29 Şubat 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Eskişehir’de yenilecek çok şey var!”

ESKİŞEHİR GASTRONOMİ PLATFORMU

Eskişehir’de yenilecek çok şey var!” sloganıyla, oluştu

Şehrimizin unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerimizi tekrar gün yüzüne çıkarmak için geçtiğimiz günlerde,Eskişehir Lokantacılar Odası, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi,Odunpazarı Belediyesi,Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir SKAL Derneği temsilcileri tarafından ESKİŞEHİR GASTRONOMİ PLATFORMU oluşturuldu.

Oluşumda öncelikli olarak Eskişehir’e özgü yerel mutfak kültürü  değerlerini yiyecek içecek işletmelerine ve haliyle turizm sektörüne kazandırmayı amaçlıyor  bu doğrultuda Eskişehir kültürüne özgü standart menü çalışmaları yürütüyor ve faydalı olabilecek etkinlikler planlamayı hedefliyoruz.

Etkinliğin ilki Seyitgazi ilçemiz idris yayla mahallesi çimen harmanı mevkiinde  Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ve yörenin  akil adamı iş insanı Beyti Çemen ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Süt çorbası, bölgede yetişen kuru fasulye ve mercimek yemekleri, kırma, salatalık ve biber turşuları, köy sebzelerinden salata, keçi yoğurdu, ekşi mayalı somun ekmeği, orman aşı, kuşburnu şerbeti ve erik hoşafından oluşan geleneksel yemekler kır sofrasında yenilerek gastronomi odaklı toplantı yapıldı.Toplantıya ;Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar BİLEN, Eskişehir SKAL Derneği Başkanı Emin SARPER, Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. CEM IŞIK, Doç. Dr. Rafet YÜNCÜ, Dr. Öğr. Üyesi Sibel ÖNÇEL ve Öğr. Gör. Dr. Osman GÜLDEMİR, Osmangazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Rahman TEMİZKAN ve Dr. Öğr. Üyesi Duran CANKÜL, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden Oğuzhan MACİT, Tepebaşı Belediyesi Mutfak Atölyesi’nden Aslı ATİK,Seyitgazi Belediye Başkanı Ugur Tepe ve yöre sakinleri bir araya geldiler.

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ; Seyit Battal Gazi ,Yunus Emre ve Nasrettin Hoca’nın diyarı olarak bilinen şehrimizde şifa olan sıcak yeraltı suları tarihi yerleri,anıtları,müzeleri ile taşından, suyundan,toprağından enerji akan, bir bölgede yaşıyoruz Eskişehir gastronomi platformuna  ev sahipliği yapmaktan çok mutlu olduğunu Seyitgazi Belediyesi olarak projeye tam destek vereceğini gerekirse yöresel tatların üretilmesi,Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtılması ve pazarlanması için yer bile tahsis edebileceğini belitti.

 Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı,Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi Bahar Bilen;Eskişehir son zamanların en gelişen şehirleri arasında olarak turizmde hak ettiği yeri adım adım almak için büyük atılımlar yapmaktadır. Mutfak kültürü bir  ülkenin en önemli miraslarından biridir. Doğal güzellik ve kültürel çekicilik açısından zengin bir yapıya sahip olan Eskişehir de kendine has zengin bir mutfağı bünyesinde barındırmaktadır.

ESKİŞEHİR GASTRONOMİ PLATFORMU  ile bu kültürün unutulmaması için neler yapılabilir? Hali hazırda neler yapılmaktadır? Genel bir değerlendirme yapmaktadır.Bilen; Sonuç olarak, yapılacak olan yöresel yemek festivalleriyle, unutulmaya yüz tutmuş birçok yemek reçetesi gün yüzüne çıkarılabilir, yeni nesillerle buluşturulabilir diyerek Ödüllü yöresel yemek yarışmaları ile dikkat çekilerek, geleneksel yemeklere ilgi arttırabilir.Önümüzdeki dönem iş birliği içine gidilerek projemize İş kur ve M.E.B katarak  Halk Eğitim Merkezince açılan aşçılık kursu kapsamında yöresel yemekler öğretilebilir ve kalifiye ustalar yetiştirilerek iş istihdamı sağlanabilir diyerek  bu ve benzeri çalışmalar bizi biz yapan öz kültürümüzün yaşatılmasında çok önemli bir işlev görmektedir. Özellikle bu tür çalışmaların desteklenmesi elzemdir.

Anadolu üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü Öğrt. Görevlisi Dr.Osman Güldemir ;Tarihi geçmişi ve ‘beyaz altın’ lüle taşı kadar Balkan, Kırım ve Kafkasya’dan gelen göçlerle zenginleşmiş yöresel yemekleriyle’de ünlü olan şehrimizde unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerimizi tekrar gün yüzüne çıkarmak için öncelikle bir literatür incelemesi yapılmış ve elde edilen bilgilerden yola çıkarak bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir.

Osmangazi Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Dç.Dr.Hilmi Rafet Yüncü yaptığı açıklamada Türk Mutfağının öneminden bahsederek 2500 çeşidi aşkın yemek türü  ile dünyanın en zengin  üç  mutfağından  birisiyiz fakat bugün geldiğimiz noktada fastfood kültürüne yenik düşmüş bulunmaktayız platformumuzdaki paydaşlarımızla unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerimizi tekrar gün yüzüne çıkarmak için elimizi taşın altına koyup projemizi gün yüzüne çıkarmak için birlik içinde el ele vereceğiz dedi.

Katılımcılardan Eskişehir Skal Derneği Başkanı Emin Sarper Eskişehir denilince ilk akla gelen yemek Çibörek.ve Balaban Köftedir ama bu şehrin mutfağı öyle zengindir ‘ki  bugün Seyitgazi’de yapmış olduğumuz toplantıda balkan göçmeni mutfağı,çerkez mutfağı,tatar mutfağı,ve Anadolu’nun bir çok yöresel yemekleri ile daha bir çoğuna şehrimizin değerleridir diyerek bu mutfağa sahip çıkmamız gerekmektedir dedi.

Eskişehir’deki yöresel yemek sunan restoranlar, dört ve beş yıldızlı oteller, butik oteller, seyahat acenteleri ve kamu kuruluşlarının (il turizm müdürlüğü ve belediyeler) orta ve üst düzey yöneticileri olmak üzere turizm paydaşları ile görüşmeler yapılmıştır bir sonraki toplantıyı farklı bir yörede gerçekleştirmek üzere toplantıya son verilmiştir.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.