20 Şubat 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TÜRKİYE- ÇEKYA İŞ FORUMU

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK İŞ İNSANLARINA SESLENDİ: ÇEKYA’DAKİ PROJELERİ SIKI TAKİP EDİN, İHALELERE GİRMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Çekya İş Forumu’nda konuştu. Müteahhitlik hizmetleri alanında Çekya'nın önemli projelere imza atacağını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “İş insanlarımıza sesleniyorum. Çekya'daki bu projeleri sıkı takip edelim. İhalelere girmekten çekinmeyelim. Oradaki imkanları kazan-kazan esasına göre beraber değerlendirebileceğimizi düşünüyorum" dedi.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Çek Ticaret Odası tarafından düzenlenen foruma Çekya Başbakanı Andrej Babis, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havlicek , DEİK Başkanı Nail Olpak, Çek Ticaret Odası Başkanı Vlademir Dlouhy ve DEİK Türkiye - Çekya İş Konseyi Başkanı Nazmi Akıman katıldı.

DAHA VERİMLİ VE YOĞUN İŞ BİRLİĞİ

İş forumunda konuşan Bakan Varank, iki ülkenin barışa, istikrara ve iş birliğine dayanan ortak hedefleri paylaştıklarını söyledi. Varank, Türkiye ve Çekya’nın çok daha verimli ve yoğun iş birliği içinde olmasını hedeflediklerini belirterek, ikili ticaret hacminin 2018 yılı itibarıyla 3.6 milyar dolar seviyesine çıktığını anlattı.

GÜÇLÜ SANAYİ GEÇMİŞİ
Çekya'nın, güçlü bir sanayi geçmişine, üniversite-sanayi iş birliğine dayalı gelişmiş bir araştırma altyapısına ve yenilikçi firmalara sahip olduğunu vurgulayan Varank, özellikle nano-teknoloji, ileri malzemeler, otomotiv ve makine alanında dünyanın öncü ülkeleri arasında yer aldığını söyledi.


TEKNOLOJİ TRANSFERİ
Varank, Türkiye olarak Çekya’nın bu birikiminden faydalanmak, bu alanlarda ortak çalışmalara imza atmak istediklerini dile getirerek, "Ülkelerimizdeki Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ve teknoparklar arasında yeni iş birlikleri geliştirebiliriz. Bu manada teknoloji transferini ve tecrübe paylaşımını çok önemli buluyorum.” dedi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ
Ayrıca bilim, metroloji, standardizasyon, patent ve sınai mülkiyet alanlarında yürüttükleri çalışmaları gelecek dönemde daha da derinleştirmek arzusunda olduklarını kaydeden Varank, şu değerlendirmelerde bulundu: Özellikle kümelenme politikalarının geliştirilmesi konusunda karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımıyla ülkelerimize bu alanda yeni iş birliği fırsatları oluşturabiliriz. Dünkü görüşmelerimizin en önemli konularından biri Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusuydu. Biz burada Çek dostlarımızın desteğinin önemli olduğuna inanıyoruz. Onların desteğiyle bu konuda artık somut adımlar atmak istiyoruz.


KAZAN-KAZAN
Müteahhitlik hizmetleri alanında Çekya'nın önemli projelere imza atacağını aktaran Varank, "Buradan iş insanlarımıza sesleniyorum. Lütfen Çekya'daki bu projeleri sıkı takip edelim. İhalelere girmekten çekinmeyelim. Oradaki imkanları kazan-kazan esasına göre beraber değerlendirebileceğimizi düşünüyorum." çağrısında bulundu.

KEK TOPLANTISI 17 EKİM’DE
Günümüzde yeni iş birlikleri kurmak ve bunları sağlıklı bir şekilde takip etmenin en işlevsel yolunun Karma Ekonomik Komisyon (KEK) mekanizması olduğunu kaydeden Varank, "Türkiye ile Çekya arasındaki KEK toplantıları da son derece yerinde işliyor, ticari engelleri masada aşmamızı sağlıyor. 7. sini düzenleyeceğimiz Türkiye-Çekya KEK Toplantısı 17 Ekim’de Prag’da gerçekleştirilecek. Bu toplantının, ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirilmesi açısından son derece somut sonuçlar doğuracağına yürekten inanıyorum." dedi.


HEDEF ÜÇÜNCÜ ÜLKELER
Varank, ticareti geliştirmekle kalmayıp üçüncü ülkelere yönelik ortak adımlar da atabileceklerine işaret ederek, "Her iki ülkenin de bu potansiyele sahip olduğunu biliyorum. İhtiyacımız olan tek şey, bu potansiyeli harekete geçirmektir. Bugün bu salonda hazır bulunan iş insanlarımıza şöyle bir baktığımda, bu hedefe ulaşmakta zorluk çekmeyeceğimizi çok net bir şekilde görebiliyorum. İnanıyorum ki, Başbakan Babis ve heyetinin ziyaretleriyle iki ülkenin iş insanları yeni ufuklara yelken açacaklar." ifadelerini kullandı.


DAHA FAZLA TÜRK ŞİRKETİ GÖRMEK İSTERİM
İş forumunda konuşan Çekya Başbakanı Babis, Çek firmalarının enerji sektöründe çok aktif ve dinamik olduğunu belirterek, "Madencilik, otomotiv, savunma sanayi, gıda sektörü, akıllı şehirler, bilişimde çok fazla iş fırsatı var. Savunma gibi birçok alanda yeni fırsat ve girişimler mümkün. Kaliteli ortaklıklar kurmak bizim için çok önemli. Çek Cumhuriyeti'nde de daha fazla Türk şirketi görmeyi isterim." dedi.

İNŞAATA YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ
İnşaat alanına çok daha fazla yatırım yapmak ve otoyol ağını geliştirmek istediklerini anlatan Başbakan Babis, Türkiye'nin bu alanda büyük potansiyeli ve yeteneğinin olduğunu ifade etti. Babis, "Türk şirketleri bizim pazarımızda pek çok fırsatla karşılaşabilir" diye konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.