21 Eylül 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir’de 81 yetiştiriciye damızlık koç dağıtıldı

Eskişehir’de 81 yetiştiriciye damızlık koç dağıtıldı
  • 8 Ağustos 2020 Cumartesi
  • 2909 kez okundu

ESKİŞEHİR'de, Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi kapsamında 81 yetiştiriciye damızlık koç dağıtımı yapıldı.

Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi Kapsamında Sivrihisar İlçemizde  “Damızlık Koç Dağıtım Programı” düzenlendi. Proje kapsamında, İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerindeki 81 yetiştiriciye toplam 95 adet damızlık koç dağıtımı yapıldı.

Program pandemi sebebiyle girişte ateş ölçümü ve maske dağıtımı yapılarak sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak, 07.08.2020 tarihinde Sivrihisar İlçemiz futbol sahasında açık alanda gerçekleştirildi.

Programa Sayın Valimiz Erol AYYILDIZ, Sayın Eskişehir Milletvekillerimiz Prof. Dr. Emine Nur GÜNAY ve Metin Nurullah SAZAK, Vali Yardımcımız Okan LEBLEBİCİER, Sivrihisar Kaymakamı Alparslan KILIÇ, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid YÜZÜGÜLLÜ, İnönü Belediye Başkanı Kadir BOZKURT, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER ile koç alacak yetiştirici grubu katıldı.

Sayın Eskişehir Milletvekilimiz Metin Nurullah SAZAK konuşmasında; “Tarım Bakanlığımızın küçükbaş hayvanlarda verimliliği artırmak için yapmış olduğu desteğin hayırlı olmasını dileyerek, inşallah verimli döller alarak hayvancılığımızı artırırız ve üretiriz” dedi.

Sayın Eskişehir Milletvekilimiz Prof. Dr. Emine Nur GÜNAY konuşmasında; ‘’Kırsal alanlar için geliştirilecek politika önerileri halen birçok ülke için kalkınmanın önemli anahtarıdır. Biz ülke olarak şanslıyız. Ülkemiz zengin bir tarımsal alt yapıya sahip, gıda sanayi bakımından çok gelişmiş alt yapısı olan işletmelerimiz mevcut. Bizim için en önemli unsur kendi kendine yetebilen bir ülke olma durumumuzu sürekli hale getirebilmek, politikalarımızı bunun üzerinden tekrar gözden geçirebilmektir.

İlimiz 1.243.841 adet küçükbaş hayvan varlığımızla 81 il arasında 16. sırada yer almaktadır. Küçükbaş hayvancılık İlimizde meraya dayalı olarak yapılmakta olup, toplam 8000 işletmede küçükbaş hayvan yetiştirilmektedir. İlimiz koyun varlığının dörtte biri ise (378.124 adet) Sivrihisar İlçemizde bulunmaktadır.

Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Koyun ve keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında küçükbaş hayvancılık işletmelerine kan değişimi sağlanarak verimliliğin artırılması amacıyla yüksek vasıflı damızlık koç dağıtımı yapılmaktadır.

2020 yılında projenin Sivrihisar, İnönü, Günyüzü ve Mihalıççık, İlçelerinde uygulanması kararı alınmış olup, Genel bütçe ve yetiştirici katkısıyla alınan 95 adet damızlık koçun, Bugün burada çekilecek kura sonucunda, 18 adeti İnönü İlçesinde 18 yetiştiricimize, 20 adeti Günyüzü İlçesinde 11 yetiştiricimize,  25 adeti Mihalıççık İlçesinde 20 yetiştiricimize ve 32 adeti Sivrihisar İlçesinde 32 yetiştiricimize dağıtılacaktır.

2019 yılında ilimiz çiftçisine Bitkisel Üretim Desteği olarak 171 milyon TL, Hayvancılık Desteklemesi olarak 49,8 milyon TL ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında 21,7 milyon TL olmak üzere, toplamda 242,5 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

Proje kapsamında dağıtımı yapılan damızlık koçların yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Vali Erol AYYILDIZ yaptığı konuşmada;

“Bugün, “Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi” kapsamında İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerimizdeki 81 yetiştiricimize toplamda 95 adet damızlık koç dağıtımı yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Devletimizin koçbaşına % 75 destek sağladığı bu projenin yetiştiricilerimiz için şimdiden hayırlı uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Bir ülkenin beslenmede dış ülkelere bağımlı olmaması için tarım ve hayvancılıkta ilerlemekten başka seçeneği olmadığının altını çizen Vali Ayyıldız, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“İster gelişmiş, ister gelişmekte olan, isterse gelişmemiş olsun her ülkede istihdamın ve millî gelirin artması tarım ve hayvancılığın gelişmesine bağlıdır. Çünkü sektörlerin, zorunlu ihtiyaç malı üretmesi ve bu mallara ilişkin sürekli bir talep bulunması, sanayi ve hizmetler sektörüne girdi sağlaması ve sektör içinde istihdam yaratarak gerek sektörler gerekse bölgeler itibariyle dengeli kalkınma hedefine ulaşılabilmesi gibi nedenler tarım ve hayvancılığı bir ülke için vazgeçilmez kılmaktadır.

Biz hepimiz biliyoruz ki artan dünya nüfusuna paralel olarak gıda ihtiyacının karşılanması en önemli sorunlardan biridir. Bu pandemi sürecinde tedarik zincirini aksamadan yürüten devletimiz ve hükümetimiz tüm dünyaya örnek bir yöntem göstermiştir. Bu anlamda bizim aldığımız ve ortaya koyduğumuz verilerle pandemi olmasına rağmen geçen seneye göre üretim durmamış, geriye gitmemiş ve tedarik zinciri bozulmamıştır. Bu tedarik zincirinin bozulmaması, pandemi sürecinde tarım ve hayvancılık alanında ülkemizi dünyada örnek bir ülke olmasını sağlamıştır. Emeği geçen tüm çiftçilerimize teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz. Aynı zamanda şunu da ortaya koymak lazım ki, eğer geleceğe ait sektörel bazda bir yönelme olursa bu iki sektörün vazgeçilmez ve hayati olduğu ortaya çıkar. Bunlardan bir tanesi eğitim bir tanesi de tarım, bunun için de hayvancılıkta var. Bu da tarım ve hayvancılığı içinde yaşadığımız yüzyılın en stratejik sektörü haline getirmektedir.”

Tarım ve hayvancılık alanında Eskişehir’in ciddi bir potansiyeli sahip olduğunu bildiren Vali Ayyıldız, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnşallah bugün dağıtımı yapılacak Anadolu Merinosu ırkı damızlık koçlarımız ile hem kan değişimi sağlanacak hem de verimlilik daha da artırılmış olacak.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm yetiştiricilerimizi, çiftçilerimizi ve Sivrihisarlı hemşehrilerimi en kalbi duygularımla selâmlıyor; projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra proje kapsamında; İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerindeki 81 yetiştiriciye 95 adet damızlık koçların kura çekilerek dağıtılmasıyla program sona erdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.