18 Ağustos 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESKİŞEHİR’DE ZİHNİYET DEĞİŞİMİ LAZIM - Video

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Nabi Avcı, başta Büyükşehir olmak üzere CHP’li belediyeleri ve Yılmaz Büyükerşen’i eleştirdi. Avcı, Eskişehir’de temel ve insani belediyecilik hizmetlerinin yapılmadığını belirterek, “İstanbul’da, Ankara’da bu sorunlar büyük ölçüde çözüldü artık. Eskişehir’de halen yol, su, imar sorunları var. Keşke ortaya koyduğu projeler bizi mahçup etse. 20 senede Türkiye’de 3 Cumhurbaşkanı değişti, 4 Başbakan değişti… Sorunlar değişti, Türkiye değişti. Eskişehir’de bir zihniyet değişimine ihtiyaç var. Belediye kadrolarında yorgunluk, heyecansızlık var. Eskişehir’de çok hayati sorunlarımız var. Öyle sloganlarla filan bu iş olmaz. Burada projeleri konuşmalıyız. Trafiği nasıl çözeceksin kardeşim? ‘Eskişehir’e çok aşığım’ demekle olmaz. Eskişehir’i seviyorsan gereğini yap. Bu sorunların çözümü de var. Çözümün ne olduğunu da 31 Mart yerel seçiminden sonra göstereceğiz inşallah” dedi

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Kanal 26’da 26. Gün programına konuk oldu, 2Eylül Gazetesi  Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Kutlu ve Muharrem Esen’in sorularını yanıtladı. Programda Hakkı Kutlu’nun “AK Parti’nin adayı belediyecilik hizmetlerine yönelik projeleriyle mi konuşulacak yoksa, yine başlatılan “AK Parti içkili yerleri, bale kurslarını kapatacak mı” gibi tartışmaların içinde boğulacak mı?” sorusuna Nabi Avcı şu yanıtı verdi: “Öyle bir resim çizdiniz ki, beni 1994’teki yerel seçime ve o dönemde İstanbul’da benim de yer aldığım Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tamam inşallah” sloganıyla anılan kampanyaya götürdünüz. Çok enteresan. 1994’te, 24 sene önce, İstanbul’da seçim atmosferinde, aynı sizin dediğiniz gibi, bir tarafta çok ideolojik, özellikle o dönemde Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi alabileceği görüldükten sonra şöyle söylemler çıktı. “Bunlar gelirse, belediye otobüslerini haremlik-selamlık yapacak”, “Bunlar gelirse belediyede çalışan tüm başı açık kadınların işine son verecekmiş” gibi insan aklını zorlayan, abuk sabuk tehditlerle kampanya yapan bir grup… Bunun karşısında, bugünkü AK Parti gibi bir kitle partisi değil, bir ideoloji ve kadro partisi olan Refah Partisi’nin kampanyasındaki unsurlar ise, çöp sorunu, Haliç’in kirliliği, ulaşım sorunu gibi çok temel insani ihtiyaçlar ve belediyenin sorumluluklarıydı. O dönemde tüm kampanyamız, İstanbul’un su ve çöp sorunları nasıl çözülecek gibi sorunlardı. Çünkü o dönemde çöp dağları patlıyor, insanlar ölüyordu. Teknik Üniversitesi’den bazı hocalar bu Haliç’i dolduralım, artık adam olmaz diyorlardı. Ama projeler hazırlandı kurtarmak için… Şehrin temel ihtiyaçları… Bir yanda bunlar var, bir yanda diğer şeyler” dedi.

