20 Kasım 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

HANGİSİ DOĞRU?

HANGİSİ DOĞRU?
  • 11 Kasım 2017 Cumartesi
  • 3124 kez okundu

CHP İl Başkanı Sinan Özkar’ın riskli alan projesinin 20 Eylül’de Bakanlığa gönderildiğini söylemesi üzerine “Büyükerşen’in söylediği doğru değilmiş” haberimizle ilgili gaze-temize Büyükerşen’den açıklama geldi. Büyükerşen şimdi de 17 Nisan 2017’de projenin Bakanlığa yollandığını söyledi. Ancak arşiv Büyükerşen’i doğrulamıyor, kafaları karıştırıyor

Can Hacıoğlu - Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ilk olarak Milletvekili Utku Çakırözer aracılığı ile 15 Kasım 2016’da projenin Bakanlık’tan onay beklediğini söylemişti. Sonra “Çakırözer beni anlamamış” demişti. Bu sözlerinden bir ay sonra televizyonda projenin yine Bakanlık’ta beklediğini söylemiş, “Güneydoğu’yu yeniden yaptıktan sonra imzalarlar” demişti. CHP İl Başkanı Sinan Özkar’ın bu ay başında “20 Eylül’de Bakanlığa gönderildi” açıklamasını gazetemize gönderdiği açıklama ile tekzip eden Büyükerşen projenin ilk olarak 17 Nisan 2017’de Bakanlığa gönderildiğini söyledi. 17 Nisan’dan 6 ay evvel, projenin Bakanlıkta bekletildiğini söyleyen Büyükerşen’in bu kafa karıştırıcı açıklama trafiğini okurlarımızın yorumuna bırakıyoruz.

Resim - 6646_2_l.jpg

15 KASIM 2016’DA ÇAKIRÖZER’DEN İLK  AÇIKLAMA
Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezindeki 8 mahallede uygulayacağı ve yıllardır tartışılan afet riskli alan projesi ile ilgili 15 Kasım 2016’da CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer “Proje Bakanlık’ta, onay bekliyor, onaylansın” diye bir açıklama yapmıştı. Çakırözer’in açıklaması birçok gazetede ve CHP’nin resmi sitesinde de yer aldı.  

18 KASIM 2016’DA BÜYÜKERŞEN "GÖNDERİLMEDİ” DEDİ
18 Kasım 2016’daki Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında AK Partili meclis üyesi Ahmet Yapıcı, Çakırözer’in açıklamasını Büyükerşen’e sordu ve “Ben Bakanlığa sordum, proje gelmedi dediler. Eskişehir kamuoyunu aydınlatmanız gerek” dedi. Büyükerşen, projenin henüz Bakanlığa gönderilmediğini belirterek, “Utku (Çakırözer) komisyon toplantısı öncesi beni aramıştı, anlatmıştım. Kayda almamış, eksik ifade etmiş” diyerek Çakırözer’i suçlamıştı.

20 ARALIK 2016’DA “PROJE BAKANLIKTA BEKLİYOR” DEDİ
Yılmaz Büyükerşen, söz konusu meclis toplantısından yaklaşık bir ay sonra, 20 Aralık 2016’da ES TV’de “Soruyoruz” programında Murat Taşkın ve Cihan Yıldırım’ın sorularını yanıtladı. Programda, Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezindeki 8 mahallede uygulayacağı Riskli Alan Projesi ile ilgili Büyükerşen, bu sefer de, “Biz sadece Porsuk kenarını ıslah etmeye çalışıyorduk, sonra Bakanlık kararı ile 8 mahallede dönüşüm projesi başlatıldı. Peki dedik, görevi bize verdiler, projeyi biz çizdik, çok büyük bir proje. Yepyeni bir şehir çıkıyor şehrin ortasında, projesini bakanlıklarla temas haline hazırladık. Ben görevimi yaptım, burası afet riskli bölge, burası için proje yaptık, hayata geçirilmesi için bakanlıkta bekliyor proje. Bu bir hükümet projesidir, yarın Allah korusun deprem olursa kimse bizi itham edemez. Bakanlıkta niye bekliyor derseniz güneydoğuda yıkılan yerleri ayağa kaldırmaya çalışıyorlar, ülkenin durumu ortada. Bakanın imza atması lazım ancak daha vakit bulamadı, biz görevimizi yaptık” demişti.

2EYLÜL 23 ARALIK’TA MANŞETE TAŞIDI
2Eylül editörü Murat Atikel 23 Aralık 2016’daki köşe yazısında Yılmaz Büyükerşen’in projeyle ilgili çelişkili açıklamalarına dikkat çekmiş, çok konuşulan bu yazı “80 yaşında olur kadar” başlığı ile manşetimizde yer almıştı. Büyükerşen’in 20 Aralık 2016’daki “Proje Bakanlık’ta bekliyor” açıklaması bu manşetimizde de yer almıştı.  

SİNAN ÖZKAR: 20 EYLÜL’DE GÖNDERİLDİ
Yaklaşık 11 ay sonra, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü’nün basın toplantısında projeyi hatırlatması ve ne olduğunu sorması sonrasında, CHP İl Başkanı Sinan Özkar, 3 Kasım 2017’de bir basın toplantısı düzenledi. Özkar, açıklamasında Ünlü’ye tepki gösterirken 8 mahalledeki riskli alan projesi için “20 Eylül’de Bakanlığa gönderildi, onay bekliyor” dedi.

2EYLÜL HATIRLATTI 
2Eylül de, önceki açıklamalarla birlikte Özkar’ın açıklamasını “Büyükerşen’in söylediği doğru değilmiş” manşetiyle kamuoyuna duyurdu. Özkar’ın açıklamasına ve açıklamalardaki çelişkilere dikkat çekildi. 

ŞİMDİ DE, “NİSAN 2017’DE YOLLANDI” DEDİ
Yılmaz Büyükerşen, Özkar’ın açıklaması ile ilgili 2Eylül’e gönderdiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Eskişehir’de 8 mahalleyi kapsayan ‘Riskli Alan Projesi’, “İstanbul Teknik Üniversitesi” tarafından hazırlanmış ve sayın Büyükerşen’in evvelce açıkladığı gibi 17.04.2017 tarihinde onay makamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yollanmıştır. Bakanlıkça yapılan incelemeler sonucunda 22.06.2017 tarihinde projede bazı değişiklikler yapılması istenmiştir. Bakanlığın değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak güncellenen projenin son hali CHP İl Başkanı’nın basın toplantısında belirttiği üzere 20.09.2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmiştir. Hak sahipleri ile uzlaşma görüşmelerine başlanmak üzere halen Bakanlık onayı beklenmektedir”

HANGİSİ DOĞRU?
17 Nisan’dan 6 ay evvel, projenin Bakanlıkta bekletildiğini söyleyen Yılmaz Büyükerşen’in bu kafa karıştırıcı açıklama trafiğini okurlarımızın yorumuna bırakıyoruz.

Resim - 6646_1_l.jpg

 

2Eylül, Kasım ve Aralık 2016’da yapılan açıklamalardaki çelişkileri 23 Aralık 2016’daki manşetiyle de gündeme taşımıştı. Editörümüz Murat Atikel, Büyükerşen’in 20 Aralık 2016’da ES TV’deki sözleri sonrasında Büyükerşen’in açıklamalarındaki çelişkilere dikkat çekmişti.

 

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar