20 Şubat 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Onaylı Testlerden Geçmeyen Ürünleri Satın Almayın!

Metro Türkiye okul alışverişine başlayan öğrenci ve velileri uyarıyor: Onaylı Testlerden Geçmeyen Ürünleri Satın Almayın!

 Milyonlarca öğrenci okula dönüş hazırlığı yaparken kırtasiye ürünlerindeki riskler ve doğru ürün seçmenin önemi bir kez daha gündeme geldi. Güvenilir yerlerden alınmayan tekstil ve kırtasiye ürünleri, içerdikleri fitalat, solvent, kurşun gibi kimyasallar nedeniyle büyüme düzensizliklerinden kansızlığa, karaciğer bozukluklarından kansere kadar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

2008 yılında sektörde bir ilki gerçekleştirerek Okula Dönüş Projesi’ni başlatan Metro Türkiye, mağazalarında satılan tüm okul kırtasiye, ayakkabı ve tekstil ürünlerini 50’den fazla parametrede teste tabi tutuyor. Kurşun kalemden sayı boncuğuna, okul çantasından spor ayakkabıya uzanan binden fazla ürün, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı tarafından belirlenen ve onaylanan parametreleri geçebildikleri takdirde Metro Türkiye raflarında yer bulabiliyor. 

9 Eylül 2019’da başlayacak eğitim öğretim yılı öncesinde milyonlarca öğrenci ve velinin okul alışverişi maratonu da başladı. Kalem, silgi, boya, yapıştırıcı gibi kırtasiye malzemelerinden tekstil ürünlerine uzanan listede velilerin dikkat etmesi gereken konuların başında sağlık geliyor çünkü güvenilir yerlerden alınmayan pek çok ürün, çocukların sağlığına ciddi ve kalıcı zararlar veren kimyasal maddeler içeriyor.

Metro Türkiye Gıda Dışı Satın Alma Grup Müdürü Suat Ünlü, çocukların kalem, silgi gibi ürünleri çiğneyebildiklerine veya bu ürünlerin içerdiği kimyasal maddelerin ter yoluyla vücuda geçebildiğine dikkat çekerken velilerin güvenilir yerlerden alışveriş yapmalarının önemini vurguladı.

Yeditepe Üniversitesi onaylı ürünler

Metro Türkiye’nin 2008 yılında sektörde bir ilke imza atarak Okula Dönüş Projesi’ni başlattığını söyleyen Ünlü, “Mağazalarımızda satışa sunduğumuz tüm okul kırtasiye, ayakkabı ve tekstil ürünlerini her yıl kapsamını daha da genişleterek titizlikle test ettiriyoruz. Ürünler, aralarında solvent, fitalat ve kurşun gibi çocukların sağlığına ciddi boyutlarda zarar verebilecek kimyasalların da bulunduğu 50’den fazla parametrede teste tabi tutuluyor. Binden fazla ürün ancak Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı tarafından belirlenen ve onaylanan parametreleri geçebildikleri takdirde raflarımızda yer bulabiliyor” dedi.

“Uygunsuzluk oranını 0’a yaklaştırdık!”

Okula Dönüş Projesi’nin piyasadaki ürün kalite çıtasının yükselmesinde büyük etkisi olduğunu dile getiren Suat Ünlü, “Yasal zorunluluklardan önce başlattığımız bu sosyal sorumluluk projesi ile üstlendiğimiz en önemli rollerden biri de, yerel tedarikçilerin gelişimi ve Türkiye, Avrupa ve diğer ülkelerdeki mevzuatlar hakkında bilgilenmeleri oldu. Öyle ki, projeye başladığımız 2008 yılında test ettiğimiz ürünlerin yaklaşık yüzde 20’sinde uygunsuzluk tespit ederken şu anda bu oran 0’a yaklaştı. Ancak bu, piyasadaki her ürünün kaliteli olduğu anlamına gelmemeli. Bizim teste tabi tutmadığımız ancak piyasada kolaylıkla bulunan binlerce ürün var. İşte bu nedenle velilerin güvenilir yerleri tercih etmeleri çok önemli” açıklamasında bulundu.

En sık kullanılan zararlı kimyasallar: Fitalat ve ağır metaller

Proje kapsamında teste tabi tutulan ürünlerde en sık karşılaşılan uygunsuzluk fitalat ve ağır metaller olarak dikkat çekiyor. Ürünleri 50 ayrı parametre test eden Metro Türkiye, bu kimyasallardan bazılarının çocukların sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

Fitalat: Lastik ve plastik malzemelerin elastikiyetini ve yumuşaklığını sağlayan fitalat bileşiklerinin böbrek ve karaciğer bozuklukları, cinsel gelişim problemleri, hormon yapısı, metabolizma ve büyüme düzensizlikleri gibi sağlık üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunuyor.

Ağır Metaller: Kırtasiye ürünlerindeki kaplamaların sağlamlığı ve parlaklığını sağlamak, tekstil ürünlerinin terbiyesi ve ürünlerin boyanmasında ağır metaller kullanılabiliyor. Bu ağır metal iyonlarından nikel, kobalt, arsenik, antimon, kurşun, kadmiyum, baryum, bakır ve krom iyonları ter veya ağız yoluyla deriden insan vücuduna geçebiliyor. Kanserojen, zehirli veya alerjik olan ağır metaller böbreklerde, karaciğerlerde ve eklemlerde birikebilir, çocukların sinir ve bağışıklık sistemini tahrip edebilir.

Kurşun: Sert ve metal malzemelerin boyanmasında kullanılan boyalar, kurşun gibi ağır metaller içerebiliyor. Deri veya ağız yoluyla vücuda girebilen ve son derece zehirli bir ağır metal olan kurşun, biyolojik olarak parçalanamıyor. Sinir sistemi bozukluğu, işitme kayıpları, kansızlık, kısırlık, alerji gibi bilinen etkileri bulunuyor.

Solvent: Bulunma olasılığı kokulu kalem, silgi, defter, tahta kalemi, yapıştırıcı, boya, oyun hamurları gibi ürünlerde yüksek olan solvent, solunum yolu ile ciğerlere çekilebiliyor ve zehirleyici etkileri nedeniyle fazla alınması durumunda organlarda kalıcı tahribatlara neden olabiliyor.

Azo Boyar Maddeleri: Ürünlerin boyamasında kullanılan bu kimyasalların kanserojen etkileri bulunuyor ve ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.