17 Nisan 2021 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Güler’den Hizmet Sektörü İçin Çağrı

GÜLER: “HİZMET SEKTÖRÜNDE MAAŞLAR FİRMALAR TARAFINDAN SGK VE VERGİLER DEVLET TARAFINDAN ÖDENEBİLİR”

Eskişehir’de uygulanmaya başlayan yeni kontrollü normalleşme süreci hakkında değerlendirmede bulunan ETO Başkanı Metin Güler, lokanta, restoran ve kafeler başta olmak üzere hizmet sektörünün yeniden faaliyete başlamasından memnuniyet duyduğunu belirterek,   firmaların ayakta kalabilmesi ve istihdamın devam edebilmesi için çalışanların maaşlarının işveren, vergi ve SGK yükümlülüklerinin ise devlet tarafından karşılanabileceğini söyledi.

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir’de uygulanmaya başlayan yeni kontrollü normalleşme süreci hakkında değerlendirmede bulundu. Yeme içme sektöründeki üyelerinin bir yıla yakın süredir ya geçici olarak işletmelerini kapattığını ya da kısıtlamalarla faaliyetlerine devam etmek zorunda kaldığını hatırlatan Güler, bu sebeple lokanta, kafe ve restoranlar başta olmak üzere hizmet sektörünün 2 Mart 2021 itibariyle işletmelerini yarı kapasiteyle de olsa faaliyete açacak olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Salgının artmaması için vatandaşlarımıza da görev düşüyor

Hayatın normalleşmesi, kazanımların kaybedilmemesi, ticaretin aksamaması, şehir ekonomisinde açılan yaraların iyileşmesi için tüm vatandaşların Covid-19 tedbirlerine uyması gerektiğini belirten Güler, bu sayede salgının yayılmasının önüne geçilebileceğini kaydetti.

Yeme içme sektörü devletimizden işgücü için destek bekliyor

Sektördeki iş gücünün korunmasının da önemine vurgu yapan ETO Başkanı Metin Güler, pandemi döneminde hiçbir personelini işten çıkarmayan ve iş gücünü koruyan firmalara SGK, muhtasar ve vergi konusunda yılsonuna kadar destek verilmesi gerektiğini hatırlattı. İşgücünün korunması için devlet katkısının şart olduğunu belirten Güler, istihdam kaybı oluşmaması için çalışanların SGK ve vergi yükümlülüklerinin devlet tarafından maaşlarının ise işveren tarafından ödenebileceğini dile getirdi. 

İşverenin de devletin de kazançlı çıkacağı bir formül mümkün

Bu formül sayesinde hem çalışanların hem firmaların hem de devletin kazançlı çıkacağını belirten Güler, SGK desteği sayesinde olası işten çıkarma halinde devletin işsizlik fonundan 10 ay maaş ödeme durumunun da ortadan kalkacağını ifade etti. Bu destekle işten çıkarmaların da önüne geçilebileceğini ve istihdamda sürekliliğinin sağlanabileceğini belirten ETO Başkanı Metin Güler, bu sayede devletin istihdam nedeniyle taşıdığı yükün de azalabileceğini sözlerine ekledi.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar