23 Eylül 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YENİ UZLAŞTIRMACILAR BELGELERİNİ ALDILAR

Kısa adı ES-UZ-DER olan Eskişehir Uzlaştırmacılar Derneği Tarafından İstanbul Medipol Üniversitesi işbirliği ile UZLAŞTIRMACI SERTİFİKA eğitimi, Geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde yapılarak Eğitimlerini tamamlamışlardır. Üniversite tarafından hazırlanan SERTİFİKALAR bugün saat 18.00 de Dernek Yönetim Kuru lu olarak Tören düzenlenmiş ve Sertifikaları Eğitimi Tamamlayan Uzlaştırmacı Adaylarına verilmiştir.

Törene EZ-UZ-DER Başkanı Muharrem AKAYDIN , Başkan Yardımcıları Seven ÖZKILIÇ, Ahmet SÜZER, Hüseyin TURHAN Yönetim Kurulu Üyesi Ebru KAHRAMAN ve Her zaman Uzlaştırmacıların yanında olan ve Uzlaştırmacı kimliği ile tanıdığımız Eskişehir İl Defterdarımız Törene iştirak ederek bizleri onore etmişlerdir.

Uzlaştırmacı Kardeşlerden Berrin ERDİR hanım ve Murat TURAN İLE Özlem hanım  katılmışlardır.

Törenin Moderatörlüğünü ise Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin TURHAN Yapmıştır.

Törende Konuşan Dernek Başkanı Muharrem AKAYDIN, Uzlaştırmacılığın bir gönül işi olduğu bu vesile ilede işimizi severek yapıp verilen dosya üzerindeki görevlerimizi yaparken Ceza Hukukunun yanında İletişim, Psikoloji ve Sosyal yönü olan Uzlaşma Müessesesinin gelişmesi Toplumda karşılığını bulması yönünden özverili bir çalışma gerektiği, Bu anlamda da ‘’Suçluyu kazırsanız Altından İnsan çıkar’’, Bir tuhaftır Ceza Hukukunda Uzlaştırmacılık. Ayıplamayacaksınız, kızmayacaksınız, ağlamayacaksınız da. Bunlar olmaz mı? olur. Ama hep içinizde olmalı. Bakışlarınızda kaçak bulunmasın. Karşınızdaki suçlunun gözlerinin içine bakın, dostça. Orda derdini dökmek isteyen "însan"ı göreceksiniz. Bundan sonrası kolaylaşır. "İnsan, insanın zehrini alır" derler, halk dilinde. Uzlaştırmacılığın yarısı budur. Diyerek Uzlaşmanın Ceza Hukukunda Alternatif bir Çözüm olduğu Mahkemelerin iş yükünü azaltan Samimi Dostça Taraflar arasındaki Husumete çözüm bulan bir anlayıştır. dolayısıyla da Türkiye genelinde 2019 yılı için Uzlaşma sağlanan dosya sayısı itibariyle yüzde 84 lük bir başarı elde edilmiştir.

Alternatif Çözüm yöntemlerinden biri olan Uzlaştırma Taraflardan tamamen bağımsız ve objektif olan üçüncü kişi yani UZLAŞTIRMACI’ nın  Somut olaya ilişkin olarak çeşitli çözüm önerileri sunan ve taraflara müzakere etme olanağı sağlayan ve çözüm önerilerinin birisi üzerinde anlaşma sağlamaya çalışmasıdır.

Dünyada ve ülkemizde mağdur failin büyük ölçüde pasif olduğu cezalandırıcı adalet anlayışı yerine, bozulan toplumsal ilişkileri onarmak amacıyla fail ve mağdurun daha fazla sorumluluk almasını öngören tarafların ihtiyaçlarını ve bunların giderilmesinde ortak çözümü yaratmayı hedefleyen 'ONARICI ADALET' anlayışı ön plana çıkmaktadır. Bir suç işlenmişse devletin buna ceza verme görevi vardır “Çünkü suça ceza vermezseniz, ihkak-ı hak (kanun tanımadan hakkını zor kullanarak alma eylemi) ortaya çıkar.” “Diyelim ki bir suç mağduru oldunuz. Fail ceza İnfaz Kurumuna  girdi. Siz Ne kazandınız? Fail ile mağdur arasındaki kavga devam ediyor. Barışmadılar; oysa ki barışırlarsa ilerde kavga etmeyecekler. Toplum da  bundan bir kazançla çıkacak. İşte esas itibarıyla uzlaştırmanın ana fikri budur.”

Uzlaşma ve uzlaştırma; ihtilafların süratle çözülmesine ve adaletin sulh yoluyla sağlanmasına yardımcı olmakta, ayrıca yargılamaya kıyasla tasarruflu olduğundan, soruşturma ve kovuşturma aşamalarının giderlerinin azaltılması noktasında, uyuşmazlık çözümünde iktisadi açıdan tasarruflu bir alternatif sunmaktadır.

Bu Nedenle de ,

Kadim devlet anlayışında önemli olan araçlardan birincisi egemenlik ise ikincisi de hukuk yaratma yetkisinin devlete ait olmasıdır.  Hukuk yaratma işlevine sahip olan devlet aynı zamanda üç kurucu unsurundan birisi olan yargı organları eliyle adalet hizmetini yerine getirir.  Esasen bu hizmetin ifası da egemenliğin gereğidir.

Bu yönüyle bakıldığında ancak yargı eliyle kullanılabilecek olan yargılama yetkisinin ulusal sınırları aşarak uluslararası alana taşınması, bu bağlamda ulus devletlerin uluslararası  kurumları tanımaları “yaşadığımız hayatın bizden uzak mesafelerde alınan kararlar, oluşan olaylar tarafından şekillendirilmesi anlamına gelen bir karşılıklı bağlantılıklar ağı” olarak tanımlanan, siyasal, kültürel ve ekonomik boyutları olan küreselleşme olgusunun bir zorlaması ve bu zorlamanın getirdiği bir sonuçtur.  
 

Onarıcı Adalet Düşüncesi, Ceza Adaletini gerçekleştirmenin bir imkanı olarak uzun zamandır tartışılmaktaydı. Devletlerin bir çoğunda Uygulama biçimleri farklı olsa da Onarıcı Adalet Cezai Uyuşmazlıkların çözümüne dair Hukuki bir yöntem olarak uygulandığı görülmektedir.

Üzerinde durulacak nokta; İhtilaf halindeki tarafların, uzlaşma ve uzlaştırma süreci bir mutabakattır, yoksa şikayetçi tarafın “faili affettim”, “ben öyle uygun gördüm”, “belaya bulaşmak istemiyorum” mantığından hareketle tek taraflı kendi irade beyanı ile şikayetten feragati veya vazgeçmesi değildir.

Dolayısıyla suç esasen fail ve mağdur arasında cereyan eden bir eylemdir. Suçun esas mağduru suçtan doğrudan doğruya etkilenen kişiler ve Toplumdur. Bu nedenledir ki suça verilecek karşılık belirlenirken Mağdurun ve toplumun katılımı ve onların rızası-tatmini göz ardı edilmemelidir.

Bu anlamda ONARICI ADALET suçtan etkilenen kişilerin katılımıyla suç nedeniyle ortaya çıkan haksızlığın, ihtilaf ve husumetin giderilmesini amaçlayan suç olgusuna MAĞDUR merkezli bakan ve geçmişle değil gelecekle ilgilenerek uyuşmazlığa çözüm getirmeyi amaçlayan bir yaklaşımdır.

Törende Ayrıca Uzlaştırmacı ve yazar Kimliğiyle İlimiz Defterdarı Rahim TAŞ’ da  konuşmasında Sertifika alan Yeni Uzlaştırmacı Adaylarına hitaben Önümüzdeki sınav sürecinde çalışmalarınızı titizlikle ve takınılan sorularla ilgili mutlaka Dernek yöneticilerinden bilgi almalarını, kendi aranızda soru cevap şeklinde hazırlanmalarını tavsiye ederek Uzlaştırma konularında karşılaşılan güçlükleri, iletişimde karşılaşılan diyaloglardan bahsederek, Aslında iki tarafı barıştırma güzel bir duygu bu anlamda da yaptığımız iş doğru bir iş diyerek motivasyonun önemine vurgu yapmıştır.

Törende Konuşan diğer Dernek Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Ahmet SÜZER, Hüseyin TURHAN, Seven ÖZKILIÇ’da Uzlşatımacılığın Dosya gelipte Hazılık yapmaktan görüşme safhalarına kadar severek ve gönülden bir çalışmayla yürütüldüğünü bu nedenle de Taraflar Uzlaştıkça bizlerde de bir Gönül rahatlığı meydana gelmektedir, Karşımızda mutlu insanları görünce bizlerin de mutluluğu artmaktadır diyerek UZLAŞMA KURUMUNA sahip çıkılmasının önemine işaret etmişlerdir.

Konuşmaların ardından Setifikalar Takdim edilerek iyi dilek temennilerinde bulunulmuş, Dernek olarak Ayda bir kez mutlaka buluşmaların olacağı belirtilmiştir.22-01-2020

Muharrem AKAYDIN

ES-UZ-DER BAŞKANIGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.