21 Şubat 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

2019 Yılı Ağustos Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri

GTS’ye göre Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %1,69 oranında artan ihracat 13 milyar 150 milyon dolara çıkmıştır.

GTS’YE GÖRE İHRACATIMIZ %1,69 ARTIŞ GÖSTERDİ

Haziran ayındaki uzun Bayram tatili etkisini Temmuz ayındaki yükseliş ile ortadan kaldıran ihracatımız Ağustos ayında da bu yükselişine devam etmiştir. GTS’ye göre Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %1,69 oranında artan ihracat 13 milyar 150 milyon dolara çıkmıştır.  
Ağustos ayında İthalatımız ise %0,27 azalarak 15 milyar 526 milyon dolara gerilemiştir.
2019 yılının Ocak-Ağustos döneminde ihracatımız %2,86 artışla 117,3 milyar dolara ulaşmıştır. Bu rakam aynı zamanda Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ilk 8 aylık ihracat rakamıdır.
Son 12 aylık dönemde ise, ihracatımız bir önceki yıla göre % 5,56 oranında artış ile 180 milyar 122 milyon dolara ulaşmıştır.
İhracatımız 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da büyüme performansımızı olumlu etkilemeye devam ediyor. 2018 yılının tamamında ekonomik büyümeye 1,9 puan olan net ihracatın katkısı 2019 yılının ilk çeyreğinde 12,2 puan seviyesine yükselmiştir.
 
DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ %9,88 AZALDI

Ağustos ayında dış ticaret açığımız bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,88 düzeyinde azalarak 2 milyar 376 milyon dolara gerilemiştir. Dış ticaret hacmimiz ise %0,62 artarak 28,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.
2019 yılında dış ticaret açığımızdaki hızlı azalış, ekonomimizin dış finansman ihtiyacını azaltarak ekonomiye stratejik bir katkı sunmaktadır. Yılın ilk 8 ayında dış ticaret açığımızdaki daralma 31,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer bir ifade ile ülke ekonomimizin geçen yılın aynı dönemine göre dış finansman ihtiyacı 31,1 milyar dolar azalmıştır.
 
İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANIMIZ YÜKSELMEYE DEVAM ETTİ


2018 yılının Ağustos ayında %83,1 olarak gerçekleşen ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı 2019 yılının Ağustos ayında %84,7 düzeyine yükselmiştir.
Son dönemde Bakanlığımızca finansmandan dijitalleşmeye, yeni pazar stratejilerinden ticaret diplomasisine, sivil toplumla istişare mekanizmalarından ihracatın tabana yayılması faaliyetlerine kadar atılan adımların da katkısıyla ihracatımız önemli bir ivme yakalamıştır.
İhracatımızdaki bu momentum, Çin’in dahi aylık olarak ihracatının düştüğü, ticarette korumacılık eğilimlerinin arttığı, Avrupa’nın ekonomisinde yavaşlamanın olduğu bir dönemde görülmüştür. 2019 yılı boyunca Türkiye ihracatındaki bu olumlu gelişmelerin sürmesini beklenmektedir.

Ağustos Ayı Veri Bülteni İçin Tıklayınız

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.