28 Şubat 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Günlük Kiralık Evler Hakkında Her Şey

Son yıllarda birçok kişi uygun fiyatlı ve özgür bir yaşam alanı için günlük ev kiralama seçeneğini tercih ediyor. Otellere oranla daha uygun fiyatlar sunması ve kısıtlamanın bulunmaması günlük ev kiralayanların sayısını hızla arttırdı. Günlük ev kiralamak sayısız avantaj sağlarken basında çıkan haberler doğrultusunda birçok soru işaretini de gündeme getiriyor.

Günlük Kiralık Evler Güvenilir Mi?

İş, tatil ya da farklı sebeplerden dolayı konaklama arayışında olanlar uygun fiyatlı günlük kiralık evlere yönelebiliyor. Günlük kiralık evler, standart bir ev konforunda birçok özellik sunmaktadır. Yemek yapmak, TV izlemek gibi rutin aktiviteler otellerde olduğu gibi kısıtlı değildir ve her yaş grubundan kişi tarafından tercih edilir. Aynı zamanda aile ve kalabalık gruplarla günlük ev kiralamak düşük fiyatlarla konaklama seçeneği sunuyor.

Basında ve internette yer alan haberler birçok kişinin tedirgin olmasına sebep olmaktadır. Ancak günlük ev kiralayan firma seçiminin doğru yapılması halinde sorun yaşanmıyor. Günlük ev kamera görüntüleri olduğu iddiası birçok kişiyi rahatsız eder ancak kurumsal bir firma ile çalışmak, problemlerin önüne geçecektir.

Birçok kişinin ihtiyacını karşılayan günlük kiralık evler, kısa süreli konaklamalar için en iyi alternatifler arasında kabul edilir. Konforlu ve rahat bir yaşam alanı sunan kiralık evler mutlaka araştırılmalı ve en iyileri arasından seçim yapılmalıdır. Günlük kiralık evler güvenlidir ancak sadece para kazanmaya odaklanan, müşteri konforu ve güvenliğini sağlamayan evlerin tercih edilmemesi gerekir.

Günlük Kiralık Evler Yasal Mı?

Dünya’nın birçok bölgesinde ekonomik olduğu için günlük kiralık evler tercih ediliyor. Fakat birçok kişi daha ucuz olduğunu düşünerek yasadışı iş yapan şahıs ya da firmalardan ev kiralamaktadır. Bu durumda günlük kiralık evin güvenliğinden şüphe edilebilir. Günlük kiralanan evlerde kiracı için yasal bir prosedür yoktur ancak kiralayanların yasal prosedürleri yerine getirmesi gerekir.

Günlük ev kiraya vermek yasal mı sorusu sıklıkla sorulur ve araştırılır. Günlük ev kiraya vermek yasaldır ancak kiralayan şahıs ya da firma maliyeye kayıt olmalı ve vergi vermelidir. Aynı zamanda kiralanan daire, günlük ev kiralamak için özel bir binada olmalı ya da binanın tamamı şahıs / firmaya ait olmalıdır. Yasal prosedürleri yerine getirenler evlerini dilediği gün ve dilediği saat kadar kiraya vererek kazanç sağlayabilir.

Sorun yaşamadan günlük ev kiralamak için gerekenler mevcuttur. Kiralayanın yasal zorunluluklarının yanı sıra kiracı da kimlik belgesi vermelidir. Kimlik bilgileri, kiralayan tarafından bildirilmelidir. Aynı zamanda her iki tarafında haklarını korumak için kiralama öncesinde sözleşme imzalanması gerekmektedir. Günlük ev kiralamak suç değildir ancak ruhsatsız ve yasal olmayan biri kiralayan kişi para ya da hapis cezası alır.

Talihsiz olayların yaşanmaması adına vergi veren, kayıtlı iş yapan ve kimlik bilgilerini bildiren firmalar tercih edilmelidir. Kiralık günlük ev sektöründe sayısız firma bulunuyor, denetimler sık sık yapılsa da bazı firmalar müşteri güvenliğini yeterince sağlamayabilir. Bu nedenle yasal ve kurumsal firmalar tercih edilmektedir.

Günlük Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal firmalar, kiracıların konforlu ve güvenli bir gün geçirmelerini sağlamaktadır. Evi kiralamadan önce kiralayanla doğrudan iletişime geçmek ve bilgi almak problemleri engelleyebilir. Aynı zamanda günlük kiralık evin hijyeni ve temizliğinden emin olunmalıdır. İşini düzgün yapmayan firmalar, kiralama sonrası temizliğe dikkat etmeyebilir bu nedenle bilinen ve tanınan firmalar tercih edilmelidir.

Günlük ev kiralarken genellikle ‘geçici konaklama sözleşmesi’ imzalanır, bu belgenin aslı kiracı ve kiralayan da mutlaka olmalıdır. Bir sorun yaşanması halinde bu belge bir kanıt niteliği taşımaktadır. Günlük kiralık ev bakanlar sorunsuz ve konforlu bir konaklama için sözleşme imzalayan firmaları tercih etmelidir.

Son yıllarda günlük kiralık evlerde yaşanan birçok sorunun gündeme gelmesi ile birlikte yetkililer bazı önlemler aldı ve devam ediyor. Dolayısıyla günlük ev kiralamak için yaş sınırı belirlendi ve reşit olmayanlara ev kiralamak yasaklandı. 18 yaşından büyük olanlar günlük ev kiralayabilir. Merak edilen bir diğer konu ise günlük kiralık evler evlilik şartı arıyor mu?  Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği Günlük ev kiralayanlar için evlilik şartı aranmıyor.

Evi günlük olarak kiralayanlar yaşadığı herhangi bir problemde kolluk kuvvetine ya da kaymakamlığa başvurabilir. Günlük ev kiralayanlar tarafından oluşturulan bir dernek ya da vakıf henüz bulunmuyor.

Günlük Kiralık Ev Nasıl Bulunur?

Günlük kiralık ev bulma için birçok yöntem kullanılabilir ancak genellikle internetten yapılan aramalarla bulunmaktadır. Konaklama yapacak bir yere ihtiyaç duyan kişiler, internette yapacağı günlük kiralık ev sorgusu ile binlerce sonuçla karşılaşabilir ancak bu firmalardan bazıları kurumsal bir hizmet verirken bazıları yasa dışı ev kiralıyor. Araştırma yapmak ve müşteri yorumlarının okunması doğru bir firma seçimi için önemlidir.

Seçkin günlük kiralık ev ilanlarına ulaşmak için Flatfy kullanılabilir. Flatfy üzerinden kullanıcılar kiralık ev aradığı bölgeyi örneğin: ‘’fethiye günlük kiralık ev’’ yazarak, kolayca internet üzerinde bulunan tüm ilanlara ulaşabilir.

Güvenirliğinden, hijyeninden ve konforundan emin olunan yerlerde birçok kişi kendi evinde gibi rahat ve huzurlu hissedebiliyor. Ayrıca evlerin büyük çoğunluğunda TV, internet, klima ve buzdolabı gibi birçok cihaz ya da gerekli olan mutfak eşyaları da bulunmaktadır. Bu nedenle kiralama yaptığınız bölgede rahatlıkla hayatınızın günlük rutinlerini devam ettirebilir, kendi tatilinizin tüm sınırlarını belirleyebilirsiniz.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.