21 Ekim 2021 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bakan Varank ve TÜBİTAK Başkanı Mandal’dan İHA Yarışması Takımlarına Ziyaret

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bursa Yunuseli Havalimanı’na giderek İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışlarını takip etti. 

İHA Yarışmaları'nın TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK ile gerçekleştirilen, uluslararası boyuta geçmiş bir organizasyon olduğunu vurgulayan Varank, şöyle konuştu: "Pakistan'dan, Polonya'dan, Endonezya'dan bu sene takımlar var. Şu anda lise yarışmalarındayız. Döner kanatlı insansız hava araçlarında amaç, burada otonom olarak bir tur attıktan sonra faydalı yükü, bir su şişesini belirlenen yere bırakmaktı. Burada İpekyolu Gençlik Merkezimiz, kendileri Elazığ'dan geldi. İpekyolu Gençlik Merkezi bizim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak da aslında desteklediğimiz, gerçekten güzel faaliyetler yapan bir merkez. Arkadaşlarımız otonom kısmını becerdiler ama suyu biraz farklı yere bırakmış oldular. İlk defa insansız hava araçları yarışmasına geliyorlar."

"Eylül ayı teknoloji ayı"

Bakan Varank, yarışmalara geçen seneden beri çok büyük teveccühün olduğuna dikkati çekti. Lise takımlarında sayının 3 kat arttığını dile getiren Varank, şöyle devam etti: "Eylül ayı teknoloji ayı diyoruz. Eylül ayı boyunca TEKNOFEST kapsamında teknoloji yarışmaları düzenliyoruz. 21-26 Eylül tarihleri arasında da TEKNOFEST’in asıl şovlarının olacağı, yerli ve milli araçlarımızı tanıtacağımız etkinlik İstanbul Atatürk Havalimanı'nda olacak. Bursa’ya çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir ev sahipliğiyle öğrencilerimizi, yabancı misafirlerimizi ağırlıyorlar. Daha lise seviyesindeki öğrencilerimizin bu araçları sıfırdan tasarlaması, otonom şekilde uçurması, görevlerini yerine getirmek için bu yarışmalara katılması gerçekten bizi mutlu ediyor. Biz şunu biliyoruz; bu yarışmalara katılan gençlerimiz geleceğin en başarılı insansız hava araçları tasarımcıları olacak, geleceğin bilim insanları olacak, Türkiye'de önemli işlere imza atacak mühendisler olacak. Gençlerimize çok teşekkür ediyoruz, bu alana ilgi duydukları için ve Bursa'ya da tekrar teşekkür ediyoruz, bu güzel misafirperverlik için. İnsansız Hava Araçları Yarışmaları cumartesi akşamına kadar devam edecek. Birincilere ödüllerini inşallah İstanbul'da takdim edeceğiz. Unutmayalım eylül ayı teknoloji ayı, TEKNOFEST ayı. Bu şekilde inşallah biz her eylül ayında Türkiye’yi teknolojiyle, bilimle, havacılıkla, uzayla tanıştırmaya devam edeceğiz." 

Öğrencilerle sohbet 

Daha sonra alandaki stantları gezen Varank, liselilerin projelerini inceledi, öğrencilerle sohbet ederek tavsiyelerde bulundu. Varank, yurt dışından gelen ekiplerle de görüşerek sabit kanat kategorisinde gerçekleştirilen uçuşları izledi. 

Bakan Mustafa Varank'a, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de eşlik etti.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, İHA yarışmalarında gençlerle bir araya geldi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)  Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da TEKNOFEST kapsamında düzenlenen İHA Yarışmasına katılan takımları Bursa Yunuseli Havalimanı’nda ziyaret etti.

Gençlerle bir araya gelen Prof. Dr. Mandal, “TEKNOFEST 4 yıldır düzenleniyor. Her yıl coşku daha da artıyor. TÜBİTAK da bu 4 yıl içinde sürekli kendini yeniliyor. Bu yıl TEKNOFEST kapsamında düzenlenen 36 yarışmanın 12’si TÜBİTAK koordine ediyor veya ortak olarak yer alıyor. Bu çok önemli bir gelişme. Her yıl kendisinin yenileme ve geliştirmenin arkasında gençlerimiz ve onların haklı istekleri var, onları dinliyoruz ve her yıl yeni yarışmaları dahil ediyoruz. Örneğin geçen yıl ilk kez lise öğrencilerimize yönelik İHA yarışması kategorisini açtık, bu yıl da yine ilk kez serbest görev kategorisini başlattık” açıklamasında bulundu. 

“Gençlerimizin yarışmada kaçıncı olduğu değil, ne öğrendiği önemli ”

Esas heyecanın gelecek hafta İstanbul’da yapılacak olan TEKNOFEST olduğunu belirten Prof. Dr. Mandal, TEKNOFEST’e ilginin artmasında gençlerimizin cesaretlendirilmesinin büyük payı olduğunu ifade etti. 

 “Gençlerimizin cesareti bizi yeni çalışmalar yapma konusunda yüreklendiriyor”

Prof. Dr. Mandal liselilerin yarışmalara yoğun katılımından duydukları memnuniyeti dile getirerek, ortaokul öğrencilerinin de ileriki yıllarda yarışmalara dahil edilebileceği sinyalini verdi. 

Prof. Dr. Mandal konuşmasının sonunda “Gençlerimizin cesareti bizi de yeni çalışmalar yapma konusunda yüreklendiriyor. Hepsini yürekten kutluyorum.” değerlendirmesinde bulundu. 

Bu yıl Uluslararası Üniversitelerarası İHA yarışmasına 570, Liseler Arası İHA Yarışmasına 741, Uluslararası Serbest Görev İHA yarışmasına da 248 takım başvurdu. Bunlardan da 144, 130 ve 68 takım Yunuseli Havalimanında yarışmaya hak kazandı. Bunların arasında Endonezya, Pakistan, Azerbaycan ve Polonya’dan 14 takım da yer alıyor. 

Uluslararası Serbest Görev İHA yarışması, Liseler Arası İHA Yarışması, Üniversiteler Arası İHA Yarışması kategorilerinde takım çadırlarını ve standları gezen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi ve İHA’ları imzaladı.  
 Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Bilim-Teknoloji Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar