20 Haziran 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TMMOB ‘Hayır’ı İçin Bir Araya Geldi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı Referandum Bilgilendirme Toplantısı Yunus Emre Kültür Merkezi  Salonu’nda gerçekleştirildi.

TMMOB Yönetim kurulu Başkanı Emin Koramaz, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, Şehir dışından bazı oda başkanları ile Eskişehir’de TMMOB’ye bağlı odaların başkanlarının katıldığı bilgilendirme toplantısında  mühendis ve mimarlar ellerindeki ‘Hayır’ dövizini açarak referandum oylamasındaki tavırlarını gösterdiler.

Bilgilendirme toplantısının basın açıklamasını TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz yaptı. Anayasa değişiklik teklifini gündeme getirilişinden meclisteki görüşme-oylama sürecine ve içeriğine değin bir sorun yumağı olarak değerlendiren Koramaz, “Ülkemizin ve halkımızın temel sorunlarına yönelik hiçbir çözüm içermeyen Anayasa değişikliği sadece tek adam sistemine geçişi önermektedir. Halkımız, anayasa değişikliği ile ülkemizin bir felakete sürüklenmek istendiğini çok açık şekilde anlamıştır. Referandum çalışmaları iktidarın baskısı altında, antidemokratik koşullarda yürütülmektedir. Korku rüzgarı bu defa tersine esmektedir. Yıllarca baskı ve korku ile halkı terbiye etmeye çalışanlara yanıt Hayır ile verilmektedir. Sanal düşmanlar, gerçek dışı hikayeler ve manipülasyonlar tutmamaktadır. Edirne’den Kars’a ülkenin her karışı Hayır sesi ile yankılanmaktadır” dedi.

Referandumda oylanacak Anayasa değişiklik teklifinde ‘Evet’ diyecek tek bir gerekçe olmadığını öne süren TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz şunları söyledi:

“TMMOB, Referandum sandığında önümüze getirilecek olan Anayasa değişikliğine Hayır diyecektir. Üzerinde asgari mutabakat dahi bulunmayan bu anayasa değişikliği dayatmasının, demokrasiyi ve istikrarı sağlamayacağı şimdiden görülmektedir. TMMOB, 16 Nisan Anayasa Referandumunda Hayır diyecek ve ülkemizin karanlığa doğru gidişatına Hayır demeyi dalga dalga büyütecektir. Bu ülkenin teknik elemanları, bilimi ve tekniği halk yararına kullanmaktan, gerçekleri halkımızla paylaşmaktan asla geri durmayacaktır.

Sofradaki yemekten yaşadığımız konutlara, bindiğimiz otomobilden kullandığımız iş makinalarına kadar yaşamın her alanında izi olan biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının, özlemini duyduğumuz aydınlık günlerin gelişinde de izi ve katkısı olacaktır.”

Koramaz’ın konuşmasından sonra TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat, Anayasa değişiklerinde neler olduğunu bir sunumla katılımcılara anlattı. Daha sonra referandum çalışmaları hakkında bilgiler verilerek, yöneltilen sorular yanıtlandı.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar