11 Temmuz 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Koronavirüs sürecinde çalışmalarımız kesintisiz devam etti”

“Koronavirüs sürecinde çalışmalarımız kesintisiz devam etti”
  • 30 Mayıs 2020 Cumartesi
  • 1194 kez okundu

Türkiye Tarım kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, İçişleri Bakanlığının yayınladığı sokağa çıkma kısıtlaması genelgesinde yer alan istisnalardan birinin de Tarım Kredi Kooperatifleri olduğunu belirterek, “Bu süreçte tarımsal üretimin devamı için kooperatiflerimizi açık tutup çiftçilerimizin ihtiyacı olan girdilerin zamanında temini noktasında tüm kooperatif ve şubelerimizde çalışmalar kesintisiz devam etti” dedi.

Ülke TV’de yayınlanan Ankara Gündemi programına canlı yayın konuğu olarak katılan Poyraz, Tarım Kredinin genel yapısı ve çalışmalarını anlattı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin olmazsa olmaz kriterinin kalite olduğunun altını çizen Poyraz; “Konuştuğumuz husus gıda. Gıdayla ilgili olarak da fiyatın dışında kaliteyi daha öne çıkarmamız gerekiyor. Yani insanların ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Ama bu ihtiyaçlar karşılanırken mümkün olduğu kadar uygun fiyatta ve kaliteli, sağlıklı, doğal bir şekilde karşılanma zorunluluğu var.” dedi.

Her anlamda esas olanın tarımsal üretimin devamı olduğunu ifade eden Poyraz, “Pandemi süresince temel girdilerin çiftçiye ulaştırılması anlamına hiçbir eksiklik yaşatmadık. Yani tohumdan ilaca, gübreden akaryakıta bu anlamda bu tedarik sürecini sağlıklı bir şekilde işlettik. Hatta Türkiye'deki genel uygulamaya bakarsanız bir takım kısıtlamalar geldi, sokağa çıkma yasağı gibi. İçişleri Bakanlığımızın yayınladığı istisnalardan bir tanesi de Tarım Kredi Kooperatifleridir. Yani bu tarımsal üretimin devamı noktasında biz kooperatiflerimizi açık tutup çiftçilerimizin ihtiyacı olan bu girdileri zamanında temini noktasında 1.625 noktada 200 şubemizde bu çalışmalar kesintisiz olarak devam etti ve Allah'a şükür şu ana kadar da bu süreci sıkıntısız atlattık diyebilirim.” şeklinde konuştu.

Sadece üretim öncesinde değil sonrasında da çiftçilerin yanında yer aldıklarını vurgulayan Poyraz, şunları kaydetti: “Bu koronavirüs sürecinde tarımsal girdiler noktasında iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Ama bir de tabii olayın sadece üretim öncesi tarafı değil üretim sonrası tarafı da var. Piyasada çok ciddi gıda tarafında dalgalanmalar oldu. Yani fiyat artışları oldu. Biz kooperatif marketlerimizde kendi ürettiğimiz ürünler noktasında son ana kadar fiyatlarımızı hemen hiç artırmadık. Tabii ki yani piyasa regülasyonu anlamında bunu yapmamız lazım zaten kooperatif olmak sadece üretici tarafında değil tüketici tarafında da bir denge oluşturmayı gerektiriyor.” 

“Üretici ile tüketici arasındaki bağ sağlıklı kurulmalı”

Tarım Kredi Marketler hakkında bilgi veren Poyraz, şuan için 93 markete ulaştıklarını 2021 yılı sonuna kadar da 500 markete ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Poyraz, ayrıca Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilerden alıp işlediği ve işlettiği ürünlerin sadece bu 93 markette satılmadığını, Türkiye genelinde 26 bin markette ürünlerin şu anda raflarda tüketicilerle buluştuğunu hatırlattı.

