24 Ekim 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

CİHAZLARINIZ HACKERLERİN CEBİNİ DOLDURMAK İÇİN ÇALIŞIYOR OLABİLİR!

Hackerler oturdukları yerden para kazanmaya devam ediyor. Bilgisayarlar, mobil cihazlar, ağ sunucuları ya da web sitelerini kullanarak kripto para elde eden hackerlere karşı şirketleri ve kullanıcıları uyaran Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, Cryptojacking yani kötü niyetli kripto madenciliği karşısında alınması gereken önlemleri paylaşıyor.

Başkalarına ait cihazları, ağ sunucularını ya da web sitelerini kullanarak kripto para madenciliği yapan hackerler, tehdit oluşturmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalar her 50 web sitesinden 1’inin kripto para madenciliği yapan bir kodu içerdiğini, hatta video paylaşım sitelerinin reklamlarında bile yer alabildiğini gösteriyor. Basit bir kötü amaçlı yazılımı cihazlara ya da ağ sunucularına koyabilen hackerlerin şirket çalışanlarının da haberleri olmadan kripto para kazanmaya çalıştığını belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, kullanıcıların ve şirketlerin kötü amaçlı kripto para madenciliğine karşı alması gereken önlemlerin olduğunu belirtiyor.

Her An Her Yerde Kripto Para Madenciliği Kurbanı Olabilirsiniz

Kripto paralar matematik denklemlerinin bilgisayarlarda yapılan işlemler sonucu çözülmesi ile ortaya çıkıyor. Hackerler de bu para birimlerinden elde edebilmek için bilgisayarlar almak yerine kullanıcıların cihazlarını, halka açık veya şirket Wi-Fi ağlarını ya da web sitelerini kullanıyor. Hatta öyle ki, yapılan araştırmalar her 50 web sitesinden 1’inde kötü amaçlı kripto para birimi kodunun bulunduğunu ve video paylaşım sitelerindeki reklamlarda bile olduğunu gösteriyor. Cihazların hackerlere çalışabilmesi adına en basit şekilde kötü amaçlı yazılım kullanıldığını aktaran Gürsel Tursun, mail kutusuna düşen bir link bağlantısına tıklanılmasından sonra cihazların sistemine kodun yerleştirildiğini belirtiyor. Cihaza yerleşen kötü amaçlı yazılımın hackere, cihaz sahibinin o sırada kullanmadığı herhangi bir işlem gücünü kullanmasına izin verdiğini dile getiren Tursun, çoğu kullanıcının ve şirket çalışanının bu durumdan haberdar olamadığını da ekliyor.

Cihazlarınız Yavaşlıyor, Fanlar Daha Yüksek Sesle Çalışıyor

Cryptojacking mağduru olunduğunda çoğu kullanıcı bu durumun farkında olamıyor. Ancak, belirli göstergeler cihazınızın kripto para madenciliği yapıyor olabildiğine dair işaretler taşıyor. Cihazların çok daha yavaş çalışmaya başlaması, fanların normalden daha uzun veya yüksek sesle çalışması ya da az medya içeriğinin olduğu bir web sitesindeyken CPU kullanımındaki artışın kötü niyetli kripto para madenciliğine maruz kalındığının göstergeleri olarak belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, Cryptojacking’e karşı alınması gereken tedbirleri de şöyle sıralıyor:

1. E-Postalardaki kötü amaçlı yazılımlara dikkat edin. Hem bireysel kullanıcıların hem de şirket çalışanlarının Cryptojacking kodunu çalıştıran e-postalardaki bağlantılara tıklamaması gerekiyor. Bu durumda alınabilecek en önemli tedbir, bilinmeyen ya da şüpheli duran e-postalardaki bağlantılara tıklamamaktan geçiyor.

2. Anti-Cryptomining uzantıları kullanın. Genellikle web sitelerinde konuşlandırılan Cryptojacking kodlarına karşı engelleyici tarayıcı uzantıları kullanmak gerekiyor.

3. Reklam engelleyicileri kullanın. Web reklamları, Cryptojacking komut dosyalarının yerleştirilebileceği ortak yerleri barındırıyor. Bir reklam engelleyici kullanmak, kötü amaçlı kripto madencilik kodunun hem algılanmasına hem de engellenmesine yardımcı oluyor.

4. JavaScript’i devre dışı bırakın. Online dünyada gezinirken JavaScript’i devre dışı bırakmak, kötü amaçlı kodun cihazınıza bulaşmasını önleyebilir.

5. Siber güvenlik eğitimlerine önem verin. Hem şirket çalışanları hem de bireysel kullanıcılar için temel siber güvenlik bilgilerinin oluşması, başta Cryptojacking olmak üzere birçok siber tehdide karşı tetikte olmanın ilk adımını oluşturuyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Bilim-Teknoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.