KENAR MAHALLELERİ DE DOLAŞIN
Nabi Avcı, “O dönemde Gırgır dergisinde bir karikatür çıktı. Bir deniz kenarı, bitirimlerin uğradığı bir köşe, denize doğru bakıyorlar. Bir kişi de boynuna taş bağlamış, denize atlayıp intihar etmek üzere, uzaktan biri sesleniyor, “Laga lugayı bırak, laik misin değil misin onu söyle”… Kardeşim şehrin temel ihtiyaçları karşılanmıyor, sokaklar problemli, imar sorunu diz boyu, trafik öyle… Buna karşılık ne yapıyoruz, iki de bir yabancı büyükelçi davet edip, Eskişehir’i övdürüyoruz. Dışarıdan kadın kollarını filan davet ediyoruz, “Eskişehir’e geldik, nefes aldık, burası Cumhuriyet vahası olmuş” diyorlar. Ama Allah aşkına bu bir günde söylenecek söz değil, 3 gün kalın. Şu kenar mahalleleri bir dolaşın, oradaki insanlarla da bir konuşun” diye konuştu. Avcı, “Sorunları konuşmak yerine “Cambaza bak” hikâyeleriyle vakit kaybetmeyelim. Eskişehir’de insanların artık bunları satın alacağını zannetmiyorum. Şu olur… Hatırlarsınız, kitle iletişim araçları üzerinden verilen mesajlar, genellikle fikir değiştirmez. Mesela bu programı izleyen CHP’liler, fikir değiştirip de, “Ben fikir değiştirdim, AK Parti’ye, Nabi Hoca’ya oy vereyim” demez. Neye yarar bu konuşmalar? Şuna yarar… AK Partililer, “Bak ne kadar doğru söylüyor, bizim söylemek istediklerimizi söylüyor” der, onun kanaatini pekiştirir. Karşı düşünce de olan da, bir yolunu bulur düşüncesinde devam eder. Sadece medenice tartışmanın yolunu açar. Kanaati oluşmamış insanlara katkıda bulunur. Ama zaten kanaati oluşmuş olanların düşüncesini değiştirmez. “Cumhuriyet’in yılmaz bekçisiyiz”… Bu birilerinin hoşuna gidebilir, öyle yapsınlar” dedi.

KEŞKE ORTAYA KOYDUĞU PROJELERLE BİZİ MAHÇUP ETSE
Muharrem Esen’in “Bu seçim neden önemli?” sorusu üzerine de Nabi Avcı, “Her seçim önemlidir. 3-4 seçimdir, “Bu seçim çok önemli” demekten yoruldum. Ama işin doğrusu, hakikaten öyleydi. Ne yapalım, Türkiye öyle bir ülke. “Ne yapalım, bu sefer de muhalefet alsın, bir de onları görelim” diyebileceğimiz bir muhalefet olsa… Ve sorunlarımız da emanet edilebilir nitelikte sorunlar olsa öyle diyelim, ama değil. Bu sorunları çözmek ciddi bir birikim ve tecrübe gerektiriyor. Emanet edilecek gibi değil. Keşke öyle olsa… Mesela Eskişehir’de, “Cumhuriyet’in yılmaz bekçileriyiz” diye değil de, su sorununu, ulaşım sorununu şu projelerle halledeceğim dese… Biz de desek ki, “Hayır o proje öyle olmaz” diyerek karşısına başka bir proje koysak. Veya keşke o ortaya koyduğu proje ile biz mahçup olsak, “Helal olsun” desek” dedi.

20 SENEDE 3 CUMHURBAŞKANI, 4 BAŞBAKAN DEĞİŞTİ
Büyükerşen’in 20 senedir büyükşehir belediye başkanlığı yapmasına atıfta bulunan Nabi Avcı,20 seneden söz ediyoruz. 20 senede Türkiye’de 3 Cumhurbaşkanı değişti, 4 Başbakan değişti… Sorunlar çok değişti, Türkiye çok değişti. İstanbul’da artık su sorunu, çöp sorunu yok. İstanbul şimdi havalimanını konuşuyor.  Ankara’da TRT’de hava kirliliği anonsları dinliyorduk eskiden… “Astım hastaları, bebekler sokağa çıkmasın” diye anons yapılıyordu. Türkiye bugünlerden buraya geldi. Biz niye hala “yılmaz bekçileriyiz” laflarıyla konuşalım” dedi.

“BELEDİYE DEĞİLİZ” DİYEREK YAPMASA MIYDIK
Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde yapılan proje ve çalışmaların da konuşulduğu programda, “keşke belediye yapsaydı” dedikleri işlere de imza attıklarını belirten Nabi Avcı, “Ama ne yapalım yani, “Biz belediye değiliz” diyerek yapmayalım mı. Ajans ve vakıf olarak verdiğimiz sözler vardı” dedi.

MEVCUT BELEDİYE KADROLARI DA ‘ALLAH RAZI OLSUN’ DİYECEK
Nabi Avcı, “Bugünkü belediye kadrolarının yorulduğunu, artık patinaj yapmakta olduğunu kendileri de görüyor. Bir tazelenmeye ihtiyaç var. Mevcut büyükşehir belediyesi kadroları da, yarın AK Parti kadroları Eskişehir’in kronikleşmiş sorunlarını çözmeye başladığında, “Allah razı olsun” diyeceklerdir inşallah” dedi.

CHP’YE SÖYLÜYORUM, HİÇ Mİ BAŞKA ADAM YOK
Avcı, “Meseleyi biraz bu yorgunluklara da bağlıyorum. AK Parti durduk yere 3 dönem kuralını getirmedi. Milletvekillerinde de, belediyelerde de, diğer kamu görevlerinde de 3 dönem kuralı var. Bir ara ver, daha sonra dönebilirsin, ama bir bak dışarıdan neyi yaptın, neyi yapmadın… Mesela kendimde onu görüyorum. Milli Eğitim Bakanlığı’nın projeleri açıklandı örneğin. Bakıyorum, bizim başlattığımız şeylerin benimsendiğinin örnekleri var, bizim başlatmadığımız ama aklımızdan geçirdiğimiz örnekler veya hiç aklımıza gelmemiş yeni gelen bakanın verdiği motivasyonla arkadaşların düşündüğü örnekler var. Çok hoşuma gitti. İyi ki, dedim. Bir de işin o tarafı var. Kendim için söylemiyorum. Bakan kendi yerine bakan yetiştirmez. Ama bir yerde 20 sene belediye başkanlığı yapıyorsanız arkanızda bir kadro oluşur. AK Parti 12-13 senede 4 başbakan çıkardı. Belediye başkanı değil, başbakan… Demek ki tek adamla olmazmış bu işler. Meclis başkanlığına bakın aynı şekilde. Bu kadar da Mili Eğitim Bakanı olacak insan varmış. CHP için söylüyorum, memlekette hiç mi belediye başkanlığı yapacak başka adam yok, biz aynı isimler etrafında macera yaşamak zorunda mıyız…  Bu CHP’nin kendi bileceği iştir. Belki onlar istikrar diye düşünüyordur, ama istikrar patinaja döndüğünde şehirler zarar görüyor” dedi.

GENEL SEÇİM BİZİ REHAVETE GÖTÜRMEYECEK
Muharrem Esen’inÖnceki seçimler için, Eskişehir’de AK Parti adaylarını çok geç açıklıyor ve aday profilleri yeterince güçlü değildi tespitleri vardı” sözleri üzerine Nabi Avcı, “Sizin dediğiniz tespitler, AK Parti İl Başkanlığı tarafından da, AK Parti Genel Merkezi tarafından da yapılan tespitler. Bundan önceki seçimlerde, zamanlama bakımından geç kalınması da doğru, aday profili açısından da… Biraz şundan dolayı diye de düşünüyorum. “Türkiye genelinde esen rüzgar, bu adaylarla bize burayı kazandırır” yanılsamasını doğurmuş anladığım kadarıyla o dönemde. Ama yerel seçimlerin havası, genel seçimlere benzemez. Türkiye genelinde, söz gelişi, Recep Tayyip Erdoğan’dan kaynaklanan rüzgar, genel seçimde işinize yarar, ama yerel seçimde insanlar  ‘Ahmet’i, Mehmet’i seçmek istiyorum’ diyebilirler. O bakımdan, Numan Kurtulmuş’un Eskişehir’e geldiğinde vurguladığı şeylerden de biri buydu. Kimse Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmasına sığınarak buralarda bir şey yapmaya kalkacağını zannetmesin, derken söylediği de buydu. Olay öyle değil. Genel seçimdeki başarı da AK Parti’yi bir rehavete götürmemeli ve götürmeyecek” dedi.

SLOGANLARLA OLMAZ, PROJELERİ KONUŞALIM

Nabi Avcı, “Herhangi bir partinin, ildeki herhangi bir üst düzey yetkilisinin, AK Parti’yi de dahil ediyorum, kendi tabanı ile ilgili konuşurken çok dikkatli olmasında fayda var. Genel seçimlerde parti aidiyeti çok daha öndedir. Bunda bile listelere ilişkin seçmen davranışı seçimlere yansır. Genel seçimlerde bile insanlar parti önderlerinin söylediklerinden farklı bir tarafa yönelebiliyorsa, yerel seçimlerde bunu haydi haydi yaparlar. Herkes yerel seçimde adaylarını çıkaracak, ama matematik diye de bir şey var. Seçimlerde oy kullanan vatandaş da matematik biliyor. Ben çok iyi bir partiden aday olabilirim. Örneğin, “26. Gün” Partisi olarak kendimizi çok beğenebiliriz, ama bir yandan da biliriz ki, “Bizim burada pek de şansımız yok”… O zaman ne yaparsınız? İlla partinin Büyükşehir Belediyesi’ndeki oyunu ziyan etmek istemem. Bakarım, kim bana daha iyi hizmet edecekse… Kim birileri ile beni tavlayacaksa, kim daha iyi slogan atacaksa değil… Kim gerçekten, bu şehirde benim önce gündelik hayatıma dokunacaksa… Eskişehir’de bu çok önemli hale geldi. İstanbul’da, Ankara’da bu tür problemler büyük ölçüde çözüldü. İstanbul’daki vatandaş fantezilerle oy kullanabilir. Ama Eskişehir’de çok hayati sorunlarımız var. Öyle sloganlarla filan bu iş olmaz. Burada projeler konuşmalıyız. Trafiği nasıl çözeceksin kardeşim? Stadyumda maç oynandığında işte trafik kitleniyor. Geçenlerde Türk Yıldızları gösterisi vardı, biz yetişemedik. Çözümü de var. Çözümün ne olduğunu 31 Mart yerel seçiminden sonra göstereceğiz inşallah” diye konuştu.

