23 Ekim 2021 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

"mesafeli sözleşmelerde teyit onaylı ödeme..."

"mesafeli sözleşmelerde teyit onaylı  ödeme..."
  • 25 Eylül 2021 Cumartesi
  • 1299 kez okunduİnternet alışveriş sitesi üzerinden yapılan vurgunları değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES )Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve  SEVİM  ÖZCAN "Mesafeli satış sözleşmelerinde;satın alınan ürünün teslimi anıda;bankacılık işlemine verilen onay sonrası ödeme internet sitesinin/sepetin hesabına geçmelidir." 

 Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve SEVİM ÖZCAN konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:
 Kolaylığı, bazı durumlarda fiyat uygunluğu,salgın hastalık ve teknolojik alt  yapının  gelişmesi gibi sebeplerle  internetten ;Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine göre yapılan alışveriş her geçen gün artmaktadır.

 Ancak; İnternet ortamında satış yapan her satıcı iyi niyetli olmayıp,bu durum zaman zaman mağduriyete sebep olmaktadır.Sipariş  edilen ürün bazen gelmemekte/gönderilmemekte , yahut siparişten farklı ürün kargoya verilmektedir.

 Medya organlarına yansıyan haberlerden anlaşıldığı gibi; çok kaliteli ürünlere oltalama için ,çok düşük fiyatlar konulmakta kısa bir sürede tüketicilerden havaleler alınmakta,piyasa ile internet adresinden başka bağı olmayan nitelikli dolandırıcı yüklü vurgunlar yapmaktadır.

 Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde  yapılacak bir değişiklikle;tüketici sipariş sırasında havaleyi  yapar,ancak ödeme bankanın hesap uhdesinde kalır ve siparişin teslimi anında eğer  tüketici ONAY verirse ödeme satıcı veya sağlayıcıya aktarılablir.

 T.C.Ticaret Bakanlığımızın, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde  değişiklik yapması,bankaların ödeme sistem birimlerinin ve kargo teslim süreçlerinin; opsiyonlu/teyit onaylı hale getirilmesi;tüketicilerin mağduriyetini ve kamunun işlem maliyetini azaltacaktır.

 Mesafeli satış sözleşmelerinde;satın alınan ürünün teslimi esnasında bankacılık işlemine verilen onay sonrası ödemenin  internet sitesinin/sepetin hesabına geçmesi sonucunda;tüketicinin internetten alışverişte  güvencesi artacak  ve  mesafeli sözleşme ile satış yapan satıcı ve sağlayıcıların cirosu yükselecektir.

 Av.Merve SEVİM ÖZCAN
 Genel Merkez Çözüm Merkezi BaşkanıGönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar