2 Haziran 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

AFAD, 28 İlde Milli İşletim Sistemi PARDUS’a Geçti

AFAD, şu ana kadar 28 AFAD İl Müdürlüğü’nde milli işletim sistemi PARDUS’u devreye aldı. Gelişmeyi, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu dijital ortamda düzenlenen Kamu Bilişim Dijital Zirvesi'nde yaptığı konuşmada duyurdu. AFAD’ın bilişim alanında gururla anlatabileceği birçok çalışması olduğunu belirten Dr. Güllüoğlu, yazılımların da PARDUS’a göre yenilendiğini ifade etti.

Türkiye, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ kapsamında kendi imkânları ve insan kaynağıyla ürettiği teknoloji ile yazılımları her alanda arttırıyor. AFAD ise bilişim çalışmalarını, Afet Yönetiminde Teknolojik Dönüşüm’ konsepti ile hayata geçiriyor. AFAD’ın konsepti, kendi vatandaşlarının Türkiye’de ürettiği, açık kaynaklı, lisans maliyetsiz ve datası ülke içinde kalan ürünleri geliştirmeyi ve kullanmayı önceliyor. AFAD, bu doğrultuda altyapısını ve yazılımlarını PARDUS’a göre yeniliyordu. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, milli işletim sistemi, açık kaynaklı yazılım ve yerli ürünler konusunda AFAD’ın geldiği noktayı Kamu Bilişim Dijital Zirvesi'nde anlattı.

"PARDUS İle Uyumlu Yazılımlar Kullanıyoruz"

AFAD Başkanı, konuşmasında "Bugüne kadar 28 il müdürlüğümüzde PARDUS geçişlerimizi yaptık. AFAD olarak PARDUS 'u önemsiyoruz. Sadece bir işletim sistemi değiştirip de arka planda Windows kullanan değil, kullandığımız her yazılımın Linux tabanlı olmasına önem veriyoruz. PARDUS ile uyumlu bir şekilde çalışacağına inandığımız yazılımları kullanıyoruz. Herhangi bir yazılım alırken buna dikkat ediyoruz. Elektronik posta sistemi ve güvenliği konusunda klasik uygulamalardan başka bir uygulamaya geçtik." ifadelerini kullandı.

Açık Kaynaklı Uygulamalara Ağırlık Veriliyor

Veri depolama sistemi konusunda da iki yerli üreticinin ürettiği kabinleri ve ürünleri kullandıklarını anımsatan Dr. Güllüoğlu, "Yine veri tabanı konusunda da açık kaynak kodlu ama güvenliğinde hiçbir eksiği olmayan, hatta daha sağlam uygulamaları kullanmaya çalışıyoruz. Veri görselleştirmesi ve raporlaması konusunda da yerli bir ürün olan Pano sistemini kullanmaya çalışıyoruz. Bütün bunların hepsini dijital.afad.gov.tr web sayfası üzerinden paylaşıyoruz." diye konuştu.

"Kamudaki Bilişim Bütçeleri İnsan Kaynağını Geliştirmeye Aktarılmalı"

Türkiye'nin çok ciddi bir insan sermayesi olduğunu belirten AFAD Başkanı, "Üretilecek ürünlerin dünyaya yayılması anlamında Türkiye'nin açık kaynak ekosisteminde, o 'network'lerde çok daha fazla yer edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Kamunun, bu konudaki bütçelerini lisanslardan daha çok insan kaynağını geliştirmeye aktarması ve kendi içinde pişirdiği ürünü dünya ülkelerine servis etmesinin dünya için daha hayırlı olacağını düşünüyorum." cümlelerini kaydetti.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Bilim-Teknoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.