AZİZ KOCAOĞLU PROJELERİYLE GELDİ, BÜYÜKERŞEN GELMEDİ
Nabi Avcı, “Şimdi ‘Merkezi hükümetten değiliz diye engelliyorlar’ diye söylemler var. Örneğin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bana Milli Eğitim Bakanı’yken de geldi, Kültür ve Turizm Bakanı’yken de geldi… Bana projeleriyle geldi. Orada gittim, birtakım yerleri dolaştık, bazılarının onaylarını verdik. Eskişehir’de de sorunları konuştuğumuz oldu ama, Aziz Kocaoğlu ile kurduğumuz iletişim kadar bir ilişki olmadı. Milli Eğitim Bakanlığı döneminde de bekledim, en azından bir nezaket ziyareti olur, değil mi? Bir sürü ortak proje yapılabilir, halen de yapılabilir, illa aynı partiden olmak gerekmez” dedi.

TRAMVAY İÇİN ÇOK UĞRAŞMIŞTIK
Hakkı Kutlu’nun “Yıllardır hukukunuz olan Yılmaz Büyükerşen ile, Aziz Kocaoğlu kadar proje üretemediğinizi söylediniz. Oysa daha önce “Bakanların kapısında uyurum” tabirini Büyükerşen çok kullanmıştır” sözleri üzerine Nabi Avcı, “Benim danışmanlığım döneminde, tramvayla ilgili o zaman Büyükerşen geldiğinde, Devlet Planlama Teşkilatı’nda bazı şeylerin aşılması için uğraşmıştık. O zaman bazı arkadaşlar da eleştirmişti beni hatta” dedi.

MAHALLEYE GİDİP “OY VERMESENİZ SU GELMEZ” DEDİN Mİ, DEDİN
Nabi Avcı, “Eskişehir’in ciddi bir zihniyet dönüşümüne ihtiyacı var. Eskişehir’in problemleri çözülür. Önemli olan o zihniyet bariyerlerinin aşılması… 1930’lardan kalma sloganlarla imaj oluşturmaya çalışmak olmaz. İmar sorunumuz var, yol, su sorunları var. Cumhuriyet’in yılmaz bekçisi olmakla ne ilgisi var.  Şimdi mahallenin adını vermeyeceğim, ama bir mahalleye gidip “Seçimde bize oy vermezseniz buraya su gelmez” dediniz mi demediniz mi? Dediniz ve halen diyorsunuz… Bu mahallelerin isimleri bende var” dedi.

ESKİŞEHİR’E BELEDİYE LAZIM
Avcı ayrıca, “Bir örnek vereyim. Eski stad yıkılıyor, Millet Bahçesi yapılıyor. Orada spor aletleri satan bir esnaf… Geçenlerde aradı. “Bu stadı yıktırıyorsunuz, çok toz çıkıyor, tozdan geçilmiyor, Büyükşehir ve Odunpazarı belediyelerine müracaat ettim. Arazöz göndermelerini, ıslatılmasını istedim” dedi. “İşte ne güzel söylemişsin, ne oldu” dedim. Büyükşehir’den dönüş olmamış, Odunpazarı’na yönlendirmişler. Dedi ki, “Odunpazarı Belediyesi’nden bana ‘Orayı Nabi Hoca yaptırıyor, git ona söyle, o ıslatsın’ dedi”… İş bu noktaya geldiyse tuz kokmuş demektir. Mesele belediye başkanı filan değil, Eskişehir’e belediye lazım. Eskişehir’e Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Tepebaşı belediyesi lazım. Tepebaşı’nın borçları ne kadar biliyor musunuz? Ahmet beyi de severim, mektepten de ağbimiz, ama bir de doğrular var. Vatandaşları toplayıp oraya, buraya götürüyorsun, ama nereden çıkıyor bunun parası. Şu anda 210 milyon lira… Yıllık bütçesi 150 milyon lira olan belediyenin 210 milyon borcu olur mu? O geziler kimsenin kendi cebinden yapılmıyor. Eskişehir’de şeffaf, hesap verebilir ve temel sorunları çözmeye odaklanmış bir belediyecilik lazım. İstanbul’da bu sorunları Recep Tayyip Erdoğan çözdü. Eskişehir’in sorunları İstanbul’a göre daha küçük ve çözülebilecek sorunlar. Ama bir zihniyet değişimi gerekli” dedi.

