9 Temmuz 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Asfalt Parası Sorunsalı Devam Ediyor

Eskişehir gündeminde uzun süredir yer alan Asfalt Parası gündemdeki sıcak yerini korumaya devam ediyor. Her fırsatta "Yasal Zorunluluk, Almak Zorundayız" şeklinde açıklama yaparak aslında kararın Belediye Meclisinin aldığı karara bağlı olduğu gerçeğini gizleyenlerin aslında kamuoyunu yanılttığını defalarca kanıtları ile sizlerle paylaşmıştık.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin CHP li yeni belediye başkanı Avukat Mansur Yavaş seçimlerden önce söylediği gibi asfalt parası alınmasını durdurdu. Yani YASAL BİR SORUN OLMADIĞINI bir kez daha kanıtladı..

2eylül gazetesi de bu durumu manşetine taşıdı:

SUÇUMUZ ODUNPAZARI’NDA YAŞAMAK MI!

Volkan Doğan’ı örnek alıp “asfalt parası almayacağım, alınanlar da iade edilecek” diyen CHP’li Mansur Yavaş şimdi bu dediğini yapıyor. CHP’li Kazım Kurt’un ilk işi ise yine asfalt parası yağdırmak oldu! Kazım Kurt’un vicdanı rahat mı?
Seçimden önce Cumhur İttifakı Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan gibi, “asfalt parası almayacağım, alınanlar da iade edilecek” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’da asfalt parası tahsilatlarını durdurduğunu açıkladı, “Meclis kararıyla haksız yere alınanlar da iade edilecek” dedi.
Asfalt parasının zorunlu olmadığını söyleyen Volkan Doğan ve herkes için “Yalan söylüyorlar, palavra atıyorlar” diyen Kazım Kurt’un seçimden sonra ilk işi ise yeni asfalt paralarını CHP çoğunluğu ile meclisten geçirmek oldu. Şimdi yine asfalt parası yağdıracak. Soruyoruz: Suçumuz Odunpazarı’nda yaşamak mı? Kurt’un vicdanı rahat mı?

Resim - 28324_3_l.jpg
Resim - 28324_7_l.jpg

Murat Atikel - Seçimden önce Cumhur İttifakı Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan gibi, “asfalt parası almayacağım, alınanlar da iade edilecek” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’da asfalt parası tahsilatlarını durdurduğunu açıkladı, “Meclis kararıyla haksız yere alınanlar da iade edilecek” dedi. Asfalt parasının zorunlu olmadığını söyleyen Volkan Doğan ve herkes için “Yalan söylüyorlar, palavra atıyorlar” diyen Kazım Kurt’un seçim sonrası ilk işi ise yeni asfalt paralarını CHP çoğunluğu ile meclisten geçirmek oldu. Şimdi yine asfalt parası yağdıracak. Soruyoruz: Suçumuz Odunpazarı’nda yaşamak mı? Kurt’un vicdanı rahat mı?

“ALMAYACAĞIZ, ÖDEYENLERLE MAHSUPLAŞACAĞIZ”
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceki gün resmi açıklamayla asfalt ve kaldırım paraları tahsilatını durdurduklarını açıkladı. Sözcü, Cumhuriyet, Hürriyet gibi gazeteler ve haber bültenlerinde de geniş yer bulan açıklamada, Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan yollardaki çalışmalar nedeniyle vatandaşlardan istenen asfalt paraları konusunda, “Meclis kararıyla da bu paraların hiçbirini almayacağız" dedi. Asfalt paralarının tahsilatını durdurduklarını söyleyen Mansur Yavaş, önümüzdeki süreçte Meclis gündemine taşınacak başkanlık yazısı ile 'asfalt katılım payları' için mahsuplaşmaya gidileceğini söyleyen Başkan Yavaş, "Meclis kararıyla daha önce haksız yere ödeyenlerle belli bir takvime bağlayarak mahsuplaşmaya gideceğiz. Yani parayı haksız yere ödediğini bize bildirip, haksızlığı tespit edilen vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz" diye konuştu.

