5 Temmuz 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Pandemi sonrası ekonomide çözüm izolasyon değil, iş birliği

Pandemi sonrası ekonomide çözüm izolasyon değil, iş birliği
  • 30 Mayıs 2020 Cumartesi
  • 2091 kez okundu

D-8 Genel Sekreteri Ku Jaafar: “Pandemi sonrası ekonomide çözüm izolasyon değil, iş birliği”

Dünyadaki Müslüman gençleri temsil eden ve 56 ülkenin üye olduğu İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF), önemli isimleri Special Talks Edition Talks’ta ağırlıyor. Special Edition Talks’ın bu haftaki konuğu D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari oldu.

Koronavirüs sonrası dünyada “Yeni Normal” olgusu tartışılırken, dünya ekonomik bir parçalanmaya mı, yoksa daha güçlü işbirliklerine doğru mu yönelecek sorusuna cevap aranan özel oturumda konuşan D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, ülkelerin kendilerini izole etmek üzere bir ekonomik düzeni tartıştıkları bu dönemde, salgının tüm insanlığın problemi olduğunun altını çizerek, insanlığın bu sorunla ancak “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” anlayışı ve dayanışma ile başa çıkabileceğini söyledi.

“Çoğumuz davranışlarımızı değiştiriyoruz. Herhangi bir şeyi yapış şeklimiz ve bakış açımız değişiyor,” diyen Ku Jaafar, üretim yöntemlerinin, birlikte iş yapma şekillerinin ve ticaretin tamamen değişeceğinin de altını çizdi. “Yeni Normal” üzerine konuşurken ülkelerin kendilerini izole etmelerinin çözüm olmadığını söyleyen genel sekreter, böyle bir dönemde ticaret savaşlarını bitirmenin ve daha çok iş birliğine yönelmenin önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

D-8 Sağlık Bakanları toplantısı Haziran’da

D-8 bünyesinde geçtiğimiz yıl kurulan Sağlık ve Sosyal Koruma Programı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren genel sekreter, üye ülkelerin Sağlık Bakanlarının Haziran ayında online bir toplantıda bir araya geleceğini söyledi.

D-8 bünyesinde ‘Dayanışma Fonu’

D-8 bünyesinde bir ‘Dayanışma Fonu’ oluşturulması için çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Ku Jaafar, bu dönemde üye ülkelerinin birbirlerine destek olmalarının önemini vurgulayarak, Türkiye örneğini verdi. Türkiye’nin D-8 üye ülkelerinden Bangladeş ve Nijerya’ya yardımlarını hatırlatan Ku Jaafar, ülkelerin gerekli ve yeterli medikal ekipman ve solunum cihazlarına sahip olduklarından emin olmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Genel sekreter ayrıca D-8 bünyesinde bir solunum cihazı üretimi üzerine çalıştıklarının da bilgisini paylaştı. Ayrıca, koronavirüse karşı yürütülen çalışmalar çerçevesinde D-8 Genel Sekreterliği dayanışmayı artırmak için bir online yardım etkinliği düzenlemeye hazırlanıyor.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.