Avcı, “Sorun belediye başkanlarının kişiliğini aşan bir şey. Büyükşehir’i yöneten kadrolar derken, oradaki yorgunluk, heyecansızlık, kişilerden öte, ekiplerde bir şey var. Zaten bu psikoloji yukarıdaki adamdan aşağı doğru gider. Ama aşağının hali de yukarı yansır. Ekiplerde sorun. Odunpazarı Belediyesi’nden verdiğim örnekteki gibi. Muhtemelen Kazım Kurt’un bundan haberi yok, ama orada çalışan bir kişinin zihniyeti buna inmişse, burada ciddi bir sorun var demektir” diye konuştu.

ESKİŞEHİR’İ SEVİYORSAN GEREĞİNİ YAP
“Eskişehir’in daha da gelişmesini istemek ki, Eskişehir’i sevmektir, yoksa mevcut halinin kalmasını istemek mi… Siz Eskişehir’i seviyor musunuz?” sorusuna Nabi Avcı, “Eskişehir’i sevmekten kastımız, eğer “Eskişehir Venedik oldu” söylemleriyle yapılansa, ben öyle sevmiyorum. Eskişehir bir Türk şehridir. Çok sahi bir geçmişe sahip bir şehirdir. O özelliğini seviyorum, ama o özelliğinin sadece fiziki olarak değil zihniyet olarak örtülmekte olduğunu görüyorum. Bakıyoruz, birilerinin Eskişehir’i övdüğü şeyler, aslında övülecek şeyleri değil. Tam tersine, Eskişehir’de bir takım “kitch” unsurlar Eskişehir’in alameti farikası gibi sunulmaya çalışılıyor. Eskişehir’i sevmenin bin türlü yolu var. Eskişehir’i seviyorsanız, önce Eskişehirleri, insanı, insanlara hizmet etmeyi seveceksiniz. Taşbaşı’ndaki baharatçıları, Gündoğdu’daki insanları, gecekondularda oturanları da seveceksiniz kardeşim…  ‘Eskişehir’e çok aşığım’… O zaman gereğini yap” dedi.

KEŞKE YOLU YAPSA, TEŞEKKÜR EDERDİK
Bu hafta sonu açılacak olan Eskişehir Şehir Hastanesi konusunda da Nabi Avcı, Büyükşehir Belediyesi’nin halen istimlak yapıp açması gereken yolu açmaması ile ilgili,Tabii orada yol sorunu var. Bunu daha önce yeni stadyumda da yaşadık. ‘Orayı yaparken bana mı sordunuz” denilmesi şık değil.  Devlet yönetiminde böyle cümlelerin yeri olmaz. ‘Siz benim istediğim yere yapmazsanız, ben de yolunu yapmam” demek olmaz… Atla, deve de değil. Şehir Hastanesi’nin yolu, Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla yapılacak bir istimlakla halledilebilir. Bu düşünme biçimini tahayyül etmekte zorlanıyorum. Biz, gerektiğinde teşekkür etmesini bilen insanlarız. Temel atma töreninde beraberdik. Büyükşehir Belediye Başkanımızı da davet ettik, temelini beraber attık. Yolu yapılsa, açılışını da beraber yapsak, teşekkür etsek. ‘Ulaşım sorununu da Büyükşehir Belediyesi halletti, teşekkür ederiz’ desek.. Bu bana siyaseten zarar vermez. Zarar verse bile söylerim. Rakibine teşekkür etmekle insanlar küçülmez. Rakibine teşekkür etme fırsatı vermekle de insanlar küçülmez. Keşke öyle olsa… Neyse, 31 mart seçimine 5 ay kaldı. 5 ay sonra o sorun da tamamen çözülecek” dedi.


2EylülGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar