeterli gıda ihtiyacının sağlanmasıdır.” dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.