17 Şubat 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

50 BİN TL ÖDÜLLÜ ’GENÇ HACKATHON YARIŞMASI’ BAŞLADI

FİNAL İÇİN TAKIMLAR ANKARA'DA BULUŞTU

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, ETKİNLİĞİN DÜZENLENDİĞİ ALANI ZİYARET ETTİ

YAZILIM PROJESİ GELİŞTİRMEYİ AMAÇLAYAN 20 TAKIM, 30 SAATLİK SÜREDE 'DİJİTAL ÇÖZÜMLER' HAKKINDA HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerin profesyonel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, inovasyon ve girişimciliğe olan ilgisini artırmak amacıyla gerçekleştirilen 'Genç Hackathon Yarışması'nın düzenlendiği alanı ziyaret etti. Toplamda 50 bin TL ödülün verildiği yarışmada finale kalan 20 takım, 30 saatlik sürede, Gençlik ve Spor Bakanlığının gençler ile olan iletişimini güçlendirecek dijital çözümler ortaya koymaya çalıştı. Yazılım projeleri geliştirmeyi amaçlayan gençlerden etkinliğe ilişkin değerlendirmelerini alan Bakan Varank, gençlerin üzerinde çalıştıkları çözümleri dinledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genç Hackathon Yarışması'nın düzenlendiği alanı ziyaretindeki yaptığı konuşmada, Hackathon'larda yarışmacıların bir araya gelerek, belirli süreler içinde bir çözümü birlikte geliştirmeye çalıştıklarını belirtti. Takımların dijital çözümler üretmek için bir araya geldiğini anlatan Bakan Varank, "Bu da Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızın hazırladığı Genç Hackathon. Burada takımlar Bakanlığın ihtiyaç duyduğu dijital çözümleri üretmek için bir araya geldiler ve bir yarış veriyorlar. Tüm Türkiye'den 254 takım başvurdu. Elemeleri geçen 20 takım yarışıyor ve hazırladıkları programları yarın 4 dakikada sunacaklar. Birinci olan grup 25 bin liralık ödül alacak. Ödülü de gayet olumlu buluyor yarışmacılar. Gençlik ve Spor Bakanlığı "Gönüllük Yılı" kapsamında gençleri gönüllülük ve sosyal sorumluluk faaliyetlerine yönlendirmeye çalışıyor." dedi.

GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİREN İKİ BAKANLIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde "Geleceğe yapılacak en önemli yatırım, gençlere yapılan yatırımdır" sloganı doğrultusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Varank, "Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu anlamda güçlerini birleştiren iki bakanlık. Geçen ay beraber Gökyüzü Gözlem Şenliği gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tematik kamplar düzenleyecek. Yani bilim, teknoloji kampları; temel bilim eğitimi kampları düzenleyecekler." ifadelerini kullandı.

MASA TENİSİ OYNADI

Yarışmaya katılan bir gençle masa tenisi oynayan Bakan Varank, maç boyunca rakibiyle birlikte ter döktü. Varank, maç sonunda rakibiyle tokalaştı.

TOPLAMDA 50 BİN TL ÖDÜL

14-29 yaş aralığındaki gençlerden oluşan 20 takım, 30 saat boyunca fikirlerini geliştirecek ve süre bitiminde projelerini 4 dakika içerisinde jüriye sunacak. Yarışmada birinci olmaya hak kazanan takım, 25 bin TL para ödülü alacak. İkinci olan takıma 15 bin ve üçüncü olan takıma ise 10 bin TL ödül verilecek.

54 İLDEN BAŞVURU

54 ilden başvurunun alındığı yarışmada, en çok başvuru yapan iller arasında 65 takım ile İstanbul ilk sırada yer aldı. Ankara'dan 37, İzmir'den 17, Konya'dan 12 ve Mersin'den 9 takım bu sıralamayı takip etti. Toplamda, 976 kişi ise yarışmaya başvurdu.

FİNALİST TAKIM SAYISI: Yapılan ön değerlendirme sonucu 8 ilden 20 takım finale kaldı. Toplamda, 82 kişi finalde boy gösterecek. İstanbul'dan 12 takımın finale kalmaya hak kazandığı yarışmada, İzmir'den 2, Ankara, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Malatya ve Van'dan 1 takım finalde yarışacak.

JÜRİ ÜYELERİ: Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç.Dr. Galip Aydın, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç.Dr. Muhammed Ali Aydın, Birleşmiş Milletler (BM) Gönüllüleri Türkiye Koordinatörü Nil Memişoğlu.

GENÇ HACKATHON HAKKINDA

Üretilen projelerden kazanılacak fayda ile genç istihdamın iyileştirilmesinin amaçlandığı etkinlikte, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çeşitli odak alanlarda ihtiyaç duyduğu çözümlerin gençler ile birlikte geliştirilmesi amacı güdülüyor. 2019 yılının 'Gönüllülük Yılı' ilan edildiği, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 'Gönüllülüğün Dijital Hali' sloganı ile düzenlenen Genç Hackathon’da gençlerin yaşamlarını kolaylaştıracak, gerçekleştirilen gönüllülük faaliyetlerini iyileştirecek ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençler ile olan iletişimini güçlendirecek dijital çözümler aranıyor.

Hackathon Yarışması 7-8 Eylül 2019 tarihinde yapılacak. Katılımcı gençler, https://e-genc.gsb.gov.tr/EGenc/Content/Hackathon2019 adresinden detaylı bilgiye ulaşabilecek. Ödüller, 8 Eylül 2019 tarihinde sahiplerini bulacak.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.