12 Temmuz 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

MİLLİ TREN, HAKLI GURUR

Sakarya’daki TÜVASAŞ Tesislerinde, 29 Haziran 2020 tarihinde ilk yerli ve milli elektrikli trenin fabrika testlerinin başlatılması töreni düzenlendi.

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, TÜVASAŞ Genel Müdürü ile çalışanları ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun katıldılar.

Milli elektrikli trenin bu yılsonunda raylara indirileceğinin müjdesini veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, demiryolu teknolojisinde yerli ve milli araçların üretimiyle atılımın sürdürüleceğini ve Türkiye'nin raylı sistem aracı üretiminde önemli bir merkez haline gelmesini hedeflediklerinin altını çizdi.  Bakan Karaismailoğlu, "Üretimi tamamlanan prototip sette yüzde 60 yerlilik oranı gerçekleştirilmiştir. Seri üretim için ise yüzde 80 yerlilik oranı hedeflenmiştir. Prototip setin maliyeti yurt dışından temin edilen benzer ürünlere göre yüzde 20 daha ucuza mal edilmiştir." şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Milli elektrikli trene ilişkin, "Trenimiz mayıs sonunda raylara indi, hamdolsun bugün itibarıyla da fabrika testlerine başlanıyor. Raylı sistemler sektörünün yıllık pazar hacmi 160 milyar avro civarında. Önümüzdeki dönemde de hızla büyümesi beklenen bu sektörde ülkemizi küresel bir oyuncu yapmayı hedefliyoruz. Gelecek 10 yılda raylı sistemlerde 15 milyar avroluk harcama yapacağız." ifadesinde bulundu.

Törende milli elektrikli tren seti ile ilgili konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada demiryolu standartlarını belirleyen ve tüm dünyada modern demiryolu işleten ülkeler arasındaki yerini aldığının altını çizdi.

Cumhuriyet tarihimizin demiryolları alanındaki bu en büyük sıçrama sebebinin Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunun vurgusunu yapan Genel Müdür Uygun,  Cumhurbaşkanının liderliğinde kurulan hükümetlerin demiryollarına büyük önem göstermesiyle son 17 yılda demiryollarına yaklaşık 157 milyar lira yatırım yapıldığının altını çizdi.  Bu yatırımlardan birinin de ‘Milli Tren Projesi” olduğunu ifade eden Uygun, “TCDD öncülüğünde, bağlı ortaklıklarımızla beraber kararlılıkla yürütülerek test aşamasına getirdiğimiz bu proje, bundan yaklaşık 70 yıl önce “Vagon Tamir Atölyesi” adıyla başlatılan millileşme hamlesinin bir sonucudur. TÜVASAŞ markasıyla ivme kazanan çalışmalar 164 yıllık tarihimizdeki en önemli başarılarımızdan birine dönüşmüştür.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından projede katkıları bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a TÜVASAŞ Genel Müdürü İhsan Kocaarslan ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun tarafından hediye ve model tren maketi armağan edildi.

Tören sonunda, Milli ve Yerli İlk Elektrikli Tren Seti raylar üzerinde tören alanına giriş yaparak ülkemizin huzuruna takdim edildi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.