21 Ekim 2021 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Başkan Çelik, Eskişehir’de yaşanan yüksek kira ücretlerini değerlendirdi

Başkan Çelik, Eskişehir’de yaşanan yüksek kira ücretlerini değerlendirdi
  • 25 Eylül 2021 Cumartesi
  • 1389 kez okundu

Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, son günlerde ülke ve Eskişehir’de yaşanan yüksek kira ücretlerini değerlendirdi.

Son zamanlarda ülke genelinde yaşanan yüksek kiralarda yaşanan artışa tepkiler dinmiyor.

Öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir’de de kira fiyatlarından muzdarip olan öğrenciler “Barınamıyoruz” sloganı ile başlatılan eyleme de destek veriyor.


Barınma sorununa açıklık getiren Emlak ve Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, yüksek fiyatların nedeninin arz talep dengesinin bozulmasına bağladı.


“ÜRETİM OLMADI”


Pandemiden dolayı inşaat sektörünün doğru düzgün çalışamadığını kaydeden Çelik, “Aksak bir şekilde çalıştı ve üretim olmadı. Üretim olmadığından dolayı arz talep dengesi bozuldu. Bundan dolayı da biliyorsunuz yaz dönemi evlilik dönemi. Evliliklerde yaşanıyor. O ailelerin de eve ihtiyacı oluyor. Bir üretim olmadığından dolayı evler de bir sıkıntı oldu” dedi.


Yüz yüze eğitimin başlayacak olmasıyla birlikte şehir dışından gelecek olan öğrencilerin ve ailelerin telaşa kapıldığını aktaran Çelik, ev fiyatları yaşanan artışı şu nedenlere bağladı:


“Pandemiden dolayı yaklaşık bir buçuk yıldan beri okulların kapalı olmasından dolayı eski öğrencilerin ve bunun üzerine gelen yeni öğrencilerden dolayı, pandemiden dolayı tekrar inşaatların yapılamaması, üretilememesi, üretimin aksak gitmesi, bu sene kira fiyatlarının artmasına sebep oldu. Buna artı olarak biliyorsunuz yurt dışından yabancıların şehrimize geldiklerini görüyoruz. İşte bunlar İranlı, Iraklı, Suriyeli, Afganlı gibi. Üretim az olduğu için denge bozuldu. Arz talep dengesi bozuldu.  Bundan dolayı da kira fiyatlarını adeta tutamıyoruz.”

istikbalgazetesi.comGönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar