27 Mayıs 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

8 ÜLKEDE ÜRETİLİYOR: TÜNEL AÇMA MAKİNESİ BANTTAN İNDİRİLDİ

8 ÜLKEDE ÜRETİLİYOR: TÜNEL AÇMA MAKİNESİ BANTTAN İNDİRİLDİ
  • 19 Eylül 2019 Perşembe
  • 2094 kez okundu

İLK GÖREV ERGENE HAVZASI'NDA

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK: "BU ALANDA ÜRETİM YAPAN, KÜRESEL REKABETTE BEN DE VARIM' DİYEN 8 ÜLKEDEN BİRİSİYİZ"

Türk mühendisleri tarafından üretilen zemin denge basınçlı tünel açma makinesi üretim bandından indirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, makinenin faaliyete geçmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Yüzde 54 yerlilik oranına sahip tünel açma makinesinin ilk görevi, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yer alan Derin Deniz Deşarj Tüneli'ni açmak olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, E-Berk AŞ'nin, TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği Zemin Denge Basınçlı Tünel Açma Makinesi EPB TBM'nin üretim bandından indirilmesi dolayısıyla Anadolu Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen törene katıldı. Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, İstanbul'un Tuzla ilçesindeki kimyasal madde üretilen bir fabrikada büyük bir yangın olduğunu ve itfaiye ekiplerinin yangının söndürülmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiğini söyledi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan olayla ilgili bilgi aldığını ifade eden Varank, can kaybı olmadan yangının en kısa sürede söndürülmesi temennisinde bulundu.


BU ALANDA ÜRETİM YAPAN 8 ÜLKEDEN BİRİSİYİZ

Avrasya Tüneli ile kıtaların birleştirildiğini, Ovit Tüneli ile bölgeleri birbirine bağladıklarını anlatan Bakan Varank, bu tür yatırımların hayata geçmesinde en önemli rolün makine parkı olduğunu ifade etti. Bakan Varank, "Köstebek olarak da adlandırılan tünel açma makineleri çok önemli. Dünyada 'bu alanda üretim yapan, küresel rekabette ben de varım.' diyen 8 ülkeden birisiyiz. Rakiplerin hepsi gelişmiş ülkeler." dedi.

YÜZDE 54 YERLİLİK

Bakan Varank, tasarımı Türk mühendislerince yapılan ve yüzde 54 yerlilik oranına sahip tünel açma makinesinin, TÜBİTAK TEYDEB desteğiyle ortaya çıktığını kaydetti. Milli kabiliyetlerle geliştirilen bu tür ürünlerin çoğalmasını istediklerini belirten Varank, "Katma değer oluşturan, istihdam sağlayan ve üretmek isteyen herkesin yanındayız. Fikirden başlayıp ürünün piyasaya arz edilmesine varıncaya dek pek çok desteğimiz bulunuyor. E-Berk de sunduğumuz desteklerden en iyi şekilde faydalandı." şeklinde konuştu.

4 KITADA 30 ÜLKEYE İHRACAT

Stratejik yatırım ve bölgesel yatırım teşviklerle E-Berk firmasının yaklaşık 80 milyon liralık yatırımının desteklendiğini kaydeden Varank, firmanın 2 projesinin TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandığını ifade etti. Firmanın, verilen tüm desteklerin de katkısıyla bugün 4 kıtada 30 ülkeye ihracat yaptığına işaret eden Varank, Türkiye'nin kilogram başına ortalama ihracat katma değeri 1,4 dolarken, E-Berk'in ihraç ettiği ürünlerde bu tutarın 18 ila 25 dolar arasında değiştiğini vurguladı.

"BEN DE DERTLİYİM"

Bakan Varank, yerli üretimin özellikle kamu ihalelerinde önünün açılması konusunda sıkıntılar olduğunu belirterek, "Bu konuda ben de dertliyim. Şu anda yürürlükte yerli ürüne yüzde 15 fiyat avantajı uygulanmasıyla ilgili bir mevzuatımız var ama bazen idareler bunun arkasından dolanacak şekilde uygulamalar yapabiliyorlar. Biz bu konunun üzerine gitmekte kararlıyız. Yerli ürünlere uygulanacak fiyat avantajında iyi bir sistem oluşturmak ve yerli ürünlerin bu avantajdan faydalanması yolunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz." dedi.

KURDELE KESİLDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindekiler tarafından tünel açma makinesinin üretim bandından indirilmesi dolayısıyla kurdele kesildi. E-Berk AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, Bakan Varank'a makine ile ilgili bilgi verdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.