“İADE EDECEĞİM DİYEN YALAN SÖYLER” DEMİŞTİ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, seçim öncesinde, Volkan Doğan ve asfalt parasının alınmasının zorunlu olmadığını söyleyenler için “Asfalt katılım bedellerini iade edeceğiz diyen, yalan söylemiş olur. Asfalt parası almayacaklarmış. Böyle yalan olur mu” demişti ve seçim sonrasında da ilk işi bu yıl da vatandaşlardan asfalt ve kaldırım paraları alınmasına ilişkin kararı CHP’nin çoğunluğu ile belediye meclisinden geçirmek oldu. AK Partili meclis üyeleri yine karara karşı çıktı, ama Kazım Kurt kararında diretmişti.

BÜYÜKŞEHİR VE TEPEBAŞI NE YAPACAK?
Odunpazarı’nda Kazım Kurt hiç beklemeden “asfalt paraları alınsın” kararını meclisten geçirdi. Ama şimdi Mansur Yavaş’ın Türkiye gündemine düşen açıklaması sonrasında, Büyükşehir ve Tepebaşı’nda halen umut var. Büyükşehir ve Tepebaşı belediyeleri şimdi ne yapacak, yine asfalt paralarını alacak mı merak konusu

İlk Volkan Doğan açıklamıştı

Belediyelerin aldığı yol harcama katılım payları, yani asfalt ve kaldırım paraları yıllardır Eskişehir'de en çok tepki gören konuların başında geliyor. 2Eylül Yazı İşleri Müdürü Murat Atikel, adaylığı kesinleştikten sonra Cumhur İttifakı Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan'a en çok merak edilen bu konuyu sormuştu. "Seçilirseniz asfalt parası alacak mısınız" sorusuna Volkan Doğan, "Odunpazarı’nda tüm hemşehrilerimizden 2014 – 2019 arasında haksız yere, fahiş oranda alınan tüm asfalt paralarını 31 Mart’tan sonra hemşehrilerimize iade edeceğiz. Ve bizim yönetimimizde hiçbir kimseden asfalt ve kaldırım parası alınmayacak" yanıtını vermiş ve bu açıklama Eskişehir gündeminde bomba etkisi yaratmıştı.

Resim - 28324_1_l.jpg

>> ASFALT PARASINI GERİ VERECEĞİZ

Yasa ortada, asfalt parası zorunlu değil

HUDER Şube Başkanı ve TÜKDES Onur Kurulu Başkanı Avukat Gücüyener, asfalt parası tartışmalarına son noktayı koydu. Gücüyener, “2012 yılındaki değişiklikle yasadaki ‘alınır’ ifadesi, ‘belediye meclis kararı ile alınabilir’ şeklinde değiştirilmiş ve asfalt parası zorunlu olmaktan çıkarılmıştır” dedi. Gücüyener: “Anayasa Mahkemesi, bir grup CHP’li milletvekilinin başvurusu üzerine, sadece ‘2012’den önce yapılan yollar için alınmayabileceği’ hükmünü iptal etmiştir. Asfalt paralarının vatandaştan alınmasını zorunlu tutmayan ‘alınabilir’ ifadesi halen yasada yer almakta ve geçerliliğini korumaktadır”

Mansur Yavaş, Volkan Doğan’ı örnek aldı

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim öncesi 21 Şubat’ta Star Tv’deki canlı yayında, seçilirse asfalt parası almayacağını açıkladı. Yavaş, “Belediye meclisi kararıyla asfalt katılım paylarını almayacağım. Ödeyenleri de, belediyeden kesinlikle mahsup edeceğim, söz veriyorum” dedi. Bu açıklama Eskişehir’de de çok konuşuldu ve öncesinde seçim meydanlarında Volkan Doğan ve AK Partililer için “Asfalt parası almayacaklarmış. Bu yalana kim inanır” diyen Kazım Kurt bu konuda birden sus pus oldu, tüm kamuoyu cevap beklerken, Mansur Yavaş’ın açıklaması ile ilgili de tek bir açıklama yapmadı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.