21 Ekim 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Dijital dünyada paylaşılmaması gereken 5 bilgi

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm birçok avantajı sunuyor olmasına rağmen, bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Kişisel bilgilerin kötüye kullanımından kaynaklanan siber suçlar ve siber zorbalık ise bu risklerin başında geliyor. Dijital dünyada paylaşılan iş ve özel hayatımıza ait bilgiler hiç beklenmedik sorunlar ile karşı karşıya kalınmasına neden olabiliyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, dijital dünyada asla paylaşılmaması ve gizlilikle korunması gereken bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

Adres bilgileri

Dijital dünyada en sık yapılan yanlışların başında adres paylaşımı geliyor. Bu durum, kimlik hırsızları ve art niyetli diğer kullanıcılar tarafından beklenmedik sorunlar ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Adres bilgileri çevrimiçi platformlarda, sosyal medya mecralarında paylaşılmamalı, kullanılan platformların Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na (KVKK) uygun hareket edip etmediklerine dikkat edilmelidir.

Aileye ait bilgiler

Aileye özel bilgilerin paylaşılması sıkça yapılan hataların başında geliyor. Çevrimiçi alanlarda hiçbir aile ferdi ile ilgili özel bilgilerin paylaşılmaması ve yer bildirimleri yapılmaması güvenlik açısından önem taşımaktadır.

Banka ve kredi kartı bilgileri

T.C. kimlik numarası, kredi kartı ve banka hesap bilgileri kişiye özel bilgilerdir. Bu bilgilerin fiziksel veya dijital mecralarda herhangi başka biri ile paylaşılmaması önem arz etmektedir. Öte yandan kullanıcıların online bankacılık ve diğer işlemlerini de yalnızca kendi cihazları üzerinden yapması güvenlik açısından önemlidir. 

Tatil planları

Tatil planları da dijital alanda paylaşılmaması gereken bilgiler arasında yer alıyor. Güvenlik açısından tatil yapan kişilerin sürekli olarak yer bildirimi ve fotoğraf paylaşımı yapması, ev ya da ofis hırsızlığı gibi tehlikeleri beraberinde getirmektedir.

Mevcut şifreler

Sıkça kullanılan bazı dijital platformlar kişisel bilgileri ve verileri depolamaktadır. Bu platformlara yönelik şifreler oluştururken dikkatli olunmalıdır. Kullanıcıların basit şifreler yerine büyük harf, sayı ve işaretler kullanarak karışık şifreler oluşturmasında fayda vardır. Öte yandan bu platformlara giriş yapılan cihazlarda şifrelerin kaydedilmemesinin sağlanması da güvenlik açısından oldukça önemlidir.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Bilim-Teknoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.