3 Haziran 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Çeltik tarlaları zirai insansız hava aracı ile ilaçlanacak

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ (TARNET), Samsun'da çeltik ekim alanlarını zirai insansız hava aracı (ZİHA) ile ilaçlayacak.

 Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, 850 bin çiftçi ortağı için çalışmaya, üretmeye ve tarımsal üretimin her aşamasında yaşanan teknolojik gelişmelerle ortaklarını buluşturmaya devam ediyor.

Çeltik ekim alanlarında ZİHA ile ilaçlama yapılması için çalışmalar başlatan TARNET, geçtiğimiz yıl 133 bin 221 ton çeltik üretimi ile Türkiye'de 2'nci sırada yer alan Samsun’da deneme çalışmalarını başarıyla tamamladı.

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki ve Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan TARNET, haziran ayında Samsun'un Bafra ilçesinde ZİHA ile çeltik ekim alanlarında bitki koruma uygulamaları yapacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği ile ortak yürütülen Samsun Ziha Projesi kapsamında ilk uygulama öncesi denemeler geçen hafta gerçekleştirildi. TARNET, ZİHA kullanım hizmetlerini çiftçilere bedelsiz olarak gerçekleştirecek. TARNET'in tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağı kullanım hizmetini ilk olarak topraklarının yüzde 40,3’ünü tarım alanlarının oluşturduğu Samsun’da gerçekleştirmesi, çeltik çiftçilerinin 'akdarı' kabusuna son vermek için umut ışığı oldu. Akıllı tarım teknolojilerini kullanmaya hazır yenilikçi çiftçiler, haziran ayında ZİHA ile buluşacak.

 ZİHA, rekolte tahminini kolaylaştıracak

Türkiye'nin tarımsal potansiyeli en yüksek Bafra Ovası gibi bir alanda tarım teknolojilerinin kullanılması ülke tarımının geleceği için yeni yüksek verimli ürünler alınmasına öncülük edecek. Yıllık ortalama yağış miktarı ile ülke ortalamasının üstünde olan Samsun'da ZİHA ile yapılan uygulamalarla, çeltik ile ilgili elde edilen verilerin derlenmesi ve analiz edilerek yeni dikim sezonu rekolte tahminlerinin sağlıklı bir şekilde yapılması amaçlanıyor. ZİHA ile Samsun'da Türkiye için tarımsal ürün arz güvencesine katkı sağlaması önümüzdeki dönemde üst seviyede olacak. Samsunlu çiftçiler rekabet gücü yüksek sürdürülebilir ürünler için tarım teknolojileri ile çalışmaya devam edecekler.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.