1 Aralık 2021 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Zeydan, Gıda İsrafına Dikkat Çekti

ETB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan, Dünya Gıda Günü’nde yaptığı açıklamada; 1 kişinin yılda ortalama 93 kg gıda israf ettiğine dikkat çekerek, “Sadece gıda israfının önlenmesi neticesinde dünyada açlık sorunu çok ciddi ölçüde azalabilir” dedi.

Başkan Zeydan açıklamasında Türk tarımı ilgili olarak ise;

“Pandemi başta tarımsal üretimin ve gıdanın çok değerli ve vazgeçilemez olduğunu tüm dünyanın yüzüne adeta bir şamar gibi vurdu. Bu bakış açısıyla, tarımsal desteklerin daha rasyonel bir düzeyde sağlanması gerektiğini ve ulusal, uzun vadeli bir tarım politikası ile tarımsal üretim planlamasına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Türkiye sahip olduğu tarımsal alt yapısı ve potansiyeli ile hem kendine yeter hem de dünya tarımsal ürün piyasalarına yön verir hale rahatlıkla gelebilir.
Covid-19 sürecinde de üretim kapasitesi, verimlilik ve ürün çeşitliliği açısından güçlü bir konumda olan Türk tarımı önümüzdeki yıllarda sıçrama yapabilecek sektörlerin başında geliyor. Ancak diğer sektörlerde de görülen girdi maliyetlerinin amansız artışı tarımsal üretim sürecini de çok olumsuz etkiliyor. Diğer bir deyişle çiftçimizin belini büküyor.
Hedeflenen üretim başarısının farklı markalaşma süreçleri ile desteklenmesi ve tarımsal ürünlerimizin uluslararası piyasada rekabet gücünün yüksek seviyeye çıkarılması, tarımsal girdi maliyetlerinin olumsuz etkilerini azaltacak destek programlarının oluşturulması, özellikle gübre ve zirai ilaç üretimimizi artırarak bu girdilerde ithalattan uzaklaşılması, çiftçimize ucuz tarımsal mazot ve elektrik sağlanması, kıraç tarımsal alanların mümkün olan maksimum seviyede sulanabilir hale getirilmesi, vahşi sulamanın önlenmesi ve hatta yasaklanması, modern sulama yöntemlerinin hibelendirilmesi ve gıda israfının minumuma indirilmesi amacıyla gereken çalışmaların ivedilikle yapılması, çiftçilerimize sertifikalı tohumların kâr gözetilmeksizin makul fiyatlardan verilmesi tarım politikalarımızın en önemli gereklerindendir.
Bu vesileyle ülkemize sağlık içinde bir gelecek ve tüm çiftçilerimize bereketli hasatlar diliyorum” dedi.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar