9 Nisan 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Neden Satın Alıyoruz?

Neden Satın Alıyoruz?
  • 26 Şubat 2020 Çarşamba
  • 3674 kez okundu

ESOGÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara Yanıtladı: Neden Satın Alıyoruz?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezinin çeşitli konularda alanında uzman öğretim üyeleri ile hazırladığı ESOGÜ Gündem’de bu hafta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara “Nöropazarlama”yı anlattı.

Neyi, neden satın aldığımızın yanıtının nöropazarlama tekniklerinde olduğunu ifade eden Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara nöropazarlamayı, nörobilimin tekniklerini pazarlama alanına uygulayan bilim dalı olarak tanımladı. Tüketicilerin birçok kararını farkında olmadan aldığını belirten Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara iyi bir indirim sebebiyle veya bir ihtiyaç düşüncesi ile rasyonelleştirilerek yapılan alışverişlerin temelinde çeşitli pazarlama uyaranlarının ve sosyal normların yattığını belirtti ve konuya ilişkin örnekler verdi. Satın alma durumunda zihinde oluşan düzeneği anlamak için nöropazarlama çalışmalarının yapıldığını söyledi. Nöropazarlamanın daha çok satış yapma amacıyla kullanılan bir teknik olarak görülmesinin yanlış olduğunun altını çizen Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara, işleyişe ilişkin tüm sürecin nöropazarlama sayesinde bütünüyle ortaya konulabildiğini vurguladı.

Kadına yönelik şiddet konusunda yapılan pazarlama iletişimi tekniklerini de değerlendiren Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara, şiddet görmüş kadın görüntülerinin şiddet eğilimi olan bireyler için caydırıcı olmadığına, aksine onların zevk alacağı görüntüler olabileceğine dikkat çekti. Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara, sosyal normlar nedeniyle şiddet eğilimli bireylerin tespitinin güç olduğunu ifade ederken nöropazarlama teknikleri ile bu kişilerin tespit edilebileceğine ve onlara hangi pazarlama iletişimi ile yaklaşılması gerektiğinin yine nöropazarlama teknikleri ile belirlenebileceğine dikkat çekti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilişsel ve Davranışsal Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı (BİLDAM) bünyesinde yürütülen çalışmalardan da bahseden Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara bu laboratuvarda göz takip sistemleri, nefes alışveriş analizleri, termal kamera verileri gibi pek çok ölçümle insan davranışlarının anlaşılabildiğini belirtti. Sosyal bilimler alanında böyle kapsamlı bir laboratuvarın olmasının önemine dikkat çeken Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara, geleceğin dünyasında insanı anlamanın yolunun bu çalışmalardan geçtiğini kaydetti. 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.