4 Ağustos 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehirde Esnaflar Güne Ve Haftaya Dualarla Başlıyor

Eskişehir de önceden var olan ve uzun yıllar unutulan "esnaf duası" geleneği İl Müftülüğü tarafından yeniden yaşatılmaya başlandı.

Eskişehir çarşı merkezindeki esnaf, İl Müftülüğü tarafından yeniden başlatılan esnaf duası geleneği kapsamında her hafta pazartesi günü "hayırlı ve bereketli kazanç" için dua ediyor.

Esnafın yoğun olduğu çarşı cami avlusunda sabah saatlerinde yapılan esnaf duasına katılan İl Müftüsü Bekir Gerek, yaptırdığı duanın ardından yaptığı açıklamada ahilik kültürünün yeniden yaşatılmaya başlandığını belirterek esnafta olması gereken özellikleri de sıraladı.

Müftü Gerek, ahilik kültürünün önemini vurgulayarak ahilik kardeşlik demektir. Yapılan bu dua ile bu kardeşliği yeniden canlandırmayı amaçlıyoruz. Öyle ki Hz. Peygamber; “Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” Buyuruyor. Dolayısıyla esnaf birbiriyle haksız rekabet etmeyecek, birbirini aldatmayacak, birbiriyle yardımlaşacak, gönülden kucaklaşacak, kardeş gibi birbirini gözetip yardımcı olacak ve en önemlisi dürüstlük üzerine Allah’tan rızkını bol isteyecektir. Dualarımız bunun içindir. İfadelerini kullandı.

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ise uzun yıllardır unutulan bir geleneğin yeniden yaşatılmaya başlanmasından dolayı duyduğu mutlulukla esnafın memnuniyetini ileterek İl Müftüsü Bekir Gerek’e ve Çarşı Cami görevlilerine teşekkür etti.

Çarşı Cami avlusunda yapılan duaya İl Müftüsü Bekir Gerek, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Çarşı Cami Görevlileri, çok sayıda esnaf ve yoldan geçen vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Bekir Gerek'in yaptırdığı duaya hep birlikte eşlik eden vatandaşlar daha sonra işletmelerini açmaya başladı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.