5 Mart 2021 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

2020 SONUNDA YHT İLE TAŞINAN YOLCU SAYISI 56,1 MİLYONA ULAŞTI

“ 18 Yılda Demiryoluna 171,6 Milyar Lira Yatırım Yapıldı”

2020 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, 2 bin 82 kilometrelik elektrikli hat uzunluğunu yüzde 176 artışla 5 bin 753 kilometreye ulaştırdıklarını, demir yollarına 13 milyar 600 milyon lira harcadıklarını, toplam demiryolu uzunluğunu da 12 bin 800 kilometreye çıkardıklarını bildirdi.

"2020 Sonunda YHT İle Taşınan Yolcu Sayısı 56,1 Milyona Ulaştı"

YHT set sayısının geçen yıl 25'ten 29'a yükseltildiğini anlatan Karaismailoğlu, "Yüksek Hızlı Tren Hattı ile taşınan yolcu sayısı 2020 sonu itibariyle 56,1 milyona ulaştı." diye konuştu.

Raylı sistemler alanındaki manevra lokomotiflerinde dışa bağımlılığı önlediklerine işaret eden Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Ankara-Sivas YHT Hattını Önümüzdeki Aylarda Hizmete Alacağız”

"Tamamen yerli, 1200 beygir gücünde DE 10000 manevra lokomotifi geliştirdik. Özel sektör için üretilen 7 lokomotifi teslim ettik. Milli elektrikli tren setinin proje çalışmalarını tamamlayarak üretime geçtik. Dünyada 8'inci, Avrupa'da da 6'ncı YHT işleten ülke olarak YHT hat uzunluğumuzu 1213 kilometreye çıkardık. Ankara-Sivas YHT Hattını önümüzdeki aylarda hizmete alacağız."

"12 İlde Toplam 812 Kilometreye Yakın Raylı Sistem Bulunuyor"

Karaismailoğlu, şehir içinde raylı sistemlerinin payını artırmak için Bakanlık olarak metro projelerini hayata geçirdiklerini, Türkiye genelinde, 12 ilde toplam 812 kilometreye yakın raylı sistem bulunduğunu belirterek, “ Bakanlığımızca yapımı tamamlanarak hizmete açılan toplam 312 kilometrelik raylı hatlar günlük 6 milyon 555 bin, yılda da 2 milyar 393 milyona yakın yolcu taşıma kapasitesine sahiptir." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul'da 91 kilometre uzunluğunda metro inşaatı çalışmasının sürdürüldüğünü dile getiren Karaismailoğlu, Bakanlıkça 2010'da metro hatları devralınmadan önce Ankara'nın 23,1 kilometrelik raylı sistem hattına sahip olduğunu vurgulayarak, Ankara'daki metro hatlarının uzunluğunu 100,3 kilometreye ulaştırıldığını ifade etti.

Ankara'da 36 kilometrelik Sincan-Kayaş arasındaki Başkentray'ın 2018'de, 16,6 kilometrelik Kızılay-Çayyolu Metrosu'nun ve 15,4 kilometrelik Batıkent-Sincan Metrosunun 2014'te, 9,2 kilometrelik Keçiören-AKM Metrosu'nun da 2017'de hizmete açıldığını anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Keçiören'den Kızılay'a Aktarmasız Metro Ulaşımı Sağlanacak. Hattaki İlk İstasyon Olan Gar İstasyonu'nda Vatandaşlarımız YHT Gar'a Ulaşacak”

"3 istasyon, 3,3 kilometrelik tünel hattından oluşan ve toplam proje bedeli 1 milyar 142 milyon lira olan AKM-Gar-Kızılay Metrosu'nu 2022 sonunda tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız. Projenin tamamlanmasıyla Keçiören'den Kızılay'a aktarmasız metro ulaşımı sağlanacak. Hattaki ilk istasyon olan Gar İstasyonu'nda vatandaşlarımız YHT Gar'a ulaşacak, buradan Başkentray ve Ankaray'a aktarma yapabilecekler. İkinci istasyon olan Adliye İstasyonu'nda ise M1 hattına, Başkentray'a aktarma yapılabilecek. Son istasyon olan Kızılay İstasyonundan, Batıkent, Çayyolu ve Ankaray metrolarına aktarma yapılabilecek."

Bugün başlatılacak kazı çalışmasıyla 30-35 gün sonra Kızılay'a varacaklarını anlatan Karaismailoğlu, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümüne giderken, Başkentin tüm kent içi raylı sistem ihtiyaçlarını karşılamış olacaklarının altını çizdi.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar