22 Eylül 2021 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yüzde 50 Hibe Destekli Damızlık Koçlar Törenle Teslim Edildi

Yüzde 50 Hibe Destekli Damızlık Koçlar Törenle Teslim Edildi
  • 31 Temmuz 2021 Cumartesi
  • 1767 kez okundu

Tarım ve Orman Bakanlığının Yüzde 50 Hibe İle Damızlık Koç Alımı Desteklemesi kapsamında Sivrihisar İlçesinde “ Damızlık Koç Teslim Töreni” düzenlendi.

28.07.2021 tarihinde Sivrihisar İlçesi Gülçayır Mahallesinde bulunan Damızlık Koç Deposu alanında gerçekleşen törene Sivrihisar ve Günyüzü Belediye Başkanları, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü, Siyasi Parti İl Başkan Yardımcısı, Eskişehir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı, Günyüzü ve Sivrihisar İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, İlgili Şube Müdürleri ile yetiştiriciler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş programın açılışında yaptığı konuşmada:

“Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2020 Ekim ayında “Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar” yayımlanmıştı. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığımızın hazırladığı damızlık koç alımı hibe programı ile aralarında ilimizin de bulunduğu Koç Teke İstasyonu olan 6 il program yürütücüsü olarak belirlendi.  Koordinatör illerden biri olarak Eskişehir’de başta ilimiz olmak üzere Ankara, Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Denizli illerinde dağıtılacak olan 1.500 adet damızlık koç ihtiyacını karşılayacaktır.

İlimizden hibe desteklemesine 732 adet yetiştirici başvurarak 2.235 damızlık koç talebinde bulunmuştur. Puanlama esasına göre seçilen yetiştiricilere damızlık koç hibe desteklemesi yapılmaktadır. Bu günkü törenimizde hibe programından yararlanmaya hak kazanan Sivrihisar, Günyüzü, Mihalıççık, Çifteler, Tepebaşı ilçelerinde ikamet eden toplam 5 ilçede 25 yetiştiricimize 82 adet Anadolu Merinos cinsi damızlık koçları teslim edeceğiz. Anadolu Merinosu üstün verim özellikleri ve zayıf meralardan faydalanabilme kabiliyeti ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Anadolu Merinosu ırkı ile ilgili ilimizde 15 yıldır yürütülmekte olan 2 adet Halk Elinde Islah projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 12.000 (onikibin)  hayvanlık anaç materyallerimize ıslah çalışması uygulanmıştır. Bakanlığımızın İlimize verdiği 1 milyon 350 bin hayvan hedefine ulaşmada dağıtılan damızlık koçlarımızın da etkili olacağını düşünerek başta ilimiz olmak üzere tüm yetiştiricilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü yaptığı konuşmada:

“Bir çiftçi çocuğu olarak hayvancılıkta damızlığın ve koçun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Devletimiz her zaman tüm imkânlarını üreticimiz, çiftçimiz için seferber ediyor. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederek kura çekecek olan tüm yetiştiricilerimize damızlık koçların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından puanlama sisteminde en yüksek puan alan Günyüzü İlçelerinden Ali Başaran ve Murat Öztürk, Tepebaşı İlçesinden Emine Öztürk, Sivrihisar İlçesinden Selçuk Turan’a ait damızlık koçların seçim kurası protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Daha sonra diğer yetiştiriciler kura çekimlerini kendileri gerçekleştirerek taahhütnamelerini imzaladılar. Dağıtılan damızlık koçlardan memnuniyetini dile getiren yetiştiricilerin sağlanan bu fırsattan dolayı Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye ve İl Müdürlüğümüze teşekkür etmesiyle tören sona erdi.

 Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar