11 Temmuz 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İhracat rakamları açıklandı; ESO Başkanı Kesikbaş; Düşüş var ama sıçrama bekliyoruz

İhracat rakamları açıklandı; ESO Başkanı Kesikbaş; Düşüş var ama sıçrama bekliyoruz
  • 3 Haziran 2020 Çarşamba
  • 2984 kez okundu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Küresel Covid-19 salgınının özellikle ihracat üzerindeki olumsuz etkisi rakamlara da yansıdı. Türkiye'nin ihracatı 2020 yılı mayıs ayında 9 milyar 964 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Mayıs ayında ihracat, Genel Ticaret Sisteminden elde edilen verilere göre yüzde 40,9 düşüşle 9 milyar 964 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 8,4 düşüşle 165 milyar 732 milyon dolara ulaştı.
Bu düşüş Eskişehir’in ihracatına da yansıdı. 2019 yılının Ocak ve Mayıs aylarında 462,8 milyon olan Eskişehir ihracatı 2020 yılının ayını döneminde yüzde 22’lik bir düşüşle 361,3 milyon dolara geriledi.

Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre hem Eskişehir’de hem de ülke genelinde büyük azalmalar gerçekleştiğini belirten Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş,  “2020 yılının Ocak ayından 89.3, Şubat ayında 85.8, Mart ayında 89.3, Nisan ayında 49 ve Mayıs ise 47.5 milyon dolar seviyelerinde olan ihracatımızda bir düşüş var. Bu düşüş ülkemizin ihracat performansı ile benzer özellikler gösteriyor. Bu da yılın başından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınından kaynaklanmakta” dedi.

Umutsuzluk yok
Salgının ekonomik yansımalarının Mayıs ayında çok daha keskin görülmeye başlanması, ihracatı negatif yönde etkilemeye devam ettiğini belirten Kesikbaş, “Salgın nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde görülen eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri Mayıs ayı ihracatımızda görülen düşüşün de ana nedeni olmuştur. Ancak her şeye rağmen umutsuzluğa kapılmıyoruz. Türkiye bu süreçten birçok fırsat ile çıkacaktır. Şimdiden stratejilerimizi ve eylem planlarımızı yapıyoruz. Hazırlıklarımız Covid-19 sonrası için. Sürecin sonunda ihracatta büyük bir sıçrama bekliyoruz” diye konuştu. Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.