25 Eylül 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

DİJİTAL ANADOLU, DİJİTAL LİDERLERİ EKSİŞEHİRLİ KOBİ’LERLE BULUŞTURDU!

TÜRKONFED ve İş Bankası işbirliğiyle 2018 yılında 5 kent ile başlayan ve 1500 KOBİ’ye ulaşan Dijital Anadolu Projesi’nde 2019 yılının 4’üncü ve son toplantısı Eskişehir’de yapıldı.

Dijital liderleri Eskişehirli KOBİ’ler ile buluşturan, MARSİFED ve ESİAD ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının açılışı, Eskişehir Vali Yardımcısı İsmail Soykan tarafından gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasında, kalkınma ve rekabetçiliğin bir veri yönetme meselesi olduğunu vurgulayan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, “Dijitalleşme, sadece teknolojik değişimi değil, zihniyet değişimini de ifade etmektedir. Bu süreçte ne yaparsak yapalım odağımıza hep üretimi koymalıyız. Vergiyi değil üretimi artırıp, eğitim ve yargı başta olmak üzere yapısal reformlar ile zamanın ruhunu yakalamalıyız” dedi.                                                             

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek ise “Son birkaç yılda dünyada ve Türkiye’de dijitalleşme konusunda büyük aşamalar kaydedildi. Yapay zeka, nesnelerin interneti, mobilite, bulut, büyük veri, artırılmış gerçeklik kavramlarını ele aldığımızda geleceğin çok daha büyük gelişmelerin habercisi olduğunun farkındayız. KOBİ’lerimizin rekabette güçlü konumda yer alabilmelerinde üretim yapıları ve süreçlerini dijitalleşme perspektifi ile yeniden şekillendirmeleri önemli bir belirleyici olacak” diye konuştu.

5 Aralık 2019 / Eskişehir - Anadolu’da üretime odaklanmış sektörlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası işbirliğiyle 2018 yılında başlatılan Dijital Anadolu Projesi’nde, 2019 yılı kapanış toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl 5 kentte (Antalya, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Adana) 1500 KOBİ’ye ulaşan Dijital Anadolu Projesi, 2019 yılında Denizli, Elâzığ ve Diyarbakır’da düzenlendi. Dijital liderleri Eskişehirli KOBİ’ler ile buluşturan projenin 4. toplantısı Marmara ve İç Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MARSİFED) ile Eskişehir Sanayici ve İş Adamları Derneği (ESİAD) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

KOBİ’lerde dijitalleşme farkındalığı yaratmayı hedefleyen toplantının açılışı Eskişehir Vali Yardımcısı İsmail Soykan, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek ve  MARSİFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Emeksiz’in konuşmalarıyla başladı.

Dijitalleşmenin yeni kodlarının ele alındığı toplantıda MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, Kredi Kayıt Bürosu Satış Kanalları Direktörü Emrah Süeren, Edenred Pazarlama Direktörü Zeynep Ege Dura, Logo Yazılım Türkiye Fonksiyonel

Ürünler Satış Müdürü Özge Yiğit ile Netizen Kurucusu Ümit Öncel’in moderatörlüğünde DesignPR Kurucusu Çiğdem Dedeoğlu ve BUGAMED Biyoteknoloji Yazılım Kurucusu Gamze Kara Mağden, Eskişehirli KOBİ’lere bilgi, deneyim ve girişimcilik öykülerini aktardı.

İsmail Soykan; “Verimlilik ve katma değerli imalat için dijitalleşme odağa alınmalı”

Toplantının açılışında kürsüye çıkan Eskişehir Vali Yardımcısı İsmail Soykan, “Akıllı dijital teknolojilerle hız ve verimlilik artırılabilir. Firmalar için verimliliği artırabilme yolunda çalışanların bu yeni dünyaya entegre olabilmesi çok önemli. Plansız bir teknolojik dönüşünün yarardan çok zarar getirebileceği unutulmamalı. Yerli ve milli bir teknolojik dönüşüm için yerli teknoloji firmalarının envanterinin çıkarılması çok önemli. Verimlilik ve katma değerli imalat için dijitalleşmenin odağa alınması gerektiği unutulmamalı” diye konuştu.