Poyraz, üretici ile tüketici, pazarla üretim arasındaki bağın sağlıklı kurulması gerekliliğine vurgu yaparak; “Bunu yapacaklar da kooperatif yapılanmalarıdır. Tarımsal girdiler noktasında çiftçiye biz gerekli desteği veriyoruz. Ama ürün alımı noktasına baktığımızda şu son birkaç yılda katlamalı olarak gidiyoruz. Pazar tarafıyla da bağ kurarak yapmaya çalıştığımız şey şu; bu tarafta bir pazar var. Bu pazarın ihtiyacı olan neyse bunu bir sonraki sezon çiftçiye tarımsal girdilerini vererek ve alım garantili bir şekilde çiftçiden geri almak. Şu anda bir tarafta üretici var bir tarafta tüketici var. Bu değerler zincirinde ne kadar çok halka oluşursa her bir halka ticari olarak kar elde etmek gayesiyle hareket edecek. Her bir halkanın fazlalığı tüketici tarafından ek bir maliyet demek. Yani kooperatif yapılanmaları bu anlamda çok önemli.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin varlık sebeplerinin çiftçi olduğunu vurgulayan Poyraz, şunları kaydetti: “Biz çiftçi kuruluşu olduğumuz için hem bitkisel üretimde hem de hayvansal üretimde rolümüz çiftçiye destek olmak. Şuanda hayvancılıkla iştigal eden bir şirketimiz var. Bir taraftan marketlerin sayısını 500’e çıkarmayı hedefe koyduk. Bunun yaklaşık 300 tanesinde şarküteri olacak. İstiyoruz ki bu 300 markette de bizim paydaşımız konumunda olan yetiştiricilerimizin ürettiği şarküteri ürünleri olsun. Bunun hesabını yaptık. 16 bin büyükbaş besili hayvandan bahsediyoruz. Bizim kendi şirketimizin yetiştirdiği hayvanlarla bunu karşılama şansımız yok. O zaman ne yapacağız. Buzağıyı alıyoruz yetiştiricilere veriyoruz. Diyoruz ki buzağıyı al sayısı ne kadarsa yemini de veriyoruz. Nereye satacağım kime satacağım diye endişe içinde olma. Yetiştir biz senden alacağız onu. Şu anda 3 yıllık planlama çerçevesinde 10 bin baş hayvan hedefliyoruz. 16 binin yaklaşık 5 bin küsürünü kendi çiftliklerimizden yaparken üçte ikisini bu sözleşmeli yetiştiricilikle kendi marketlerimizde satılması noktasında bir program koyduk. İnşallah hızlı bir şekilde yapacağız.” 

“Dijitalleşmeye ciddi yatırımlar yaptık”

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak dijital ortama çok ciddi yatırımlar yaptıklarını kaydederek,  “Ortaklarımızla dijital platformda ulaşma noktasında Ortak Kart Projesi başta olmak üzere, KORBİS dediğimiz Kooperatif Ortak Bilgi Sistemi yazılım programlarını geliştirdik. Bu pandemi süresince tabii daha bir anlam kazandı. Market tarafında olaya baktığımız zaman da şunun da farkına vardı ki oraya da online satış ile ürettiğimiz ürünleri tüketiciye ulaştırma anlamında da bir platform geliştirmemiz gerekiyor. Şu anda tam da bunun üzerine çalışıyoruz.” dedi. 

Kredilerde sabit oran uygulaması

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin sabit oranlı kredi uygulamasına geçtiğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz iki yıl dönem zarfında Türkiye'de hızlı bir kur artışı ve buna bağlı olarak da faizlerde artış oldu. Biz o dönem bunun bedelini hem kurum olarak hem de kendi ortaklarımız olarak çok ciddi ödedik. Sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı ile güzel bir çalışma yaptık. Şu anda akaryakıt haricindeki tüm tarımsal girdileri yıllık yüzde 4,5 sabit oranla çiftçilerimize kredi verir hale geldik.” şeklinde konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak faizsiz bir modele geçmek istediklerini ifade eden Poyraz, bu anlamda sigortacılıkta Bereket Tekafülü kurduklarını söyledi. Tekafül sigortacılığı hakkında bilgiler veren Poyraz, “Tekafül sisteminde şirket sadece emanetçi konumdadır. Yani ortada bir havuz vardır. Risk bu havuzda toplanır. Ama havuzun katılımcıları kendi aralarındaki baştan bir ön kabulle, bir dayanışmayla birbirlerinin riskini üstlenirler. Yani havuzda 100 milyon para toplandı. Katılan değer ölçüsünde risk paylaşılır. Ne kadar hasar oluştu 70 milyonluk hasar oluştu. Şirket işletme masrafı neyse bunu alır. Diyelim ki 5 milyon lira masrafını aldı. Kaldı 25 milyon lira. O 25 milyon lira katılımcılara nakit olarak iade edilir veya 1 sene sonraki tekrar sigorta işlemlerinde indirim olarak oradaki sigorta poliçelerine yansıtılır.” dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.