Orhan Turan: “Ne yaparsak yapalım odağımıza hep üretimi koymalıyız”

Açılış konuşmasında, Türkiye İş Bankası işbirliğinde Dijital Anadolu Projesi ile 2 yılda 9 kentte 2 bin 900’e yakın KOBİ’ye ulaşıldığını belirten TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, “Ortak hayali paylaştığımız Türkiye İş Bankası ile 2020 yılında da yine 4 kentimizde yeni bir faza geçerek devam edeceğiz” dedi. Orhan Turan şöyle konuştu Ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için ekonomimizin rekabetçilik gücünü artırmamız şart. 2019 yılı Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde geçtiğimiz yıl olduğu gibi 141 ülke arasında 61. sıradayız. Son 3 yıldır Dijital Rekabet Gücü sıralamasında 63 ülke arasında da 52. sıradaki yerimizi koruyoruz. Dünyanın 20 büyük ekonomisi arasında yer alan ülkemizin, yeni bir hikâye ile hak ettiği yere ulaşacağına inanıyoruz. Bunun için de “Rüyadan ne kadar çabuk uyanırsak, kabuslar görmeye başlamayız” diyoruz. Kalkınma ve rekabetçilik artık bir veri yönetme meselesi haline gelirken, dijitalleşmenin amaç değil araç olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu süreçte en önemli sermayemiz nitelikli insan kaynağıdır. Dijitalleşme, sadece teknolojik değişimi değil, zihniyet değişimini de ifade etmektedir. Bu süreçte ne yaparsak yapalım odağımıza hep üretimi koymalıyız. Vergiyi değil üretimi artırıp, eğitim ve yargı başta olmak üzere yapısal reformlar ile zamanın ruhunu yakalamalıyız.

Şahismail Şimşek: “KOBİ’lerimizin üretim yapıları ve süreçlerini dijitalleşme perspektifi ile yeniden şekillendirmeleri gerekiyor”

Yaptığı açılış konuşmasında, dijitalleşmenin önemine vurgu yapan Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek de şunları söyledi: “Son birkaç yılda dünyada ve Türkiye’de dijitalleşme konusunda büyük aşamalar kaydedildi. Yapay zeka, nesnelerin interneti, mobilite, bulut, büyük veri, artırılmış gerçeklik kavramlarını ele aldığımızda geleceğin çok daha büyük gelişmelerin habercisi olduğunun farkındayız. KOBİ’lerimizin rekabette güçlü konumda yer alabilmelerinde üretim yapıları ve süreçlerini dijitalleşme perspektifi ile yeniden şekillendirmeleri önemli bir belirleyici olacak.”

Kamil Emeksiz: “Dijital Anadolu gibi projeler işletmelerimize, KOBİ’lerimize, kentimize, bölgemize ve ülkemize değer yaratıyor”

Dijital Anadolu Projesi’nin 2019 yılı kapanış toplantısının Eskişehir’de yapılmasını önemsediklerini belirten MARSİFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Emeksiz, dijital teknolojilerin yaygınlaşması ve ekonomik büyüme arasında pozitif ilişki söz konusu olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Dijital teknolojiyi üreten ve kullanan ülkelerde kişi başına gelir daha yüksektir. Dijital dönüşüm, sürdürülebilir büyümemiz için kaçırmamız gereken önemli bir fırsattır.

Dijitalleşme odaklı politikalar, nitelikli insan kaynağı ve fiziki altyapımızı güçlendirecek yatırımlarla; sektörlerimizi büyüme ve üretkenlik artışının dinamosu haline getirebiliriz. Başta otomotiv, tarım, tekstil ve gibi stratejik sektörlerimize öncelik vererek, dijitalleşmeyi; hem bölgelerimizin hem de ülkemizin sürdürülebilir büyümesinde kaldıraç olarak kullanabiliriz. Dijital Anadolu gibi projelerin işletmelerimize, KOBİ’lerimize, kentimize, bölgemize ve ülkemize değer yaratacağına inanıyoruz.”

Toplantı sunum ve konuşmalarla devam etti

Açılış konuşmalarının ardından toplantıda Kredi Kayıt Bürosu Satış Kanalları Direktörü Emrah Süeren, “Alacak Riski Yönetiminde Yeni Dönem: Karekodlu Çek” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Logo Yazılım Türkiye Fonksiyonel Ürünler Satış Müdürü Özge Yiğit, Dijital Çağ başlıklı bir konuşma yaparken, Netizen Kurucusu Ümit Öncel moderatörlüğünde gerçekleştirilen Dijitalleşme ve Özel Sektör Paneli’nde DesignPR Kurucusu Çiğdem Dedeoğlu ile BUGAMED Biyoteknoloji Yazılım Kurucusu Gamze Kara Mağden girişimcilik öykülerini paylaştı.

Edenred Pazarlama Direktörü Zeynep Ege Dura Akıllı KOBİ’leri anlatırken MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, Kurumların Dönüşümü konusunu ele aldı. Dijital Anadolu Eskişehir toplantısı katılımcılarla “dijital soru-cevap” uygulaması ile sona erdi.

2019 yılında yaklaşık 1200 KOBİ’ye ulaşan Dijital Anadolu Projesi, 2020 yılında da kaldığı yerden 4 farklı kentte düzenlenecek etkinlikler ile devam edecek.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.